Rady dla początkujących freelancerów

Zastanawiasz się, czy warto zostawić pracę na etacie dla kariery freelancera? A może od jakiegoś czasu wykonujesz prace na zlecenie przy jednoczesnym etacie i chcesz zmienić proporcje zatrudnienia?

Od czego zacząć i co zrobić, aby przejście między zatrudnieniem na etacie a działalnością jako freelancera kosztowało cię jak najmniej niepotrzebnego stresu? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże ci podjąć najlepsze kroki na drodze do freelancerskiej kariery!

Rady dla początkujących freelancerów
10 kroków jak zostać freelancerem i odnosić sukcesy

 

Jak zostać freelancerem? Krok 1: upewnij się, że to praca dla ciebie

To musimy uczciwie przyznać: freelancing nie jest dla każdego. Pełna odpowiedzialność za wszystkie swoje ruchy jest jednocześnie ekscytująca i… kusząca. Od ciebie zależy, kiedy i nad czym zaczniesz pracę. Nie ma szefa, który cię kontroluje. Jeśli nie ma też samodyscypliny, na pewno pojawią się kłopoty.

Brzmi nieźle? Pamiętaj, że skuteczny freelancing wymaga konsekwencji, upory i bardzo dobrej organizacji. Prokrastynacja nieszkodliwa dla „etatowca” dla freelancera oznacza spadek przychodów lub przekroczone terminy.

Prawdopodobnie będziesz pracował sam. Sam będziesz musiał także dbać o rzeczy, które nigdy nie zaprzątały cię na etacie. Chodzi tu przede wszystkim o marketing, zarządzanie czasem czy promocję, a więc wszystko, co może sprzedać twoją usługę.
Przynajmniej na początku nie możesz też liczyć na gwarantowane dochody, czeka cię natomiast sporo pracy nad swoją marką i pozycją na rynku. Plus? Jako freelancer możesz zarabiać więcej niż na etacie.

Jeśli zatem masz jeszcze stałą pracę, spróbuj najpierw „freelancingu po godzinach” i daj sobie czas na wybadanie rynku. Dzięki temu rozpoznasz, jakie masz możliwości i czy nadajesz się do samodzielnego zarządzania czasem.
Nie rzucaj pracy od razu – na początku przyda ci się stałe źródło dochodów.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 2: stwórz finansowy „bufor”

Skoro zasmakowałeś w pracy na zlecenie i zdecydowałeś się na zostać freelancerem, powstrzymaj swój entuzjazm i upojenie pierwszymi sukcesami jeszcze na chwilę. Czeka cię rezygnacja ze stałych dochodów, dlatego warto zaplanować rzeczy na kilka kroków naprzód.

Zbudowanie sieci kontaktów i bazy stałych klientów zajmuje trochę czasu, podobnie jak rozpoczęcie dochodowych projektów, które dadzą ci utrzymanie. Nawet jeśli zaczniesz pracować już dziś, faktury i rachunki mają zwykle 30-dniowy termin płatności, co oznacza, że na swoje pieniądze będziesz musiał poczekać.

Oszczędności są zatem podstawą. Zanim zaczniesz pracę na własny rachunek warto zgromadzić niezbędne fundusze, które zapewnią ci bezpieczeństwo i płynność finansową w pierwszym okresie pracy jako freelancer. Jako bezpieczną kwotę przyjmij równowartość trzech pełnych wypłat.

Coworkingi i portale ze zleceniami dla freelancerów - useme.eu
Początki freelancera: gdzie pracować i jak szukać klientów?

 

Jak zostać freelancerem? Krok 3: wybierz miejsce pracy

Freelancerzy najczęściej pracują z domu i jest to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie, szczególnie jeśli dysponujesz wolnym pomieszczeniem, które możesz przekształcić w swoje biuro.

Zorganizowanie przestrzeni przeznaczonej do pracy pomoże ci ustalić granice pracy i życia prywatnego, które na etacie wydają się oczywiste.
Przestrzenie współdzielone i coworkingi również mają swoje dobre strony, chociaż ze względu na koszty mogą zainteresować raczej tych freelancerów, którzy mają już ustabilizowane dochody.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 4: zainwestuj w sprzęt

Ten element prawdopodobnie sprawi, że twoje wydatki wzrosną. Skoro już wiesz, co chcesz robić i gdzie będziesz pracował, czas wybrać sprzęt, na którym będziesz wykonywał zlecenia.

Przede wszystkim oprzyj się pokusie wydania wszystkich oszczędności na najnowsze i najmodniejsze gadżety, które w gruncie rzeczy nie będą ci potrzebne na tym etapie, na którym jesteś.
Zakup sprzętu to inwestycja, więc lepiej, aby służył ci on przez dłuższy czas, był łatwy w naprawie i funkcjonalny.

Jeśli zamierzasz pracować jako copywriter, nie musisz inwestować w stację roboczą o wielkiej mocy obliczeniowej; jako plastyk lub rękodzielnik, który chce zarabiać na swoim hobby, potrzebujesz raczej narzędzi do pracy niż nowego „firmowego” iPhone.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 5: wybierz oprogramowanie

Jeśli chcesz się skoncentrować na pracy cyfrowej, potrzebne ci będzie odpowiednie oprogramowanie. Podobnie jak w przypadku sprzętu i narzędzi, zastanów się dobrze, czego potrzebujesz – komercyjne programy i ich licencje nie zaliczają się do najtańszych.

Jeśli nie jesteś pewien, czy inwestycja w droższe programy na tak wczesnym etapie jest najlepszym krokiem, możesz skorzystać z darmowych odpowiedników popularnych programów (na przykład do grafiki 2D i grafiki 3D) lub ich darmowych wersji próbnych.

Pamiętaj, że łatwiej dodać potrzebne funkcje niż znaleźć zastosowanie dla tych, za które już zapłaciłeś, a dla których jednak nie potrzebujesz.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 6: znajdź narzędzia biznesowe, które sprawdzą się u ciebie

Nie wszystko w pracy freelancera polega na kreatywności. Kiedy pracujesz na własny rachunek, oprócz samych zleceń musisz zadbać także o kontakty biznesowe, organizację pracy, zarządzanie projektami…

Dlatego właśnie potrzebujesz narzędzi biznesowych. Na początek wybierz jedno do zarządzania projektami, jedno do zarządzania czasem i ograniczania prokrastynacji, i wreszcie jedno do śledzenia wydatków.

Może cię kusić, aby zacząć pracę nad projektem już w tej chwili, ale nie pożałujesz czasu i wysiłku, który poświęcisz na to, aby twoja freelancerska „maszyna” działała bez zarzutu, zanim na dobre wpadniesz w wir pracy.

Jak wystawić rachunek bez firmy?
Własna strona www, wizytówki i rachunki – początki freelancera

 

Jak zostać freelancerem? Krok 7: stwórz swoją stronę www

Tak, dla ciebie jako freelancera strona www jest ważna, żeby nie powiedzieć podstawowa. Będzie twoim portfolio i wizytówką, platformą do kontaktu z klientem. Nie oznacza to jednak bardzo dużych wydatków.

Jeśli planujesz pracę jako webdeveloper, twoja witryna może być najlepszą reklamą dla twoich umiejętności. Dla tych, którzy nie czują się pewnie w kodowaniu, istnieje sporo darmowych rozwiązań, poczynając od WordPress, a na stronach z darmowym portfolio kończąc.

Warto przy tym zainwestować nawet niewielką sumę w domenę z twoim imieniem i nazwiskiem lub zapadającą w pamięć nazwą. Jest to znacznie bardziej profesjonalne niż „dzielenie” nazwy z dostawcą platformy.
Logo nie jest niezbędnie, ale jeśli jesteś projektantem, możesz wykorzystać je jako ekspozycję dla swojej kreatywności.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 8: wydrukuj kilka wizytówek

Zastanawiałeś się kiedyś, kto używa wizytówek? Cóż, freelancerzy. Skoro masz już gotową stronę www ze swoim portfolio, masz profesjonalnie wyglądający mail, czas zadbać również o ten element.

Wizytówki będą ci potrzebne na spotkaniach biznesowych lub wszystkich, na których spodziewasz się zastać swoich potencjalnych klientów. Warto wykorzystać możliwości, jakie daje wizytówka, aby zapaść w pamięć swojego rozmówcy i pomóc mu skojarzyć, czym się zajmujesz. Kilka inspirujących przykładów znajdziesz TU.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 9: spotkaj się z innymi

Skoro twoje wizytówki są już gotowe, czas zrobić z nich użytek. Jako freelancer prawdopodobnie będziesz pracował z domu, a to oznacza mniejsze możliwości nawiązywania bezpośrednich kontaktów z klientami.
Dlatego na początku postaraj się odwiedzać spotkania branżowe, śniadania biznesowe lub inne wydarzenia dla start-upów, bieznesmenów i freelancerów, które organizowane są w twojej okolicy – twoi klienci to również osoby spośród twojej rodziny, przyjaciół, sąsiadów.

 

Jak zostać freelancerem? Krok 10: podatki i rozliczenia

Ten punkt zostawiliśmy na koniec, chociaż jest najważniejszy: to forma twojej działalności. Jako freelancer nie musisz od razu zakładać firmy, szczególnie że jej prowadzenie łączy się z dodatkowymi kosztami, niezależnymi od twoich zarobków.

Możesz swobodnie operować umowami o dzieło lub zlecenia, a jeśli będziesz potrzebował wystawić fakturę VAT, możesz skorzystać z takich serwisów dla freelancerów, jak useme.eu. Useme umożliwia zabezpieczenie wynagrodzenia podczas współpracy z nowym klientem, pozyskiwanie zleceń na giełdzie, a także wystawianie faktur przez osoby fizyczne. Podatki rozlicza za ciebie serwis, a ty na koniec roku otrzymujesz PIT 11.

 

10 kroków, aby zostać freelancerem – podsumowanie

Freelancing może być dokładnie tym, czego potrzebujesz: kontrolą nad swoją pracą, odpowiedzialnością, większymi możliwościami rozwoju. Aby odnosić sukcesy pracując na własny rachunek potrzebujesz również dobrej organizacji i umiejętności „samo-motywacji”.

Nawet najlepsze umiejętności i cechy charakteru nie zagwarantują ci stałego dopływu zleceń, jeśli nie zadbasz o to, aby dotrzeć do klientów i o to, aby mieć na czym pracować. Przed przejściem na „pełnoetatowy” freelancing warto również zadbać o płynność finansową i zabezpieczyć środki na niezbędne wydatki, aby w pierwszych miesiącach koncentrować się tylko na pracy, bez dodatkowego stresu o fundusze.

Kiedy już będziesz dysponował wszystkimi narzędziami pracy – sprzętem, oprogramowaniem, miejscem do pracy, stroną www – zacznij budować stałą bazę klientów na spotkaniach i dzięki promocji w sieci. Powodzenia!