10 błędów w portfolio, przez które tracisz klientów

Czy twoje portfolio zniechęca klientów?

O tym, że portfolio jest wizytówką freelancera i jednocześnie dobrym narzędziem do zdobywania klientów, pisaliśmy już wcześniej (KLIK).
Nie zawsze jednak samo portfolio wystarcza, aby przekonać klienta do twoich usług. W pewnych wypadkach można wręcz powiedzieć, że lepiej go nie mieć niż pokazywać zleceniodawcom.
U niektórych freelancerów portfolio zamiast pomóc zarabiać, może przynosić straty, bo… odstrasza klientów. Czy w twoim portfolio pojawia się chociaż jeden z tych błędów?

 

Czy twoje portfolio odstrasza klientów?

10 błędów w portfolio freelancera

 

10 błędów, które niszczą portfolio freelancera

Przygotowaliśmy dla was listę najczęściej spotykanych błędów, jakie można znaleźć na stronach domowych lub galeriach prac grafików, animatorów, filmowców, copywriterów, a nawet specjalistów od UX i aplikacji mobilnych. Dotyczy to zwłaszcza dwóch ostatnich grup. Twórcy stron często umieszczają na swoich witrynach wszystkie znane im techniczne “wodotryski”: przebicie się przez wszystkie ukryte menu i rozwijane galerie bardziej zniechęca niż zachęca do kontaktu.

Czego zatem unikać w portfolio?

 

1. Błędy w portfolio freelancera – brak wersji mobilnej

Statystyki pokazują, że większość użytkowników odwiedza ją z komputera stacjonarnego? Jeśli twoje portfolio nie posiada wersji mobilnej, nie dajesz użytkownikom innej możliwości!

Zapewne sam spędzasz więcej czasu przeglądając sieć na telefonie lub laptopie. Przyjmij zatem, że twoi odbiorcy robią dokładnie to samo i wyjdź im naprzeciw.
Przy okazji pamiętaj, że Google obniża rankingi stronom, które nie są przyjazne dla urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach brak wersji mobilnej strony to prawdziwy strzał w stopę.

 

2. Błędy w portfolio freelancera  – ciężkie pliki

Szanuj transfer odwiedzających. Nie chodzi tylko o to, ile waży twoja strona, ale również o to, jak długo się ładuje.
Pisaliśmy już o tym, jaka jest optymalna prędkość ładowania strony (KLIK). Twoje portfolio nie ładuje się dłużej niż 5 sekund? Wystawiasz cierpliwość użytkownika na ciężką próbę.

 

3. Błędy w portfolio freelancera – TL;DR

Brzmi znajomo? Ile razy masz czas na powolne czytanie całych szpalt tekstu, kiedy szukasz konkretnej informacji? To samo dotyczy twojego portfolio. Klient szuka freelancera o określonych kompetencjach, a nie okazji do czytania jego wypracowań – nawet w sekcji „o mnie”.

Problem z długością mają wszyscy, również profesjonalni pisarze – tak naprawdę zawsze chodzi o zwięzłość. Pomyśl o twoim portfolio jako o tekście, który należy skrócić. Wyrzuć niepotrzebne prace, zostaw tylko najlepsze, opisy ogranicz do absolutnej esencji.

 

4. Błędy w portfolio freelancera – brak kontekstu

Ograniczenie tekstu w portfolio nie oznacza, że masz z niego rezygnować. Kiedy pokazujesz swoje prace, wyjaśnij też kontekst ich powstania.
Dlaczego wykonałeś tę pracę? Jaki był cel ustalony przez klienta? Czy udało się go osiągnąć? Podstawowe kto, kiedy, gdzie, jak i dlaczego to informacje, które mogą podkreślić wartość twojej pracy.

Freelancer zdobywa klientów dzięki portfolio

Jak poprawić błędy w portfolio?

 

5. Błędy w portfolio freelancera  – brak celu

Jaki cel ma twoje portfolio? Pokazać twoje prace? Tylko? Jeśli chcesz zademonstrować, jak wielostronnym projektantem jesteś, taka formuła może się sprawdzić, ale twój klient dowie się tylko jednego: projektujesz.

Zastanów się, nad czym chcesz pracować w przyszłości? Opakowania, UX, grafika www? Połóż nacisk na dziedzinę, w której czujesz się najlepiej i w której chcesz się rozwijać. Klient, który szuka grafika do projektu magazynu nie będzie raczej zainteresowany tym, jakie robisz nadruki na koszulkach.

 

6. Błędy w portfolio freelancera – słaba organizacja treści

Organizacja treści wydaje się czymś intuicyjnym, jednak trudność z dotarciem do prac to błąd na wielu portfolio. To, co grafikowi wydaje się oryginalnym, nieszablonowym rozwiązaniem, irytuje zleceniodawców. Klient na twojej stronie szuka konkretnych informacji, dlatego daj mu je od razu.

Zmorą niektórych portfolio są dosłownie miniaturowe wielkości prac. Na grafice wielkości znaczka pocztowego trudno cokolwiek zobaczyć, a tym samym ocenić warsztat projektanta.

 

7. Błędy w portfolio freelancera – brak pewności siebie

Ten problem nie dotyczy tylko początkujących grafików – ci mają często więcej pewności siebie niż ich koledzy po fachu, którzy przeszli już etap „pierwszy trudny klient” czy „pierwsze stracone zlecenie”.
Publikacja portfolio w sieci oznacza, że każdy może ocenić twoją pracę – również negatywnie. Nie musisz być przez to przesadnie skromny.

Wyobraź sobie, że natrafiasz w czyimś portfolio na świetną grafikę. Obok widnieje opis „Zrobiłem to na wolontariacie za darmo, jeśli ci się podoba, skontaktuj się ze mną”. Co myślisz? Że grafik jest dobry, ale ceni się nisko i najwyraźniej nie musisz płacić za jego pracę.
Nie chcesz chyba, że w ten sam sposób myślano o tobie?

 

8. Błędy w portfolio freelancera – błędy i brak profesjonalizmu

Tak, język polski jest trudny. Ale nie zwalnia cię to z obowiązku przestrzegania zasad poprawnej pisowni i interpunkcji.

Jeśli tworzysz stronę „o mnie”, nie zaśmiecaj jej. Portfolio ma tworzyć wizerunek profesjonalisty i koncentrować się na twoich osiągnięciach zawodowych. Jeśli chcesz trochę „ocieplić” taki wizerunek, nie rób tego za pomocą treści, które nadają się na Facebook. Kogo interesuje, ile masz dzieci?

 

9. Błędy w portfolio freelancera – nudna treść

Portfolio przeładowane wszystkim, co możesz pokazać, to błąd innego rodzaju. Jeśli dopiero zaczynasz karierę freelancera, na twojej stronie może pojawiać się wszystko, z czego jesteś dumny i co uważasz za wartościowe.

Ale kiedy już określisz kierunek, w jakim chcesz się rozwijać lub znajdziesz swoją estetykę, zadbaj o spójność prac. Publikuj tylko rzeczy, z których jesteś naprawdę zadowolony – one pokażą twój poziom i udowodnią, że jesteś wart swoich stawek.

 

10. Błędy w portfolio freelancera – brak kontaktu

Naprawdę – to wciąż się zdarza. Nie tylko dlatego, że autor portfolio zapomniał, ale również dlatego, że umieścił kontakt do siebie w stopce strony, zapisany fontem w najmniejszym możliwym stopniu.

Nie zakładaj, że twoje portfolio jest tak doskonałe, że klient godzinę będzie szukał na stronie twojego maila. Po prostu podaj go w widocznym miejscu tak, aby łatwo było do ciebie napisać. Formularz kontaktowy, linki do social media, mail, telefon – niech to wszystko będzie do dyspozycji zleceniodawcy. Przecież tworzysz portfolio właśnie po to, żeby się do ciebie odezwał!

 

10 błędów w portfolio freelancera – podsumowanie

O błędy w portfolio nietrudno – czasem wynikają ze zwykłego gapiostwa, a czasem są wynikiem braku krytycyzmu.
Przemyślana treść, strona przyjazna dla użytkownika i z łatwym dostępem do potrzebnych informacji (kontakt, wykonane prace, ich kontekst) to duże atuty każdego portfolio. Pozwól im pracować na twoją korzyść!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar