10 sposóbów na to, jak robić lepsze zdjęcia

Nie ma znaczenia, czy robisz zdjęcia najnowszym modelem lustrzanki, czy po prostu cykasz zdjęcia smartfonem – to, czy uzyskasz dobre, czy złe zdjęcie tylko w niewielkim stopniu zależy od tego, jakim sprzętem się posługujesz.

10 sposóbów na to, jak robić lepsze zdjęcia
Jak poprawić jakość zdjęć – warsztat fotografa

Różnica między dobrym a złym zdjęciem – lub, jeśli wolisz, dobrym i bardzo dobrym – może być bardzo cienka. Czasem drobne zmiany wystarczą, aby wydobyć z ujęcia to, co najlepsze.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: korzystaj z postprodukcji

Post-produkcja zdjęć to ten etap, na którym możesz wydobyć wszystkie ich walory, podkreślić najbardziej udane elementy, a delikatnie „zamaskować” to, z czego nie jesteś zadowolony.
Często wystarczy dostosowanie ekspozycji, kontrastu i koloru, aby zwyczajne zdjęcie nabrało wyrazu i oryginalności.

Cechą zdjęć cyfrowych jest to, że na ogół w sposób bardzo neutralny prezentują uchwyconą scenę. W przeciwieństwie do zdjęć analogowych, w których rodzaj kliszy miał duży wpływ na efekt końcowy, zdjęcia cyfrowe są dość „płaskie” i bez życia.
Dobra post-produkcja może wydobyć z nich to, czego nie mogła uchwycić cyfrowa matryca.

Czego użyć do post-produkcji? Popularne programy to oczywiście Photoshop i Lightroom. Szczególnie ten ostatni cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne zestawy darmowych akcji (KLIK i KLIK), które są rodzajem paczki gotowych ustawień kontrastu, ekspozycji i kolorów. Dzięki nim wszystkim zdjęciom z jednej sesji nadasz tego samego charakteru.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: obrabiaj zdjęcia w formacie RAW

Jeśli możesz, rób zdjęcia w formacie RAW. Ten rodzaj plików zachowuje najwięcej szczegółów, a to daje ci większe możliwości w edytowaniu zdjęcia, kiedy jest już zrobione.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: nie przesadzaj z edycją

Pod pojęciem edycji możesz rozumieć wszystko: kontrast, efekt HDR, winietki, dostosowanie kolorów, naświetlenie, nasycenie.

Wiele całkiem dobrych zdjęć straciło na estetyce i jakości właśnie przez zbyt mocną edycję. Jeśli nie masz dobrego artystycznego powodu, aby użyć mocnej edycji jednego parametru, na przykład prześwietlenia, najlepiej zachować umiar.

Jako główną zasadę przyjmij, żeby w każdym efekcie, jakiego używasz, używać wartości od 100% do 70%.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: unikaj „kliszowych” ujęć

Pamiętasz, kiedy najmodniejsze były zdjęcia czarno-białe z jednym kolorowym obiektem? Właśnie, to było dawno temu i dawno temu stało się również synonimem kliszy i złego smaku. To tylko jeden z wielu przykładów typu zdjęć, który może i był kiedyś popularny, ale dziś jest raczej przedmiotem żartów niż podziwu.

Do podobnej kategorii można śmiało zaliczyć również zachody słońca, chmury, nieostre zdjęcia wodospadów, zdjęcia panoramiczne, czarno białe „artystyczne” akty i za mocne HDR.

Odpuść sobie także dodawanie ramek, tekstów, podpisów, znaków wodnych oraz filtrów Instagrama – i tak są powszechnie nadużywane.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: korzystaj z reguły trójpodziału

Ta prosta zasada kompozycji pozwoli ci zapanować nad kadrem i pracować nad kompozycją.
W regule trójpodziału spróbuj podzielić kadr na trzy części poziome i trzy pionowe. Przecięcia linii tych podziałów to punkty, w których najlepiej „umieścić” obiekty, które chcesz sfotografować.
W ten sposób uzyskasz harmonijną kompozycję i najsilniejszy efekt artystyczny.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: pilnuj krawędzi kadru

Kadr i jego krawędź również są częścią kompozycji. Jeśli jakiś obiekt znajduje się za blisko krawędzi, powoduje napięcie – co może, ale nie musi być dobrym zjawiskiem.

Generalnie przyjmij, że obiekt powinien znajdować się bliżej krawędzi przeciwnej do kierunku, w którym patrzy lub się porusza. W ten sposób stworzysz wrażenie, że w kadrze zostało jeszcze trochę przestrzeni, w którą obiekt może „wejść”.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: zwróć uwagę na kadrowanie postaci

Czyli – nie ucinaj kończyn. Dotyczy to sytuacji, w której krawędzie kadru nakładają się na fotografowany obiekt. Nie przycinaj portretów w połowie kończyn obiektu, który portretujesz – to wygląda dziwnie.

Jeśli portretujesz człowieka, najlepsze miejsca do wyznaczenia krawędzi to szyja, dekolt, talia, wysokość kolan. Uważaj, żeby nie „obciąć” dłoni, nawet jeśli wyznaczasz linię kadrowania na jednym z wymienionych punktów.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: unikaj efektu skompresowania

Ludzkie oko postrzega rzeczywistość w trzech wymiarach, podczas gdy soczewka aparatu uchwyci tylko dwa wymiary. Z tego powodu obiekty, które realnie nie mają ze sobą nic wspólnego, na zdjęciu wydają się znajdować na tym samym poziomie lub być ze sobą powiązane inną relacją przestrzenną. Klasyczny przykład to ujęcia drzew lub lamp, które zdają się wyrastać z głowy modela lub modelki.

Żeby robić lepsze zdjęcia zwracaj uwagę, na jakim tle stoi model i jak ujęcie będzie wyglądało w dwóch wymiarach. Jeśli podejrzewasz, że zdjęcie będzie wyglądało dziwnie, lepiej zmieć ujęcie.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: rób zdjęcia portretowe w cieniu lub świetle z okna

Jeśli robisz zdjęcia bez użycia sztucznego światła, najlepsze miejsca to cień w pochmurny dzień na zewnątrz lub w świetle wpadającym z okna we wnętrzach. Takie warunki dają „płaskie” światło, z którym najłatwiej się pracuje.

 

Jak poprawić jakość zdjęć: zrezygnuj z flesza

Kiedy światło jest słabsze, trudno oprzeć się pokusie użycie flesza. Postaraj się tego nie robić! Jeśli nie masz dyfuzora, aby złagodzić światło, trudno ci będzie pracować z bardzo wysokim kontrastem. Lepiej będzie zwiększyć ISO lub domknąć przysłonę.

 

10 rad, jak szybko poprawić jakość twoich zdjęć – podsumowanie

Nasza lista zawiera tylko dziesięć porad, które pozwolą ci na lepsze robienie zdjęć. My wybraliśmy te, których zastosowanie pozwoli Ci szybko zauważyć efekty. Nad warsztatem fotografa warto pracować cały czas, nie poprzestając tylko na małych osiągnięciach. Dlaczego?

Fotografia, oprócz tego że jest wspaniałym hobby, może być również Twoim sposobem na realizację komercyjnych zleceń jako freelancer. Profesjonalne portale dla freelancerów umożliwiają nie tylko przeglądanie ofert na pracę zdalną, ale również rozliczenie już wykonanego zlecenia – a dzięki temu Ty możesz skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne w rozwijaniu swojej pasji!

 

Useme - bezpieczna praca zdalna i faktury VAT bez firmy
 

Jakimi radami o poprawie warsztatu fotografa możesz się z nami podzielić? Czekamy na twój komentarz :)