Zaczynasz dopiero karierę czy prowadzisz już swoją firmę? A może chcesz zmienić pracę i zacząć wszystko od nowa jako właściciel start-upu lub freelancer? Taka zmiana nigdy nie jest łatwa, ponieważ posiadasz określone umiejętności, wykształcenie i doświadczenie, a nowa praca często wymaga zestawu nowych kompetencji.

5 mitów o pracy, które czas obalić

Nie oznacza to jednak, że zmiana nie jest możliwa albo że nie ma szansy na powodzenie. Rynek pracy nigdy jeszcze nie oferował takich możliwości zmiany branży – i nie dotyczy to tylko sektora IT, który wciąż potrzebuje nowych pracowników.

Jedynym ograniczeniem jesteś ty sam, a my chcemy dziś obalić kilka mitów, które wciąż pokutują w powszechnej świadomości.

 

1. Kariera i wysokość zarobków zawsze zaczynają się od najniższych

Większość z nas milcząco przyjmuje, że kiedy zaczynasz nową pracę, otrzymujesz podstawowe wynagrodzenie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których nowa praca odbiega od twoich dotychczasowych doświadczeń.

Przeświadczenie, że lata pracy w jednej branży przekładają się na wyższe kompetencje, sprawdzało się do niedawna. Obecnie, przy ułatwionym dostępie do kursów, tutoriali i szkoleń, możesz w ciągu pół roku stać się doświadczonym twórcą aplikacji mobilnych, content managerem czy specjalistą od mediów społecznościowych.

Ścieżka kariery zawodowej, która polega na powolnym wspinaniu się po szczeblach biurowej hierarchii, również nie musi obowiązywać w twoim przypadku. Wszystko zmienia się, kiedy zamiast pracy w korporacji podejmujesz zatrudnienie w mniejszej firmie lub start-upie, gdzie od pozycji ważniejsze są twoje umiejętności. Warto więc inwestować w szkolenia i kursy, zarówno stacjonarne, jak i e-learningowe (KLIK).

 

2. Większa firma to lepsze możliwości

Praca dla dużej firmy kojarzy się z możliwościami rozwoju i dobywaniem nowych umiejętności – korporacje mają środki, aby zapewnić swoim pracownikom dobre warunki.
Rzeczywistość nie zawsze pokrywa się jednak z oczekiwaniami.

Praca dla dużej firmy oznacza również, że większość stanowisk jest już obsadzona pracownikami z dłuższym stażem, którzy mają takie same lub większe niż ty prawo do awansu. Rozwój zawodowy i wzrost znaczenia w dużej firmie są możliwe, ale odbywają się wolniej niż w start-upach o otwartej strukturze i bez wyraźnej hierarchii stanowisk.

 

3. Najlepszą pracę znajdziesz tylko w swojej branży

Takie przekonanie dotyczy nie tylko świeżo upieczonych absolwentów studiów, ale również pracowników o długim stażu w jednej branży. Chociaż odsetek osób gotowych do zmiany branży (KLIK) jest dość wysoki, nie jest to rozwiązanie, które przychodzi do głowy jako pierwsze, gdy myślimy o możliwościach zatrudnienia.

Przekonanie, że powinieneś pracować w dziedzinie, w której ukończyłeś studia lub zdobyłeś już pewne doświadczenie, zamyka cię w ograniczonym kręgu tego, co znasz. Tymczasem to, co jest twoją prawdziwą wartością, to zestaw umiejętności i chęć nauki.

Kiedy jest za późno, żeby zostać programistą
Kursy dla programistów

 

4. Lepiej być specjalistą w jednej dziedzinie niż wiedzieć trochę o wszystkim

Z jednej strony może się wydawać, że osiągnięcie poziomu eksperta w jednej dziedzinie ogranicza twój rozwój zawodowy, z drugiej – że rozległa, ale powierzchowna wiedza jest bezużyteczna.

Prawda leży pośrodku. Eksperci w danej dziedzinie są zawsze mile widziani przez pracodawców: jako przykład można podać branżę IT, w której specjaliści PHP lub Python są poszukiwanymi pracownikami.

W szybko zmieniającym się środowisku pracy w cenie jest przede wszystkim biegłość w konkretnych pracach i umiejętnościach. Jeśli zatem zajmujesz się projektowaniem stron www, ale również potrafisz stworzyć do nich grafikę, twoja wartość wzrasta niezależnie od tego, jakie studia ukończyłeś.

 

5. Zaangażowanie w pracę jest potrzebne

Kiedy pracujesz dla jednej firmy i całkowicie się jej poświęcasz – łącznie z pracą po godzinach i w weekendy – stajesz się cenną częścią zespołu i sprawdzasz się w tym, co robisz. Nawet jeśli za twoją pracowitością idą uznanie przełożonych i awans, nie zawsze jest to dla ciebie najlepsze.

Przepracowanie to prosta droga do wypalenia zawodowego, z kolei stawianie mądrych granic między pracą a życiem prywatnym pozwoli ci cieszyć się dobrym zdrowiem i lepszym życiem. Ekstremalnym przykładem kultury przepracowania jest Japonia i nie ma chyba nikogo, kto by wskazał japoński system organizacji pracy za wzorcowy.

 

5 fałszywych mitów o karierze zawodowej – podsumowanie

Wraz z rozwojem techniki komputerowej i zwiększoną mobilnością, zmienił się także rynek pracy. Prawdy, które obowiązywały jeszcze dekadę wcześniej, dziś straciły już na aktualności; w zamian za to dla pracowników pojawiły się nowe możliwości i perspektywy.

Kluczem do sukcesu jest chęć do nauki i gotowość do ewentualnej zmiany branży, jeśli tego będzie wymagała aktualna sytuacja na rynku pracy. Jedynym ograniczeniem jest twoje własne podejście, dlatego nie wahaj się inwestować w siebie, rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności!