Gdzie znaleźć zlecenie w IT

Rynek IT przeżywa rozkwit, a branża programistyczna wciąż potrzebuje nowych specjalistów. Jeśli zatem chcesz rozpocząć karierę w IT, nie daj sobie wmówić, że jest za późno lub że nie znajdziesz pracy.

W nauce, a później pracy jako programista, potrzebujesz trzech rzeczy: cierpliwości, dokładności i… wiedzy, w jakiej branży IT chcesz działać.
Jest to najważniejsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć. Nie wszystkie specjalności są jednakowo poszukiwane przez pracodawców i nie wszystkie są tak samo wysoko płatne.

Gdzie znaleźć zlecenie w IT
$ najbardziej poszukiwane specjalizacje w IT

Zwróć też uwagę, czy odpowiada ci rodzaj prac, jakie realizuje się w danej specjalności. Jednych pociągają bardziej kreatywne prace, jak tworzenie gier na smartfony, inni czują się lepiej w administracji baz danych.

Jeśli nie wiesz jeszcze, na jaką specjalizację się zdecydować, przedstawiamy listę najbardziej poszukiwanych zawodów w branży IT.

 

1. Poszukiwane specjalności IT – software developer

Praca polega głównie na zbieraniu danych dotyczących wymagań pod oprogramowanie, projektowanie rozwiązań dla określonych problemów, programowanie ich, testowanie i wreszcie wrażanie. Software developer może być także odpowiedzialny za implementację już istniejących rozwiązań.

Jakie języki są wymagane?
Najpopularniejsze to C++ i JavaScript. Przyda się także znajomość narzędzi do testowania software’u.

Gdzie szukać zleceń jako software developer?
Przede wszystkim w firmach, które wykorzystują złożone algorytmy do zarządzania swoimi bazami, przeprowadzają statystyki i analizy oraz przetwarzają duże ilości danych.

Dobrym przykładem są tu banki, firmy ubezpieczeniowe, medyczne i duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Szybkość operacji i bezpieczeństwo są w tych branżach podstawowe. Programiści, którzy radzą sobie ze stresem i są w stanie pracować szybko, mogą liczyć na zlecenia z tych sektorów.

 

2. Poszukiwane specjalności IT – twórca gier/aplikacji na telefony

W zeszłym roku posiadanie smartfona deklarowało 75% Polaków i przewiduje się, że ta liczba będzie rosnąć.
To, czy smartfonowe szaleństwo będzie trwało, czy nie, jest kwestią dyskusyjną, ale na razie nic nie wskazuje zmierzchu urządzeń mobilnych, a to oznacza stałe zapotrzebowanie na… gry i aplikacje. Przemysł związany z tworzeniem gier na telefony trudno nazwać dojrzałym, ale na pewno jest stabilny.

Gdzie szukać zleceń jako twórca gier na smartfony?
Rozejrzyj się za zleceniami wśród start-upów. To oczywiście sektor narażony na ryzyko – tylko 1 z 5 start-upów przetrwa pierwsze 5 lat działalności. Są to jednocześnie miejsca, gdzie na pewno będziesz na bieżąco z nowinkami technicznymi i trendami.

Inna branża, którą warto się zainteresować, to rynek gier. Ryzyko również jest spore – możesz spędzić miesiące pracy nad grą, która nie sprzeda się w ani jednym egzemplarzu, albo w kilka tygodni, niejako „na boku”, stworzyć taki hit, jak Angry birds.

Jeśli zatem jesteś ambitny, nie lubisz nudy i szukasz pracy, w którą naprawdę się zaangażujesz, rozglądaj się za zleceniami od młodych firm z branży „mobile” i gamingowej.

 

3. Poszukiwane specjalności IT – web developer

Budowanie i rozwijanie stron www to specyficzna nisza w programowaniu. Używane języki, architektura stron, sposób pracy dość mocno różnią się od tego, co można spotkać w środowisku i specyfice pracy np. deweloperów software’u.

Uwaga – web development to nie WordPress. Jeśli pociąga cię tworzenie dużych stron www, pamiętaj, że do wyboru masz dwie ścieżki zawodowe: front-end i back-end (chyba że chcesz zostać ninja wśród developerów www, wtedy wymagana jest znajomość języków jednej i drugiej grupy).

  • front-end: zajmuje się wszystkim tym, co widzi użytkownik, a więc designem strony oraz jej działaniem. Do zadań front-endowca należy implementowanie funkcjonalności, które sprawiają, że strona jest interaktywna i nadająca się do użycia.

Jakie języki są wymagane?
Przede wszystkim JavaScript, HTML oraz CSS.

  • back-end: odpowiada za to, czego nie widzi użytkownik, ale co sprawia, że strona faktycznie działa, a więc za logikę i przepływ danych.

Jakie języki są wymagane?
To głównie PHP (Laravel), Python (Django), JavaScript (Node.js) oraz Ruby (on Rails).

  • full-stack: developer, który zajmuje się stronami www od strony front- i back-endu. Oznacza to, że oprócz postawienia strony i „ożywienia” jej musisz także zająć się implementacją oraz dopilnować stabilności witryny.

Ten rodzaj pracy wymaga dużej wiedzy, ale ze względu na swoją wszechstronność developerzy full-stack mogą też liczyć na większe wynagrodzenia.

Gdzie szukać zleceń jako web developer?
Ten rodzaj prac programistycznych jest bardzo popularny wśród freelancerów. Jeśli zatem szukasz pracy, która zapewni ci elastyczne godziny i sporą dawkę niezależności, możesz spróbować swoich sił właśnie jako mobilny specjalista.

 

4. Poszukiwane specjalności IT – administrator baz danych

Każde oprogramowanie w mniejszym lub większym stopniu magazynuje dane w bazie. W zarządzaniu bazami danych najważniejsza jest ich optymalizacja.
Ważne jest, aby baza była jak najmniej złożona, a co za tym idzie – szybciej odpowiadała na zapytania wysyłane przez oprogramowanie i pozwalała na szybkie dotarcie do potrzebnych informacji.

Bazy danych są mocno sprzężone z web development, ale to niejedyne pole, w którym są szeroko wykorzystywane – wystarczy pomyśleć o olbrzymich rządowych i bankowych bazach danych. Zarządzanie dostępem do baz danych to krytyczna część działania wielu firm, dlatego właśnie specjaliści od ich obsługi są poszukiwani.

Jeśli chcesz pracować jako database developer, pamiętaj, że bazy danych dzielą na dwa rodzaje: bazy SQL i nonSQL. Oczywiście w cenie są specjaliści obsługujący obydwa typy, jednak opanowanie jednego wystarczy, aby znaleźć dobre zlecenia.

  • bazy SQL – oparte na tradycyjnych „relacjach”, używana w programowaniu od kilku dekad. SQL to w rzeczywistości język programowania, ale oprócz niego istnieje wiele systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS). Najpopularniejsze to MySQL, PostrgeSQL Server i SQLite.
  • bazy non-SQL – Nie-relacyjne bazy są bardziej elastyczne, skalowalne i znacznie przyspieszają proces zarządzania – ale robią to kosztem mniejszej integralności. Nie da się również zastosować w nich tradycyjnych, SQL-owych metod wysyłania zapytań.

Ten typ baz danych spotka się coraz częściej w projektowaniu stron www i gier, ale klasyczne bazy SQL wciąż są cieszą się większą popularnością. SQL database developerzy są też bardziej poszukiwani na rynku pracy.

 

Jak zdobyć pierwsze zlecenie w IT

Wybór ścieżki zawodowej to dopiero połowa sukcesu. Kiedy już wiesz, co chcesz robić, czas zabrać się za naukę.

Możesz skorzystać z bootcampów programistycznych, chociaż ze względu na wysokie ceny kursów nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Bootcampy często dają jednak największą gwarancję na znalezienie stałej pracy po ukończeniu kursu.

Innym rozwiązaniem jest samodzielna nauka – w sieci można znaleźć sporo darmowych kursów i tutoriali online, a nawet gier, które pomagają utrwalić zdobytą wiedzę. Tu sukces zależy tylko od twojej determinacji i pilności.

Nie ograniczaj się do biernego oglądania instruktaży na YT ani do przepisywania kodu z kursu bez próby zrozumienia, jak możesz go wykorzystać. Najlepiej uczyć się na zadaniach i „realnych” przykładach. Pamiętaj, że prace robione „do szuflady” w ramach ćwiczeń mogą pomóc ci zbudować portfolio , a dzięki temu zdobyć pierwsze zlecenia.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz