IDE i edytory tekstów dla webdeveloperów PHP

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz naukę PHP, czy jesteś doświadczonym programistą, potrzebujesz narzędzia, aby napisać kod. Możesz skorzystać z edytorów tekstów, ale możesz także nauczyć się pracy w IDE, zintegrowanym środowisku programistycznym.

IDE umożliwia jednocześnie łatwiejszą edycję kodu, podgląd napisanego programu, a także usystematyzowanie całej pracy w drzewku modułów. Niektóre IDE są oczywiście komercyjne, ale na rynku znajdziesz także sporo darmowych odpowiedników na oprogramowaniu open source.

IDE i edytory tekstów dla webdeveloperów PHP
Najlepsze środowiska IDE dla developerów PHP

Programowanie z użyciem IDE oznacza, że musisz nauczyć się obsługi nowego narzędzia, także jeśli dopiero rozpoczynasz naukę PHP, wystarczy ci mniej zaawansowany edytor tekstu. Na pewno znasz już notepad, ale my mamy dla ciebie jeszcze kilka godnych uwagi propozycji.

Edytory kodu i IDE dla developerów PHP

Każde zintegrowane środowisko programistyczne ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że może być używane przez developerów PHP na każdym poziomie zaawansowania.

 

1. NetBeans

To najczęściej używane środowisko IDE, którego największą zaletą jest możliwość obsługi wielu języków. Jeśli dodamy do tego masę przydatnych funkcji oraz to, że NetBeans jest darmowy, otrzymamy popularny produkt, wokół którego powstała cała społeczność programistów.
NetBeans obsługuje nie tylko PHP, ale również Java i CMS WordPress.

 

2. Eclipse

Ten IDE nie ustępuje popularnością NetBeans. Pierwotnie był przeznaczony do pisania programów w Java i programowaniu aplikacji na Android, ale obecnie możesz również używać go do programowania w PHP. Ponadto społeczność programistów używających Eclipse pracuje nad rozszerzeniem tego IDE na inne języki.
Jeśli dopiero zaczynasz programowanie w PHP, Eclipse może na początku być wyzwaniem, ale kiedy nabierzesz wprawy w jego obsłudze, trudno ci będzie znaleźć dla niego konkurencję.

 

3. Zend Studio

Zend możesz kojarzyć głównie jako framework PHP, ale firma dostarcza również komercyjnego IDE. Warto wiedzieć, że Zend studio oparte jest na platformie Eclipse. Od darmowych środowisk różni się przede wszystkim szybkością działania, walidacji już w trakcie kodowania oraz przeszukiwania bazy PHP Code.
Obecnie liczba użytkowników Zend Studio wynosi ponad 40,000.

 

4. Aptana Studio

Aptana to bardziej zaawansowane środowisko IDE, którego możliwości doceniają przede wszystkim zaawansowani użytkownicy PHP. To IDE obsługuje także SQL i inne bazy, co ułatwia pracę.
Ponadto Aptany mogą używać także front-endowcy, ponieważ środowisko obsługuje takie języki jak HTML2, CSS3, JavaScript, Ruby on Rails, Perl oraz Python. W Aptanie możesz również przetestować już napisany kod.
W praktyce oznacza to, że jedno komercyjne narzędzie może zastąpić kilka darmoeych, których używasz do kodowania i do późniejszej walidacji.

 

5. PHP Storm

Producentem tego IDE jest JetBrains, a sam PHO Storm liczy sobie… ponad 15 lat ciągłego rozwoju i rozszerzania funkcji.

Największą zaletą PHP Storm jest to, że pracuje w zasadzie z każdym frameworkiem, który może ci być potrzebny: Symfony, Yii, Cake czy Zend, a także z niektórymi CMS, jak Drupal, Magneto i WordPress.

W narzędziu tej klasy możesz także pracować nad frontendem, ponieważ PHP Storm obsługuje CSS, HTML5, Sass, Typescript, JavaScript, CoffeeScript, Less, Stylus itd. W tym IDE nie tylko możesz refaktoryzować program, ale także debugować (za pomocą Zend debugger) i testować.

 

5 najlepszych edytorów kodów i IDE dla PHP – podsumowanie

Oczywiście nasza lista najlepszych edytorów tekstów i środowisk IDE nie wyczerpuje wszystkich możliwości ani nie opisuje wszystkich produktów dostępnych na rynku. Możesz jednak testować je bez żadnych ograniczeń, aż trafisz na narzędzie najlepsze dla ciebie.

Wybierając IDE dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko an swoje preferencje i wygodę, ale również na wymagania strony www, jaką masz stworzyć. Warto zatem poznać kilka narzędzi, które będziesz mógł zastosować w zależności od wymagań i potrzeb projektu.