5 cech produktywnego freelancera

Po czym poznasz produktywnego freelancera?

 

Bycie freelancerem to ciężka praca. Bycie dobrym freelancerem – to praca jeszcze cięższa. Zobacz, jakie 5 umiejętności powinieneś rozwijać, żeby być naprawdę produktywnym i więcej zarabiać.

5 cech produktywnego freelancera
Źródło obrazka: Anthony Delanoix /barnimages.com/

1. Dobry time management

Czas to najcenniejsza rzecz, którą posiadamy, ponieważ jest jedynym zasobem, który nie jesteśmy w stanie powiększyć ani odzyskać. Z tego prostego powodu umiejętność zarządzania czasem jest niezbędna dla każdego, a zwłaszcza dla freelancera, który musi sam planować swoją pracę.

  • Zacznij od RescueTime. Ta aplikacja pomoże ci dokładnie obliczyć, ile czasu zajmuje ci każda mała lub duża sprawa. Czy tak naprawdę spędzasz więcej swojego czasu nad tym, co jest dla ciebie ważne?
  • Oblicz, ile dokładnie kosztuje twój czas. Będziesz wiedział, czy tańsza podróż jest warta straty dwóch godzin na przesiadki, albo czy zlecenie na 100 zł jest warte twojego wieczoru.
  • Zawsze miej krytyczne podejście do planowania czasu ze względu na swoje priorytety.

2. Przedsiębiorczość

Każdy freelancer musi chociaż trochę być biznesmenem, nawet jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej, a rozlicza się tylko za pomocą umów o dzieło lub zlecenie. Codzienne poszukiwanie nowych zleceń, negocjacja kosztu projektów, obliczenia wydatków o wiele łatwiej udają się osobom aktywnym, które posiadają nawyki przedsiębiorcze. Czym jest przedsiębiorczość? To przede wszystkim wyczucie, kiedy warto zaryzykować, a kiedy nie, wytrwałość oraz umiejętność pojawiania się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Te nawyki można jak najbardziej w sobie rozwijać.

  • Rozwijaj w sobie umiejętności lidera, trenuj swoją pamięć oraz inne nawyki kognitywne.
  • Sprawdź, czego możesz nauczyć się u swoich konkurentów.
  • Spróbuj poświecić trochę czasu na rozrywki strategiczne, takie jak gry planszowe typu Monopolii lub gry karciane. Brydż albo poker przydadzą się w rozwinięciu nawyków przedsiębiorczych, a przede wszystkim w podtrzymaniu żywego umysłu, umiejętności myślenia pod presją czasu i konkurencji, wymyśleniu najlepszego rozwiązania na podstawie istniejących wytycznych.

3. Umiejętność nawiązywania strategicznych kontaktów

Nie ma lepszego sposobu na nowe zlecenia niż poczta pantoflowa. Aby działała na Twoją korzyść nie wystarczy być dobrym w swoim zawodzie. Ile razy w tygodniu spotykasz nowych ludzi, opowiadasz im, kim jesteś, wymieniasz się danymi kontaktowymi? Im więcej masz znajomych, tym więcej masz potencjalnych klientów, partnerów do większych projektów oraz możliwości do poszerzenia swojej wiedzy w ulubionej dziedzinie.

  • Sprawdź już teraz, na jakie konferencje, warsztaty, a także inne spotkania tematyczne możesz zapisać się jeszcze dzisiaj. Jest to sprawdzony sposób na zawarcie strategicznych znajomości.
  • Nie zapominaj przy okazji powiedzieć swojemu rozmówcy, czym się dokładnie zajmujesz, może przyda mu się albo poleci cię swoim znajomym.
  • Zawsze miej przy sobie wizytówki. Jest to profesjonalne podejście do wymiany kontaktów, które na dodatek oszczędza sporo czasu.

4. Miłość do nowej wiedzy

Wrodzona ciekawość i chęć ciągłego nabywania nowej wiedzy – to kolejna cecha, która wyróżnia dobrego freelancera. To swojego rodzaju silnik, który popycha do przodu, zmusza do ciągłego stawiania pytań, szukania odpowiedzi, tworzenia nowych rozwiązań.

  • Bądź na bieżąco z ostatnimi wydarzeniami w twojej branży, odwiedzaj specjalistyczne konferencje oraz targi. Staraj się ciągle poszerzać swoją wiedzę oraz rozwijać nawyki zawodowe. Będziesz nie tylko czuł się pewniej, ale też zdobędziesz szacunek kolegów i klientów.

5. Asertywność

Freelancer musi sam poszukiwać klientów i dlatego prawie zawsze może mówić o szczęściu, jeśli ma stałych zleceniodawców. Prawie zawsze… bo są tacy klienci, których lepiej nie mieć. Prośba o wykonanie zlecenia za darmo, „do portfolio”, istotne obniżenie kosztu zlecenia oraz ciągle opóźnienie z zapłatą – to są powody, kiedy warto umieć zdecydowanie powiedzieć „Nie!”.

Zgadzasz się z wymienionymi umiejętnościami? A może masz własne zdanie? Podziel się z nami w komentarzach!

Zapisz