Kreatywne myślenie i inspiracja w pracy zdalnej useme

Święta, długie weekendy i urlopy sprawiają, że niezbyt chętnie wracamy do codziennej pracy. Dotyczy to również freelancerów, których nie motywuje wizja poniedziałkowego powrotu do biurka w korporacji.

Kreatywne myślenie i inspiracja w pracy zdalnej useme
Jak pokonać blokadę twórczą?

Koniec roku przynosi zwykle deadline’y na zlecenia, a to z kolei sprzyja twórczej blokadzie wywołanej przez stres. Chociaż jednym z mechanizmów pokonania prokrastynacji jest praca pod presją czasu (KLIK), ta metoda nie zawsze sprawdza się, kiedy potrzebujesz kreatywności i twórczego myślenia.

 

Jak pokonać twórczą blokadę? 4 sposoby dla freelancerów

Z twórczego „dołka” możesz wyjść dosłownie w 4 krokach. Te rady przydadzą ci się nie tylko w okresie końca roku, ale również we wszystkich sytuacjach kryzysu twórczego.

 

1. Zaczynamy

Twój stan przypomina trochę rozgrzewkę przed ćwiczeniami: jesteś już w nastroju, żeby zabrać się do pracy, ale bez sprecyzowanego pomysłu.

Nie wytężaj sił, żeby od razu przygotować próbną wersję. Wybierz technikę, która odpowiada ci najbardziej: modelowanie, notatki, szkice i stwórz coś zupełnie innego. Dzięki temu zmniejszysz presję, a jednocześnie wprowadzisz się w tryb wydajniejszej pracy. Rozgrzewka w pracy umysłowej też ma znaczenie!

Pamiętaj: rozwiązywanie problemów leży w samym sercu tego, co nazywamy kreatywnością. To proces znajdowania powiązań, które do tej pory nie istniały – a co ważniejsze, tę umiejętność posiada każdy z nas.

 

2. Znajdź inspirację

Inspiracja w pracy twórczej jest potrzebna, ale nie zauważysz jej przypływu, jeśli nie będziesz pracował lub zamkniesz się w utartych przekonaniach i przyzwyczajeniach.
W rozwoju kreatywności pomaga otwarty umysł. Co robić, aby go zachować?

  • nie stawiaj się w pozycji eksperta, żebyś zawsze mógł nauczyć się czegoś nowego
  • słuchaj więcej niż mówisz, żeby zyskiwać nową perspektywę
  • pytaj „a co, jeśli…”, żeby odkryć nowe możliwości

Spróbuj wykorzystać do pracy miejsca, które zwykle ci się z nią nie kojarzą – biblioteki, kawiarnie, biura coworkingowe lub parki.

Szukaj inspiracji w miejscach, które rzadko odwiedzasz i dostarczaj sobie nowych bodźców. Nawet patrzenie na chmury, jazda na rowerze czy gra planszowa mogą podsunąć ci dobre pomysły i nowatorskie rozwiązania.

Inspiracja pojawia się, kiedy przyznajemy, że rzeczy, które do tej pory uznawaliśmy za oczywiste, wcale takie nie są.

 

3. Zmień dotychczasowy porządek

To, co wygląda jak przebłysk geniuszu, to wynik stałego, ciągłego procesu oglądania, myślenia, analizowania i… kwestionowania.

Dlatego pozwól sobie na małe ćwiczenie z kreatywności i odkrywania wielkich idei.

  • zacznij od zdefiniowania ogólnej, uniwersalnej prawdy: na przykład, że wspólne spędzanie czasu zacieśnia więzi.
  • zbierz tak dużo obrazów, cytatów, stron www, cytatów i innych materiałów związanych z twoją „tezą”, jak tylko możesz. Przesuń granicę – sprawdź, czy rzeczywiście zgromadzone przez ciebie teksty potwierdzają prawdę.
  • usuń ze swojego zbioru tekstów najbardziej oczywiste i przewidywalne elementy
  • powtórz jeszcze raz krok 2 – zbierz i przeanalizuj nowe materiały
  • kiedy masz już gotowy zbiór, poddaj go uważnej analizie. Z pewnością zauważysz powiązania i zależności, które zwykle nie nasuwają się na myśl w kontekście twojej „tezy”.

 

4. Przełamywanie blokady

Projekt się rozwija, jesteś zadowolony ze swojej pracy, tworzysz w stanie legendarnego „flow”, aż nagle… stało się, blokada, pustka w głowie i brak pomysłów, co dalej. Trudności tego typu spotykają wszystkich freelancerów. Co zrobić?

  • zamknij oczy i opisz komuś innemu, co widzisz – w ten sposób pobudzisz mózg do działania
  • rozwiąż zagadkę lub łamigłówkę
  • pomóż komuś innemu
  • ogranicz sobie jeden z zasobów: czas, budżet, ilość słów, materiały, kolory, techniki
  • zajmij się pracą fizyczną, która nie wymaga myślenia: posprzątaj, idź na spacer, poćwicz
  • popatrz na swój projekt z perspektywy kogoś innego

Blokada twórcza naturalnie pojawia się w pracy nad każdym projektem – to znak, że czas spróbować innego podejścia.

4 kroki do pokonania twórczej blokady – podsumowanie

Twórcze myślenie i kreatywność sprawiają, że praca freelancera daje dużo satysfakcji. Niestety, nie zawsze przypływ inspiracji pojawia się wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. Freelancerzy tak samo jak etatowi pracownicy zmagają się z prokrastynacją, blokadami twórczymi i brakiem pomysłów.

Kreatywność można jednak wyćwiczyć! Pomogą ci w tym oryginalne „ćwiczenia umysłowe”, techniki pracy a także sposoby na przełamywanie blokad twórczych. Wystarczą 4 proste kroki, aby pobudzić umysł do pracy i przełamać prokrastynację przed nowymi zleceniami.