Praca zdalna dla programistów i informatyków

Według badań przeprowadzonych przez Stack Overflow w 2017 roku wśród developerów (KLIK) dla ponad połowy przebadanych developerów możliwość pracy zdalnej jest kluczową opcją, kiedy szukają nowego zlecenia.

Chociaż Europa dopiero dogania Stany Zjednoczone pod względem popularności pracy zdalnej, ten sam trend zaczyna być dostrzegalny również po naszej stronie oceanu, również w Polsce.
Coraz więcej doświadczonych programistów decyduje się na pracę na zlecenia i kontrakty, podpisywane z różnymi pracodawcami, w zależności od potrzeb, a nie na pracę tylko dla jednej korporacji.

Praca zdalna dla programistów i informatyków
3 mity o pracy zdalnej w IT

 

Jeśli nigdy nie pracowałeś z domu ani nie miałeś do czynienia z pracą w elastycznym grafiku, możesz mieć wątpliwości, czy praca zdalna to rozwiązanie dla ciebie. A może nie wierzysz, że te wszystkie oferty pracy zdalnej od zagranicznych firm to nie jakieś oszustwo? Albo zwyczajnie lubisz pracę w biurze?

Niezależnie od powodów, przejście na pracę zdalną może być wymagające. czego najbardziej obawiają się developerzy?

 

Mit 1: Nie będziesz częścią zespołu

Programowanie to w wielu przypadkach praca zespołowa – możesz się śmiać, że w grupie zawsze jest jeden programista, na którego zwala się czarną robotę i trzech, którzy delegują zadania, ale na ogół zalety pracy w grupie ilustruje powiedzenie „co dwie głowy, to nie jedna”.

Grupowa praca zdalna zaczyna zdobywać zasłużoną popularność. Po prostu na świecie jest zbyt wielu uzdolnionych developerów, aby ograniczać się tylko do jednego obszaru geograficznego, na którym poszukuje się talentów.
Relokacja pracownika jest z kolei dość kosztowna, a nie każdy developer jest na nią gotowy.
Przy obecnych możliwościach technicznych, w tym także narzędzi do współpracy i zarządzania projektami, praca zdalna w grupie okazuje się prostym i skutecznym rozwiązaniem.

Jeśli obawiasz się, że praca zdalna oznacza samotne zmaganie się z problemami, szukaj ofert od tych pracodawców, którzy szukają pracowników „remote first” lub „100% remote”, co oznacza, że firma uprawia politykę pracuj-skąd-chcesz i że większość pracowników rzeczywiście pracuje zdalnie – chociaż by jak w Zapier.
To oznacza, że firma ma już opracowane sposoby komunikacji i wie, jak zorganizować pracę, aby wykorzystać potencjał zespołu rozsianego w różnych miejscach.

Jeśli jednak masz być jednym pracownikiem zdalnym, istnieje ryzyko, że pracownicy obecni na miejscu w biurze będą traktowani priorytetowo, zostawiając cię z poczuciem, że nie jesteś pełnoprawnym członkiem grupy.

 

Mit 2: Trudność pracy w różnych strefach czasowych

Kiedy różne zespoły developerów – i zdalnych, i „lokalnych” – komunikują się za pomocą narzędzi internetowych, takich jak Slack, JIRA czy Trello, współpraca przebiega w zasadzie tak samo w obu typach zespołów. Technologia znacznie ułatwiła współpracę online do tego stopnia, że stała się ona równie produktywna, jak wspólna praca w biurze.

Jeśli pracujesz w międzynarodowym gronie, rośnie tylko prawdopodobieństwo, że będziecie trochę… niezsynchronizowani z powodu różnic czasu. Ważne jest, aby pracodawca jasno określił godziny pracy oraz dostępność pracowników. Obecnie istnieją także narzędzia, które pomagają uzgodnić czas pracy w różnych strefach (np. narzędzie Spacetime).

 

Mit 3: Praca zdalna nie jest tak dobra, jak praca stacjonarna

W każdej branży są lepsze i gorsze zlecenia – i to dotyczy również pracy zdalnej. Zdarzają się przypadki, w których zleceniodawcy uważają, że praca zdalna jest tańsza niż praca stacjonarna lub przypadki firm z mocno dyskusyjną polityką pracy zdalnej, jednak nie oznacza to, że każda praca zdalna jest taka.

Coraz więcej firm o ugruntowanej pozycji oraz obiecujących startupów zwraca się w stronę pracy zdalnej, a nawet widzi w niej narzędzie do prowadzenia firmy w stylu smart. Wśród firm z branży IT, które korzystają z pracy zdalnej, są między innymi Automattic, Envato, Mozilla, Toggl czy GitHub (pełną listę znajdziesz tu).
Pracodawcy zaczynają rozumieć, że developerzy również potrzebują równowagi między pracą a życiem prywatywnym, a praca zdalna może zapewnić ją w większym stopniu niż praca biurowa.

Zanim przyjmiesz ofertę, zrób solidny research. Firmy, które stawiają na pracę zdalną, podkreślają to na swoich stronach, gdzie jednocześnie informują o swoich oczekiwaniach pod względem dostępności i jakości pracy zespołowej.
Zerknij także na stronę Remote.co, gdzie firmy korzystające z pracy zdalnej dzielą się swoimi doświadczeniami.

 

3 mity o pracy zdalnej w technice – podsumowanie

Praca zdalna to szansa na to, aby pracować z utalentowanymi developerami z każdego zakątka świata, bez konieczności wychodzenia z domu. To także elastyczny grafik, który daje więcej swobody w planowaniu czasu: skoro nie jesteś przywiązany do swojego biurka w biurze, możesz pracować tam, gdzie chcesz.

Podobnie jak oprogramowania i narzędzia działają w chmurze, tak powoli w tę strefę przenoszą się także prace, które wymagają wysokich umiejętności technicznych.
Nie czujesz się gotowy na pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin? Spróbuj najpierw z pojedynczymi zleceniami pracy zdalnej dla programistów na useme.eu!