4 porady, które pomogą Ci efektywnie pracować zdalnie

4 wskazówki jak pracować zdalnie

 

Jeśli jesteś freelancerem zapewne doceniasz wszystkie zalety pracy bez etatu. Praca, która nie wymaga od Ciebie podróży do biura, męczenia się w open space oraz słuchania niezadowolonego szefa ma wiele plusów.

Z drugiej strony życie freelancera stawia przed Tobą wyzwania. To na przykład ryzyko braku kontroli wykonywanych przez Ciebie obowiązków. W ten sposób może być Ci ciężko zmotywować się do codziennej pracy.

4 porady, które pomogą Ci efektywnie pracować zdalnie

Źródło obrazka: isorepublic.com/notepad-coffee/

Jak sobie z tym radzić? W jaki sposób powinieneś pracować zdalnie, aby robić to efektywnie? W kilku poradach postaram się Ci pomóc.

Zanim jednak przeczytasz wskazówki, musisz wiedzieć jedną rzecz. Niezależnie od tego, czy szukasz stałego zleceniodawcy czy chcesz wziąć udział w jednorazowym projekcie, Twoje CV musi być profesjonalne i wyróżnić Cię spośród innych freelancerów.

Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać skuteczne CV:
https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

1. Jak zorganizować biuro w domu, aby pracować wydajniej?

Jeśli pracujesz z domu ważną sprawą jest to, w którym miejscu będziesz wykonywać swoje obowiązki. Zapewne nie posiadasz w mieszkaniu swojego gabinetu. Jeśli leżysz z laptopem w łóżku, będzie Ci ciężko się zmotywować.

Jak więc powinno prezentować się Twoje domowe biuro?
Zorganizuj sobie biurko lub stół, przy którym masz pewność, że będzie Ci się wygodnie siedzieć. To podstawa tego, abyś mógł zacząć myśleć o wykonywaniu swojej pracy.

Następnie zadbaj, aby w zasięgu Twojego wzroku nie było rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Pod ręką musisz mieć miejsce na laptopa, telefon, notes oraz dokumenty przydatne w pracy. Pamiętaj, że w mieszkaniu chęć oderwania się od pracy czeka na każdym kroku, nie daj się jej.

Kolejne pokusy czekają na Ciebie przy komputerze. Zamknij wszystkie zakładki w przeglądarce internetowej, które nie są związane z pracą. W ten sposób skupisz się na swoich zadaniach do wykonania.

2. Jak ustalić swój plan dnia pracy?

Gdy idziesz do biura wiesz, że spędzisz w nim 8 godzin. Zaczniesz o 9 i zapewne zrobisz wszystko, żeby o godzinie 17 móc wyjść do domu. Jeśli masz możliwość pracy zdalnej swoje obowiązki możesz wykonywać praktycznie cały dzień. Czy warto?

Oczywiście, że nie.
Dlatego zaplanuj sobie swój grafik. Oprócz ścisłych godzin, w których jesteś dostępny danego dnia, rozłóż swoje obowiązki w bloku godzinowym. Będziesz miał pewność, że zmieścisz się w swoim limicie czasowym.

Na przykład:
9-10 sprawdzenie skrzynki mailowej i odpisanie na wiadomości
10-13 realizacja zleceń od klientów
13-13:30 przerwa obiadowa
13:30-14 sprawdzenie skrzynki mailowej i odpisanie na wiadomości
14-15:30 poszukiwanie nowych zleceń w internecie
15:30-17 realizacja zleceń od Klientów

Przed rozpoczęciem i po zakończeniu dnia pracy zamknij służbowego laptopa. Zapomnij o sprawdzaniu poczty czy przeglądaniu zleceń od klientów. Dzięki temu praca będzie sprawiała Ci przyjemność, a nie ciążyła z tyłu głowy.

3. Jak oddzielić domowe obowiązki od służbowych?

Na pewno ciężko może być Ci pogodzić pracę zdalną z bliskością wielu obowiązków domowych. Brudne naczynia z kolacji stoją w zlewie, pranie czeka na rozwieszenie, a w dodatku w mieszkaniu przydałoby się posprzątać.

Łatwo jest oderwać się od pracy, natomiast ciężko potem Ci będzie do niej wrócić. Nie daj się zwieść pokusom takim jak bliskość lodówki.
Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój dzień to znajdziesz też czas na wykonanie prostych czynności domowych. Nie doprowadzaj tylko do tego, aby zajęły Ci one więcej czasu niż praca.

4. Jak efektywnie współpracować z klientami?

Kolejne wyzwanie dotyczy tego jak powinieneś ułożyć pracę z klientem, aby przynosiła zamierzone efekty.
Spróbuj ustalić najwygodniejsze godziny swojej pracy, dopasowane do potrzeb klienta. Jeśli Twoja praca jest zadaniowa to tym lepiej, gdy klient będzie wiedział kiedy może pozwolić sobie na kontakt z Tobą.

Jasne, że praca 9-17 codziennie może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem, gdy pracujesz w usługach. Właśnie w tym czasie większość osób jest w pracy.

Zaplanuj sobie dodatkowe dni w tygodniu, w które będziesz dostępny dla klientów w godzinach popołudniowych. Czasem możesz zrobić wyjątek od reguły, jeśli zależy Ci na danym kontakcie.

Praca zdalna ma na pewno wiele zalet, ale również i wad. Jeśli masz możliwość pracy z domu, staraj się maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na obowiązki zawodowe.

Nie daj się skusić wielu pokusom czyhającym na Ciebie w Twoim domu. Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój grafik i będziesz się go trzymać, zobaczysz, że wykonujesz więcej pracy w krótszym czasie!

A Ty? Umiesz skupić się tylko na pracy gdy pracujesz zdalnie? Czy pomiędzy jednym i drugim obowiązkiem zdarza Ci się załatwiać sprawy prywatne?

Podziel się swoją opinią.

Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Konsultantem Kariery w Interviewme. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Swoim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar