Uczenie się programowania

O czym pamiętać, kiedy sam uczysz się programować?

 

Uczysz się programowania, ale czasem masz trudności z motywacją? Mamy dla ciebie 13 porad od Laurence Bradford, twórcy blogu learntocodewith.me. Te porady pomogą Ci zdobyć wiedzę szybko, sprawnie i bez zbędnego stresu.

Uczenie się programowania
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/MichaelGaida-652234/

Znajdź odpowiednią motywację do nauki

Sformułuj dla siebie wyraźne uzasadnienie, dlaczego uczysz się programowania. Pozwala to lepiej skoncentrować się na nauce.”Chcę móc”, “Chciałbym…” – to zły cel, ponieważ nie jest konkretny. Oto przykłady dobrych celów:

  • Zrobić karierę.
  • Zmienić zawód.
  • Zarabiać dodatkowo za pośrednictwem projektów zewnętrznych.
  • Stworzyć własny produkt (gra, aplikacja mobilna), albo start up.

Pamiętaj o swoim celu, zapisz go na kartce papieru i trzymaj na widnym miejscu, albo jeszcze lepiej – umieść go jako tło pulpitu lub smartphona. Pomoże ci w najtrudniejszych chwilach.

Wybierz odpowiedni język

Na początku może być trudno się zdecydować, jaki wybrać język programowania. Niektóre są łatwiejsze do nauczenia, natomiast mają wąski zakres możliwości. Na opanowanie podstawowych języków programowania potrzeba więcej czasu. Główna zasada tu jest taka: lepiej zacząć od jakiegokolwiek języka, niż marnować czas, szukając tego “idealnego”. Po opanowaniu jednego języka programowania będzie łatwiej przejść do innego.

Jeśli masz określony cel, staraj się uczyć tych języków, które mu odpowiadają. Tworzenie gier trójwymiarowych potrzebuje znajomości kilku określonych języków oraz narzędzi, a tworzenie stron internetowych – innych.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, spróbuj nauczyć się podstawowych zasad JavaScript. Ten język programowania jest coraz bardziej popularny i wykorzystywany nie tylko w tworzeniu stron internetowych, ale także w innych dziedzinach. W ten sposób będziesz mógł uzyskać maksymalną liczbę zastosowań.

Stwórz swój własny harmonogram

Dokładny harmonogram zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Postaraj się wyznaczać realistyczne terminy określonych zadań. Nie spodziewaj się opanować kilkusetstronicową książkę w mniej niż tydzień, jeśli oczywiście nie porzucisz innych swoich zadań i obowiązków.

Ważne jest, aby poświęcać na programowanie co najmniej 25 minut w ciągu dnia. Szybko się do tego przyzwyczaisz i nie będziesz mógł oderwać się od treningu przez kilka godzin.

Rób jedną rzecz na raz

Wiele z nas próbuje zrobić sto rzeczy naraz. Nie ma większego błędu! Staraj się uczyć potrzebnych ci języków po kolei, inaczej zwariujesz! Multitasking nie jest ani zaletą, ani gwarancją sukcesu. W taki sposób w ciągu dnia marnujesz nawet 30% czasu na przełączanie się między zadaniami.

Dziel zadania na małe porcje

Ta rada jest podobna do poprzedniej. Przyswajanie dużych ilości informacji naraz nie działa na twoją korzyść, nawet jeśli dotyczą jednego zagadnienia. Staraj się dzielić naukę na mniejsze porcje.

Skoncentruj się na jednym temacie i podziel go na części łatwiejsze do „strawienia”. Przechodź do kolejnej porcji informacji tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że opanowałeś poprzednią.

Przedsiębiorca Tim Ferriss stworzył skrót ABC — Always Be Compressing. Chodzi o to, że każdą porcję informacji warto sformułować jak najzwięźlej, a potem podsumować, stworzyć wykres lub obraz, użyć mnemoniczny schemat – cokolwiek, aby potem móc łatwo to sobie przypomnieć.

Dziel się swoją wiedzą

Potrzeba wyjaśnienia jakiegoś pojęcia lub koncepcji jest gwarancją, że ty sam to dobrze zapamiętasz. Można zrealizować to na różne sposoby: kurs lub warsztaty dla młodzieży, nagrania na YouTube albo prowadzenie bloga.

Można dzielić się swoją wiedzą w różnych grupach tematycznych mediów społecznościowych oraz na forach. Nie krępuj się pytać oraz odpowiadać innym uczestnikom na ich pytania, jeśli znasz odpowiedź. Na pewno to docenią, a ty będziesz mieć możliwość aktualizacji swojej wiedzy.

Znajdź mentora

Czaty, fora oraz platformy edukacyjne to dobre miejsca do poszukiwania ludzi o podobnych poglądach i ewentualnie nauczycieli. W sieci jest mnóstwo informacji, ale nic nie może się porównać z osobistym wsparciem eksperta dziedziny, w której się uczysz.

Nigdy nie jest za późno, żeby pracować w IT

Dodaj elementy gry

Zastanów się nad systemem zasad i zachęt. Uczyni to naukę przyjemniejszą. Zachęty pomagają rozwijać pozytywne odruchy w mózgu, kiedy z powodzeniem wykonasz ważne zadanie. Na przykład po zakończeniu kolejnego kursu programowania online, kup sobie coś, co już dawno chciałeś.

Ustanawiaj sobie cele i pracuj nad nimi, a po osiągnięciu nagródź się czymś przyjemnym.

Gry dla programistów znajdziesz również w naszym wpisie oraz na naszej liście.

Przerób cudzy kod

Zobacz, jak ktoś wdrożył rozwiązanie, które chciałbyś stworzyć. Zaglądaj do projektów open source na GitHub. Społeczność programistów może być bardzo przyjaznym miejscem, gdzie podglądanie, kopiowanie (czy nawet modyfikacja) czyjegoś kodu to absolutnie normalna rzecz. Oglądaj linijkę za linijką i zastanów się, jak każda z nich działa w połączeniu z ogólnym obrazem.

Używaj cudzych przykładów dla własnej inspiracji oraz pomysłów.

Nie skupiaj się wyłącznie na treningu.

To bardzo ważny punkt. Zacznij pisać własny kod tak szybko, jak tylko to możliwe. To trudne, ale w pewnym momencie warto odejść od lekcji i zacząć tworzyć realne projekty.

Nie bój się niepowodzenia

Jest takie pojęcie – wydajność porażki. Im bardziej skomplikowane jest zadanie, tym lepiej będziesz pamiętać to, czego się nauczyłeś w trakcie jego rozwiązania. Nieudane próby mogą pomóc lepiej zrozumieć materiał, ponieważ będziesz zaangażowany w poszukiwaniu własnych błędów oraz ich poprawianie.

Nawet jeśli nigdy nie skończysz tworzenia swojej małej strony internetowej lub aplikacji, dużo poznasz dzięki własnym próbom i błędom. To podejście jest o wiele skuteczniejsze od mechanicznego powtarzania przykładów treningowych, gdzie wszystkie odpowiedzi są przejrzyste.

Zamiast wniosków:

Przestań wątpić w swoje umiejętności. Klucz do skutecznego samokształcenia – to wiara w siebie. Jeśli naprawdę wierzysz w siebie, twój sukces będzie większy od twoich oczekiwań.

Zapisz

Zapisz

Zapisz