5 freelancerów, którzy zmienili świat

5 freelancerów, którzy zmienili świat

Wielu pracodawców wciąż postrzega freelancerów jako osoby niezbyt godne zaufania. Uważa się, że nie są zdolni do skutecznego planowania swojej pracy oraz do podjęcia trudnych zadań. W celu przełamania tego stereotypu podajemy przykłady naprawdę wielkich freelancerów, którzy zmienili i nadal zmieniają ten świat.

1. Ray Kroc, sprzedawca oraz marketingowiec

Ray Kroc, sprzedawca oraz marketingowiec
Źródło zdjęcia: http://imgkid.com/ray-kroc-quotes.shtml

Wiecie o tym czy nie, ale właśnie ten człowiek wymyślił największą na świecie sieć fast-foodów McDonald’s. Przedsiębiorca, który według magazynu Time jest jednym z listy “100 najważniejszych osób XX wieku”, rozpoczął swoją karierę jako sprzedawca papierowych kubków, pracował także jako kierowca karetki oraz agent nieruchomości.

Swoją karierę freelancera zaczął jako mobilny sprzedawca mikserów dla koktajli. Wkrótce Ray wynalazł własny model miksera i zaczął promować tę nowinkę wśród swoich klientów. Pracował jako sprzedawca prawie 30 lat, dopóki nie spotkał braci McDonald i nie zaczął prowadzić biznesu restauracyjnego. Nawiasem mówiąc, kiedy rozpoczynał pracę nad stworzeniem pierwszych restauracji McDonald’s miał już 52 lata.

2. Bill Gates, programista

Bill Gates, programista
Źródło zdjęcia: http://www.forbes.com/fdc/welcome_mjx.shtml

To prawdziwy symbol firmy Microsoft. Trudno wyobrazić sobie pracę przy komputerze bez korzystania chociażby z niektórych części oprogramowania stworzonego przez Gatesa lub jego pracowników. Jego wpływ na wizerunek współczesnego świata jest niepodważalny.

Swoją karierę Bill Gates też zaczął jako freelancer. Będąc jeszcze uczniem wspólnie z kilkoma swoimi kolegami zaoferował firmie Computer Center Corporation znalezienie błędów w ich oprogramowaniu w zamian za możliwość pracy na komputerach firmy. Gdy miał 16 lat, zaczął kodować jako freelancer dla Information Sciences, Inc., stworzył między innymi program payroll w języku COBOL.

3. Aaron Montgomery Ward, copywriter

Aaron Montgomery Ward, copywriter
Źródło zdjęcia: http://wardwayhomes.com/blog/tag/mail-order-houses/

Gdyby Aaron Montgomery Ward żył w dzisiejszych czasach, byłby prawdopodobnie królem maili sprzedażowych. W promowaniu swoich produktów w dużym stopniu polegał na newsletterach. Oprócz tego został twórcą sprzedaży wysyłkowej. Nikt wcześniej o tym nie myślał.

Zaczął pracować w wieku 14 lat, układał cegły w piecu. Potem zaczął sprzedawać artykuły ogólne. W 1865 roku został sprzedawcą-freelancerem. Sprzedawał artykuły na zlecenia firmy Case and Sobin. Niedługo wpadł na pomysł bezpośrednich pocztowych sprzedaży jako sposobu na obniżenie kosztów pracy handlowców.

W 1872 r. Ward stworzył pierwszy na świecie wysyłkowy katalog towarów, który składał się z 163 wymienionych produktów. Wszystkie treści w katalogu napisał własnoręcznie.

4. Banksy, artysta street art

Banksy, artysta street art
Źródło zdjęcia: banksy.co.uk

Dzięki swojemu talentowi artysty i społecznej tematyce swoich rysunków, Banksy szybko zyskał popularność najpierw w Anglii, a następnie na całym świecie. Najbardziej zdumiewające jest to, że wciąż zachowuje anonimowość i ukrywa się przed policją. Z drugiej strony nie przeszkadza mu to uczestniczyć w wystawach oraz festiwalach, mieć swoją stronę internetową i profil w Instagramie.

W styczniu 2011 r. zaczęły się pojawiać w Internecie wiadomości, że na eBay wystawiono niezwykły przedmiot – kawałek papieru z napisanym na nim prawdziwym imieniem Banksy. Cena wywoławcza wynosiła $ 3000. Po 38. ofercie osiągnęła $ 999 999. Aukcja została usunięta z nieznanych powodów.

5. Ernest Hemingway, pisarz

Ernest Hemingway, pisarz
Źródło zdjęcia: http://imgkid.com/ernest-hemingway-wife-pauline.shtml

Hemingway jest klasykiem literatury światowej. Zanim jednak został wielkim, przebył długą i trudną drogę.

Po I wojnie światowej, w której brał udział, wrócił do Ameryki i został nieetatowym pisarzem w gazecie “Toronto Star”. Mógł pisać na różne tematy, jednak płacono mu było tylko za materiały opublikowane. Praca zdalna pozwalała mu zarabiać i po przeprowadzce do Paryża. W tym okresie zaczął już pisać swoją pierwszą powieść, która przyniosła Hemingwayowi pierwszy sukces pisarza.

Wszyscy ci i wielu innych znanych pisarzy, artystów, naukowców, zajmowało albo zajmują się tym, co dziś nazywamy pracą na odległość. Jeśli nadal uważasz, że freelancerzy do niczego się nie nadają, podaj przykład pracownika biurowego, który zostawił swój ślad nie tylko w miękkim krześle, a w historii ludzkości.

Na podstawie: www.hongkiat.com

Zapisz

Zapisz