O co zapytać freelancera, zanim zaczniesz współpracę

Kiedy publikujesz zlecenie, otrzymujesz zwykle kilkanaście odpowiedzi. W pierwszej kolejności zwykle oceniasz samą ofertę, stawkę i czas wykonania, w drugiej – portfolio.

Ten podstawowy „system oceny” nie zawsze pomaga wybrać najlepszą ofertę. Dobry warsztat i cena stosowna do jakości usług to nie wszystko. Jakie pytania warto zadać freelancerowi, zanim zaczniecie współpracę?

O co zapytać freelancera, zanim zaczniesz współpracę
10 pytań do freelancera

 

1. Czy jesteś w stanie dotrzymać wyznaczonego terminu?

Nie zawsze w zleceniu da się zawrzeć wszystkie szczegóły, które umożliwią precyzyjną wycenę. Po rozmowie z wykonawcą i przekazaniu wszystkich detali upewnij się, czy freelancer jest w stanie dotrzymać wyznaczonego terminu.

Warto zadać takie pytanie również wówczas, gdy planujecie długotrwałą współpracę. Wykonawca może mieć prace zaplanowane na kilka tygodni naprzód, dlatego dobrze jest ustalić, czy wasze harmonogramy będą się pokrywały.

Jeśli czasu na realizację jest mniej, zapytaj, czy freelancer jest w stanie pracować wystarczająco szybko. Poproś także o informacje o wcześniejszych projektach, aby zweryfikować, ile czasu rzeczywiście potrzebuje na wykonanie podobnej pracy.

Bądź realistyczny. Jeśli wybrany wykonawca uważa, że podany przez ciebie termin jest za krótki, przemyśl, czy twoje oczekiwania nie są zbyt wygórowane. Pamiętaj, że praca może zostać dostarczona na czas, ale kosztem jakości.

 

2. Czy masz odpowiednie narzędzia, sprzęt, programy?

Nie chodzi oczywiście o to, żebyś ty zaopatrywał wykonawcę w sprzęt, ale o to, czy on sam dysponuje narzędziami potrzebnymi do wykonania zlecenia.

Wszystko związane jest ze specyfiką pracy. Fotograf oprócz dobrej jakości sprzętu technicznego potrzebuje także programu do profesjonalnej obróbki zdjęć, z kolei zlecając prace programistyczne dobrze jest upewnić się, czy wybrany wykonawca zna określone języki programowania.

 

3. Czy mogę zobaczyć twoje portfolio?

W profesjonalnych serwisach ogłoszeniowych dla freelancerów portfolio jest wymagane, choćby jako link do zewnętrznej platformy, mimo to warto zadać to pytanie.

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z freelancingiem, mogą nie mieć jeszcze na koncie prac wykonanych na zlecenie klienta. Liczy się jednak, czy jeszcze przed zdobyciem pierwszego zlecenia próbowali swoich sił w copywritingu, fotografii, grafice czy programowaniu. Mogą być to prace tworzone „na próbę”, dla wymyślonego klienta, a także projekty realizowane na studiach lub kursach.

Portfolio dostarczy ci kilku ważnych informacji: po pierwsze, estetyki lub zagadnień, w jakich najlepiej czuje się freelancer, po drugie jakości jego pracy, a po trzecie – metody.
Nie wahaj się zapytać, jakie cele przyświecały realizacji kolejnych zleceń i czy zostały osiągnięte, czy wykonawca dotrzymał terminów, jak oceniono jego pracę.

 

4. Czy masz referencje od poprzednich klientów?

Jeśli twój wykonawca utrzymuje kontakty z poprzednimi klientami, a ich współpraca układała się dobrze, na pewno może liczyć na referencje. Warto o nie zapytać, aby poznać „historię” danego projektu również z punktu widzenia drugiej strony.

 

5. Jakie masz stawki?

Im wcześniej zadasz to pytanie, tym lepiej. Możesz także powiedzieć, jakim dysponujesz budżetem i zapytać, jakie prace freelancer jest w stanie wykonać za taką sumę.

Upewnij się, czy stawka jest liczona za projekt, czy za godzinę. Jeśli to drugie – ustal dokładny i realistyczny plan pracy, zapytaj też o metody śledzenia jej postępów. Jeśli zaniedbasz takie ustalenia, możesz skończyć ze znacznie przekroczonym budżetem!

 

6. Ile poprawek jest wliczonych w cenę?

Idealnie jest, kiedy już pierwszy projekt przypada ci do gustu tak, że nie chcesz nic zmieniać. Licz się jednak z tym, że pewne poprawki mogą być konieczne.

Zapytaj, ile zmian wykonawca może nanieść w ramach wyznaczonego budżetu. Nie jest w porządku domagać się nieskończonej ilości zmian i poprawek w cenie projektu przeciętnej wielkości.

 

7. W jakiej formie będziemy pracować?

Umowa o dzieło, umowa zlecenia, B2B? Praca bez kontraktu nie wchodzi w grę: potrzebujesz zabezpieczenia i gwarancji, że praca zostanie wykonana zgodni z briefem i dostarczona na czas.
Zanim zaczniecie współpracę, ustal te kwestie.

Umowy cywilnoprawne oznaczają, że musisz spisać umowę, a po zakończeniu pracy dopilnować spraw podatkowych wykonawcy. W przypadku umów zlecenia pamiętaj także o twoich kosztach, jakie ponosisz w związku z zatrudnieniem.

Kiedy twój wykonawca nie ma własnej działalności gospodarczej, a ty potrzebujesz faktury za zamówioną usługę, skorzystajcie z portalu useme.eu. Twój wykonawca wystawi ci fakturę VAT przez serwis, a Useme zadba o kwestie rozliczeniowe i podatkowe.

 

8. Jaki jest twój model pracy?

To pytanie mogę oszczędzić ci sporego stresu przy okazji kontaktu. Twój wykonawca może np. preferować pracę nocą, więc przed południem nie odbierać telefonów lub pracować tylko po cztery dni w tygodniu, za to z dłuższym weekendem.

Zanim rozpoczniecie współpracę, ustal, w jakich porach będziecie się kontaktować i jak często będziesz mógł sprawdzać postępy prac.

 

9. Jak rozumiesz brief?

To pytanie pozwoli ci wykluczyć część nieporozumień – dzięki niemu dowiesz się, czy mówiąc o tym samym nie macie na myśli zupełnie innych rzeczy i wychwycisz też to, co zdecydowanie wymaga sprostowania.
Twój wykonawca powinien rozumieć, co jest naprawdę istotne w twoim zleceniu i jakie cel chcesz osiągnąć.

 

10. Czy masz jakieś pytania?

Tym pytaniem dajesz szansę freelancerowi zapytać o rzeczy, które wymagają doprecyzowania lub których nie poruszyliście w trakcie rozmowy.

 

10 pytań, które pomogą ci wybrać najlepszego wykonawcę – podsumowanie

Zlecenie pracy freelancerowi jest dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz profesjonalnego wykonawcy, ale w cenie przystępniejszej niż usługi firm.

Aby jednak współpraca układała się gładko, zanim zaakceptujesz złożoną ofertę, skontaktuj się z wybranym wykonawcą i zadaj mu kilka pytań o samą realizację zlecenia, metody pracy, stawki i sposób rozliczenia.

Ważna jest także ocena portfolio. Zwróć uwagę na to, czy założenia, jakie towarzyszył zleconym projektom, zostały osiągnięte i ile czasu było potrzebne na realizację.

Zapisz

Zapisz