10 najlepszych zawodów dla freelancerów

10 najlepszych zawodów dla freelancerów

The Quartz Daily Brief przewiduje, że do końca tego dziesięciolecia 40% Amerykanów będzie pracowało jako freelancerzy, a reszta świata podąża w tym samym kierunku – w Polsce odsetek osób pracujących na zleceniach sukcesywnie rośnie.

10 najlepszych zawodów dla freelancerów
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Serwis FlexJobs opracował listę zawodów, w których elastyczne zatrudnienie ma największą przyszłość.

1. Marketing

Koordynatorzy, managerzy i project managerzy
Odpowiedzialni za tworzenie strategii i wizerunku dla marki, następnie audyt wewnętrzny i zarządzanie relacjami z klientem. Do ich obowiązków należy także zarządzanie produktami, również w sprzedaży zagranicznej i internetowej, oraz tworzenie dokumentacji.

2. Zarządzanie projektami biznesowymi

Project managerzy, analitycy biznesowi
Odpowiadają za tworzenie relacji między klientem a firmą oraz przygotowywanie kompletnych planów strategicznych, nadzorują także przestrzeganie wytycznych pod względem jakości usług, kosztów i czasu. Ważne jest także monitorowanie całego projektu.

3. Web development

Junior Developerzy, developerzy aplikacji mobilnych oraz treści
Zapewniają wsparcie aplikacji, tworzą i testują narzędzia do zarządzania stronami www. Do ich zadań należy także implementacja i rozbudowa już istniejących stron oraz opieka techniczna nad witryną i serwerem.

4. Pisanie

Edytorzy, copywriterzy, autorzy blogów, content managerzy
Ich zadanie polega na tworzeniu unikalnych i poprawnych językowo tekstów, a także korekta już istniejących. Teksty obejmują również instrukcje obsługi, specyfikacje techniczne, przewodniki dla użytkowników i darmowe ebooki edukacyjne.

5. Account/opiekun klienta

Account manager, księgowy
Odpowiadają za finansową stronę współpracy z klientem, wykonanie budżetu, negocjacje i wycenę projektów, a w przypadku księgowych także rozliczenia z urzędami i audyt podatkowy pod koniec roku.

6. Fotografia

Fotograf, specjalista DTP
Osoby te są odpowiedzialne za obsługę eventów firmowych, a także przygotowanie zdjęć produktów do katalogów firmowych i innych materiałów promocyjnych. W zakres obowiązków wchodzi obróbka cyfrowa zdjęć.

7. Edukacja

Organizator szkoleń, szkoleniowiec
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rynku, na zlecenia pracy mogą liczyć osoby, które tworzą kursy online, materiały i ćwiczenia do nauki, a także prowadzący specjalistyczne kursy szkoleniowe i odpowiednie do nich testy.

8. Media społecznościowe

Specjalista ds. social media, content manager
Praca na tym stanowisku polega na tworzeniu i zarządzaniu treściami umieszczanymi na firmowych kontach na portalach społecznościowych, tworzenie wizerunku firmy i budowaniu świadomości marki oraz aktywizowanie użytkowników. W zakres obowiązków wchodzi także znajomość narzędzi reklamy internetowej i przygotowanie kampanii reklamowych.

9. Grafika

Graphic designer, CI
W zależności od specjalizacji, graficy mogą tworzyć materiały promocyjne przeznaczone do druku, odpowiadać za wygląd strony internetowej oraz firmowych emaili, jak również przygotowywać stronę wizualną i graficzną aplikacji mobilnych. Umiejętności projektowania grafiki przydadzą się także specjalistom od kreowania wizerunku (CI).

10. Administracja / asystentura

Sekretarz, asystentka
Do ich obowiązków należy usprawnianie i organizację pracy, umawianie spotkań i podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, nadzorowanie dokumentacji biznesowej, raportów i korespondencji.

 

Na podstawie: www.forbes.com

Zapisz

Zapisz