Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza

Praca zdalna daje więcej swobody w organizacji czasu, ale również wymaga większej koncentracji i dyscypliny. Jeśli do tej pory miałeś doświadczenia z pracą tylko w biurze, na komputerze z zablokowanymi niektórymi witrynami, podczas pracy z domu czeka na ciebie kilka nowych pokus.

Dla tych z nas, którzy dopiero uczą się pracować zdalnie, wyzwaniem jest ograniczenie domowych „rozpraszaczy” i zachowanie równowagi między życiem prywatnym i pracą. Kiedy już uda ci się wydzielić miejsce, ustalić harmonogram i pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi, zostaje ostatni potencjalny „rozpraszacz”: internet.

Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza
Efektywna praca z domu – pozbądź się rozpraszaczy

Sieć jest niezbędna do pracy zdalnej – umożliwia komunikację w zespole, współpracę i dzielenie niezbędnych dokumentów. Jest także źródłem wielu rozpraszaczy, często nieobecnych, kiedy pracujesz stacjonarnie w biurze.
Bez nadzoru szefa i bez blokad założonych na strony, które są pożeraczami czasu, łatwo spędzić najbardziej produktywne godziny odpowiadając na prywatne wiadomości lub sprawdzając swoje ulubione serwisy.

Ta sama sieć, która utrudnia pracę zdalną, może pomóc ci wprowadzić pewne ograniczenia i zapanować nad rozpraszaczami. Ponieważ prokrastynacja dotyczy również freelancerów, powstało sporo narzędzi, które blokują największe „pokusy” pracowników zdalnych.


Koncentracja w pracy zdalnej: poznaj swój rytm

Prokrastynacji i problemów z koncentracją doświadczamy wszyscy. Ile tak naprawdę czasu tracimy w ciągu dnia na niezaplanowane rozrywki lub samo zabieranie się do pracy? Czy w tym, jak marnujemy czas, jest jakaś reguła?

Brytyjski Guardian przygotował prosty quiz, który pozwala odpowiedzieć na te pytania. Pod tym linkiem znajdziesz kilka pytań, dotyczących aktywności kolejnych pór dnia, twoich zwyczajów, nawyków i decyzji, jakie podejmujesz.

Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza: rytm twojej pracy
Efektywna praca z domu – pozbądź się rozpraszaczy: rytm pracy

Po wypełnieniu quizu otrzymasz wykres, który prezentuje, jak rozkładają się twoje siły i energia do pracy przez cały dzień, a więc również to, kiedy jesteś bardziej podatny na spadek koncentracji. Zamiast wymagać od siebie stuprocentowej produktywności przez pełne osiem godzin, podziel siły mądrze tak, aby w pełni wykorzystać swoje najlepsze momenty.


Koncentracja i prokrastynacja podczas pracy w domu: jak zablokować „rozpraszacze”?

W pracy zdalnej pojawia się kilka „rozpraszaczy”, które wszyscy znamy z doświadczenia. To oczywiście media społecznościowe, serwisy informacyjne i zaprzyjaźnione blogi.

Zdarza ci się obiecać sobie, że jeszcze tylko zerkniesz na mail lub dokończysz prasówkę i zabierasz się do pracy? Prasówka i prywatna poczta potrafią pochłonąć kilka kwadransów, który będzie ci brakowało pod koniec dnia.

Przedstawiamy kilka rozwiązań, które pomogą ci odzyskać czas, kiedy pracujesz z domu.


Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza: teksty
Efektywna praca z domu – pozbądź się rozpraszaczy: jak zorganizować treści

Przeczytaj to później

Ciekawy post na blogu lub artykuł w serwisie informacyjnym? Nie musisz czytać go teraz z poczuciem, że kradniesz swój czas. Możesz skorzystać z:

  • Pocket, w której zapiszesz ciekawe treści na później. Pocket możesz synchronizować między urządzeniami tak, aby nic ci nie umknęło.
  • Feedly, w której stworzysz twój własny feed z blogów i serwisów, które regularnie przeglądasz. Zamiast czasochłonnej prasówki wystarczy ci rzut oka na twój spersonalizowany feed, aby wiedzieć, co warto przeczytać później


Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza: strony www
Efektywna praca z domu – pozbądź się rozpraszaczy: blokady stron www

Zablokuj rozpraszacze

Są strony, bez których trudno ci się obejść, ale wiesz, że na dłuższą metę dekoncentrują? Możesz całkowicie zablokować je na określony czas lub wyznaczyć sobie limit czasu, jaki chcesz na nich spędzić, jeśli np. w ograniczonym zakresie są ci potrzebne w pracy.

  • Stay Focused dla Chrome pozwala określić, ile czasu możesz spędzić na swoich ulubionych „rozpraszaczach”. Jeśli masz na swojej liście strony, które odwiedzasz regularnie, ale za często, Stay Focused rozwiąże ten problem.
  • Keep me out to rozwiązanie dla ciebie, jeśli w trakcie pracy „nawykowo” zerkasz na serwisy informacyjne, fora lub media społecznościowe, ale nie zawsze każda wizyta skutkuje dłuższą przerwą. Ustal, na jak długo chcesz zablokować dany adres – i gotowe. Keep me out możesz połączyć z aplikacjami działającymi w systemie Pomodoro, aby na zakończenie kilku dłuższych sesji zrobić sobie nagrodę w postaci wizyty na ulubionej stronie.
  • Block Site dla Chrome i Block Site dla Firefox to rozwiązanie dla tych, którzy chcą całkowicie zablokować niektóre strony na danym urządzeniu. Block Site nie uwzględnia przerw i ograniczeń czasowych.


 

Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza: motywacja
Efektywna praca z domu – pozbądź się rozpraszaczy: motywacja i dobry nastrój

Zmotywuj się

Pożyłeś się już największych zagrożeń dla koncentracji. Ostatni krok do koncentracji i wydajnej pracy zdalnej to odpowiednie nastawienie. Łatwiej będzie ci wykonać zadania, kiedy podzielisz je na mniejsze części, wprowadzisz do pracy element gry i współzawodnictwa oraz zadbasz o dobry nastrój.

  • Pomodone App działa na zasadzie Pomodoro: dzielisz zadania na mniejsze części, które zamykają się w schemacie 20 minut pracy i 3 do 5 minut przerwy. Pomodone App zliczy również przepracowany czas, abyś mógł ocenić swoją produktywność. Jeśli pracujesz jako freelancer, PomodoneApp pozwala także na wystawienie faktury bez firmy z Useme.
  • Forest to jedna z najpopularniejszych aplikacji, które pomagają utrzymać koncentrację i oderwać się od telefonu. Wyznaczasz czas, w jakim nie chcesz zajmować się telefonem lub korzystać z przeglądarki, a kiedy ty pracujesz, twój las rośnie. Każde posadzone drzewo to monety, które możesz przeznaczyć na zakup nowych okazów do swojej leśnej kolekcji. Aplikację zsynchronizujesz między urządzeniami.
  • MyNoise Generator to z kolei jeden z najstarszych generatorów szumu i dźwięków tła. Ilość dźwięków jest w zasadzie nieograniczona: od chorału gregoriańskiego do ogrodu zen, od deszczu na rzece w Prowansji do dźwięków z kosmosu. Przy pracy warto postawić właśnie na dźwięki bez tekstu: badania dowodzą, że muzyka z czytelną partią wokalną automatycznie sprawia, że przenosimy na nią część uwagi. Na pewno znasz to z własnego doświadczenia, kiedy śpiewasz do ulubionych piosenek.


Koncentracja w pracy zdalnej: jak zapanować nad tym, co cię rozprasza: powiadomienia
Efektywna praca z domu – pozbądź się rozpraszaczy: powiadomienia

Wyłącz powiadomienia

Do tego nie potrzebujesz żadnej aplikacji. Tryb „nie przeszkadzać” w telefonie, status „zajęty” w komunikatorach i narzędziach do komunikacji ze współpracownikami to również twoi sprzymierzeńcy.

Natrętne miganie okienka czatu lub dźwięk nowych wiadomości uruchamiają mechanizm FOMO, fear of missing out: lęku, że jeśli nie zareagujesz natychmiast, coś cię ominie. Na pewno z doświadczenia wiesz, jak bardzo jest to iluzoryczne, tymczasem dekoncentracja, odwracanie uwagi i kłopot z podjęciem przerwanego wątku w pracy są jak najbardziej realne.


Prokrastynacja, „rozpraszacze” i praca z domu: jak zadbać o koncentrację w pracy zdalnej

Akcja #zostańwdomu i epidemia koronawirusa zmusiły nas do szybkiego przejścia na pracę zdalną. Nawet jeśli po trzech tygodniach zaczynamy się przyzwyczajać do innego podziału obowiązków i dzielenia domowej przestrzeni na pracę i życie prywatne, koncentracja i unikanie pokus w sieci wciąż mogą stanowić wyzwanie.

Dotyczy to zarówno pracowników etatowych, jak i freelancerów. Aby zachować produktywność w czasie pracy z domu potrzebujesz zaledwie kilku rozwiązań.

Przede wszystkim sprawdź, kiedy pracuje ci się najlepiej, a kiedy w naturalny sposób twoja koncentracja spada i potrzebujesz przerwy. Pomoże ci to lepiej rozłożyć siły i zaplanować pracę.
Drugi krok to pozbycie się rzeczy, które cię rozpraszają: stron www i powiadomień, które odwracają twoją uwagę.
Na koniec zadbaj jeszcze o odpowiednie wsparcie: muzykę sprzyjającą koncentracji oraz aplikacje, które zmotywują cię do realizacji zadań.

A jakie ty znasz metody na utrzymanie uwagi w czasie pracy z domu? Napisz nam o tym w komentarzu!