5 stron z najlepszymi kursami programowania online

Darmowe kursy kodowania online

Trudno wskazać branżę, która rozwija się równie szybko, jak IT i która daje tak duże możliwości startu dla osób bez wykształcenia kierunkowego.

Masz raczej niewielkie szanse, żeby w zaciszu własnego domu zdobyć szlify genetyka lub biotechnologa. Samodzielnie zdobędziesz natomiast podstawy PHP lub JavaScript, które umożliwią ci przeprowadzenie prostych prac IT.

Pamiętaj, że aby nauka była skuteczna, musisz uczyć się praktycznie – pasywne czytanie instrukcji i tutoriali nic ci nie da.

Darmowe kursy kodowania online
Najlepsze darmowe kursy programowania online

Programowanie wcale nie zalicza się do łatwych dziedzin: wymaga logicznego myślenia, cierpliwości i dokładności. To, czy nauka będzie skuteczna, zależy także od twojego nastawienia.

Nie oczekuj efektów po pierwszych dwóch dniach nauki i nie zniechęcaj już po tygodniu. Systematyczność i wytrwałość to twoi najwięksi sprzymierzeńcy w karierze programisty.

 

Kursy programowania online

MIT Open Course Ware – kursy online dla programistów

Źródło
Massachusetts Institute of Technology to uczelnia, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Z myślą o studentach i osobach zainteresowanych samodzielną nauką powstał dział z kursami online. Stanowią one dobre wprowadzenie dla osób, które nigdy nie miały styczności z programowaniem ani ze specyficznym sposobem rozwiązywania problemów, jakiego wymaga.

Kursy podzielone są na trzy sekcje: General Introductions, Language-Specyfic Courses i Follow-up Courses. Znajdziesz tu wykłady video prezentujące materiał w łatwych do przyswojenia „porcjach”.

 

edX- gdzie uczyć się programowania online?

Źródło
Pozostajemy w kręgach uniwersyteckich: edX to platforma współtworzona przez MIT i Harvard. Kursy udostępniane na tej platformie są darmowe i obejmują wiele różnych dziedzin nauki, w tym programowanie – głównie w Pythonie i Javie, chociaż jest też sporo tutoriali z użyciem pakietu Office i z zarządzania projektami.

Szkolenia podzielone są na grupy również pod względem realizacji kursu. Część możesz przerabiać we własnym tempie, ale część odbywa się w określonych terminach z zajęciami raz w tygodniu.
EdX daje także możliwość zakupu certyfikatu potwierdzającego nabycie umiejętności po ukończeniu kursu.

 

Coursera – nauka programowania online

Źródło
Coursera to platforma z darmowymi kursami online, wspierana przez Stanford University. Platforma współpracuje ponadto z wieloma uniwersytetami ze Stanów Zjednoczonych, aby dostarczać materiały najwyższej jakości.

To, co odróżnia Coursera od innych podobnych stron, to bardzo mocna specjalizacja. Oznacza to, że musisz przejść przez wiele kursów, aby zyskać pełną wiedzę w jednym temacie. Ta strona sprawdzi się bardziej jako źródło poszerzania wiedzy dla programistów, którzy już opanowali podstawy.

Nie wszystkie kursy są darmowe, ponadto mają określone terminy rozpoczęcia i zakończenia, więc chociaż tempo nauki zależy od ciebie, musisz zmieścić się w określonych ramach czasowych. Oznacza to także, że niektóre kursy po zakończeniu znikają ze strony, a na ich miejsce pojawiają się nowe – warto więc zaglądać na Coursera regularnie.

 

Udacity – nauka kodowania online

Źródło
Udacity koncentruje się głównie na kursach związanych z programowaniem. Większa część materiałów jest płatna. Bezpłatne kursy dotyczą albo podstaw programowania w różnych językach, albo rozwianiom poszczególnych problemów, na jakie napotykają programiści.

Udacity bierze udział w programie Nanodegree, który stawia sobie za cel przygotowanie uczestnika do wejścia na rynek pracy w jak najkrótszym czasie (zwykle poniżej roku). Koszt udziału w Nanodegree waha się od 100 do 500 dolarów.

 

Udemy – internetowe kursy programowania

Źródło
Udemy to z kolei platforma, na której możesz wziąć udział w kursie lub… stworzyć i sprzedać swoje własne szkolenie. Ponieważ kurs może stworzyć każdy, oznacza to, że czasem aby dotrzeć do wartościowych materiałów, musisz przejrzeć kursy o niższej jakości, ale efekty są warte wysiłku.

Część kursów jest płatna, ale na stronie znajdziecie ponad 500 darmowych szkoleń. To głównie podstawy, ale jeśli dopiero zaczynasz uczyć się kodowania, przystępna forma powinna ci się spodobać. Do tego kursy nie są na tyle długie, aby zniechęcać.

 

Kursy programowania online – podsumowanie

Kursy online to nie tylko narzędzie dla tych, którzy chcą nauczyć się programowania i rozpocząć pracę w IT. To także szansa dla programistów z doświadczeniem, którzy chcą efektywnie nauczyć się nowego języka i w ten sposób zyskiwać nowe zlecenia.

Oferta kursów online jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie – i ci, którzy marzą o tworzeniu aplikacji i ci, którzy wolą stawiać strony lub tworzyć zaawansowane, dedykowane rozwiązania dla dużych klientów.

Przydatna będzie znajomość języka angielskiego, ponieważ większość kursów i tutoriali realizowana jest właśnie w tym języku.
Potrzebujesz więcej kursów IT i programowania? Koniecznie sprawdź inne nasze propozycje:

Skomentuj

avatar