Produktywna praca zdalna

Popraw produktywność dzięki jednej regule

Efektywna praca i więcej czasu dla siebie to cel wszystkich freelancerów. Wbrew większości poradnikowych tekstów, bycie produktywnym nie oznacza tak naprawdę zamienienie się w robota, który odpoczywa tylko w ścisłym reżimie czasowym.

Sztuka polega na tym, aby produktywność nie stała się celem, ale była procesem, dzięki któremu pozbywasz się jednych nawyków, a budujesz nowe. W ten sposób stopniowo możesz odzyskać kontrolę nad swoim czasem, nie popadając jednocześnie w niekończący się stres, kiedy coś nie idzie zgodnie z planem.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o naukowych sposobach na produktywność bez stresu (KLIK). W tym tygodniu zajmiemy się nawykami i stylem życia, które sprawiają, że łatwiej jest zrezygnować z niepotrzebnych zadań, które zabierają nam czas.

Produktywna praca zdalna
Produktywność bez stresu dla freelancerów

 

Wprowadź w życie Regułę Jednego

W przeciwieństwie do zasady Pareto i prawa Parkinsona, Reguła Jednego nie ma precyzyjnie zdefiniowanego znaczenia.
Dla jednych jest to tylko punkt odniesienia, dla innych sposób na zbudowanie nowych nawyków. Jak może zadziałać dla ciebie?

 

Jedno zadanie zamiast wielu

Chociaż przez wiele lat multitasking był uważany za podstawę efektywnej pracy, badania skutecznie obaliły ten mit. Kiedy przenosisz uwagę między różnymi zadaniami, potrzebujesz „miktoprzerw” na przestawienie się z myślenia o jednym zadaniu na myślenie o drugim. Oznacza to marnowanie czasu i energii, zamiast pracę nad jednym wybranym problemem od początku do końca.

 

Budowanie nowych nawyków

A dokładniej – jednego nowego nawyku na raz. To skuteczniejsza metoda niż wprowadzenie gruntownych zmian w kilku aspektach życia jednocześnie. Dopiero kiedy nowy nawyk na dobre zakorzeni się w twojej codzienności, przejdź do nauki kolejnego. Tu (KLIK) znajdziesz listę aplikacji, które pomogą ci w budowanie dobrych przyzwyczajeń.

 

Oczyszczanie nie tylko cyfrowe

Regułę Jednego możesz zastosować także do swojego stylu życia, aktywności fizycznych, zakupów, aplikacji instalowanych na telefonie… Przyjmij, że jedna rzecz danego rodzaju wystarczy: jedna aplikacja do obróbki zdjęć na telefonie, tylko jedno konto pocztowe do spraw zawodowych, jeden dodatek do przeglądarki umożliwiające śledzenie źródeł.

 

Stwórz swój dekalog

Praca zdalna wymaga czasem improwizowania. Bywają chwile, w których twoja świetnie dopracowana lista zadań do zrobienia musi pójść w odstawkę lub na liście priorytetów dochodzi do poważnych przetasowań.
Jeśli nie masz opracowanego zestawu procedur kryzysowych, ryzykujesz, że każda zmiana planów skończy się trudnym do opanowania chaosem. Tu pomaga stworzenie zestawu prostych zasad, których się trzymasz – możesz nazwać je listą priorytetów lub przygotowaniem rozwiązań, zanim pojawią się problemy.

Jakie reguły możesz ustalić dla siebie?

  • Nie planuję daleko do przodu, ale trzymam się tygodniowych list rzeczy do zrobienia – wtedy łatwiej osiągniesz zamierzony cel długoterminowy.
  • Punktualnie o godzinie 21 wyłączam komputer i przygotowuję się do snu – zdrowe nawyki procentują lepszym wypoczynkiem
  • Nie odbieram telefonów od klientów po godzinie 21 – jeśli zleceniodawca nie szanuje twojego czasu już na etapie rozmów, nie będzie szanował go również na etapie poprawek.
  • Nie oferuję nielimitowanych poprawek – w ten sposób nie ściągniesz sobie na głowę pracy porównywalnej z nowym zleceniem tylko dlatego, że klient nie może się zdecydować

 

Produktywność bez stresu – podsumowanie

Produktywność nie jest celem, który możesz zdobyć w ciągu dnia. Pomyśl o tym raczej jako o procesie lub eksperymencie, dzięki któremu eliminujesz ze swojej pracy te czynności, które pochłaniają za dużo czasu, a przynoszą za mało korzyści.
Dzięki takiemu podejściu nie będziesz zadręczał się poczuciem winy, a rezygnacja z nawyków, które nie dają ci satysfakcji, stanie się łatwiejsza.

Zapisz

Zapisz

Zapisz