5 zdrowych wskazówek na organizację domowego biura

5 zdrowych wskazówek na organizacje domowego biura

Jak praktycznie zorganizować domowe biuro?

 

Nawet jeśli na co dzień nie chodzisz do biura, a pracujesz jako freelancer, miejsce pracy jest gwarancją twojej efektywności. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że freelancer może pracować gdziekolwiek, jeśli tylko ma komputer i Internet. Badania medyczne wskazują jednak, że w wyniku intensywnej, ale źle zorganizowanej pracy pogarsza się wzrok, postawa, pojawiają się przewlekłe bóle głowy.

5 zdrowych wskazówek na organizacje domowego biura
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/ErikaWittlieb-427626/

Aby praca w domu była przyjemniejsza i zdrowsza, warto zastosować się do takich wskazówek:

  • Miejsce, w którym pracujesz, powinno być przytulne i jasne

Na zorganizowanie miejsca pracy pozostaw co najmniej sześć metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Najlepiej, jeśli okno oraz sztuczne źródła światła znajdują się po lewej stronie. Aby cienie nie były ostre, postaraj się o kilka wystarczająco jasnych źródeł światła.

  • Biurko komputerowe z regulacją wysokości blatu

Praca przy komputerze jest łatwa i bezpieczna, jeśli biurko jest wygodne i odpowiada twojemu ciału. Uważa się, że wysokość blatu biurka powinna wynosić 725 mm. Jest to średnia danych, a wzrost wszyscy mamy różny. Z tego wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest  biurko z blatem o regulowanej wysokości. Podobne biurka mają zakres regulacji w zasięgu od 680 do 800 mm, co jest wystarczające dla użytkowników z różnym wzrostem.

  • Środek ekranu monitora na wysokości twoich oczu

Promieniowanie monitora stwarza duże obciążenia dla twoich oczu, dlatego jest ważne, żeby ekran znajdował się na bezpiecznej odległości od ciebie. Nie jest to skomplikowane, szczególnie jeśli masz nowoczesny monitor ze specjalną regulowaną podstawką.

Zdrowie freelancera – jak zadbać o oczy

Odległość od oczu do monitora powinna wynosić około 60-70 cm, a sam ekran najlepiej jest umieszczać pionowo lub lekko odchylony do tyłu, zazwyczaj nie więcej niż na 5-7 stopni. Ważne jest, aby środek ekranu monitora znajdował się na poziomie twoich oczu.

  • Ręce i łokcie powinny wygodnie spoczywać na biurku

Klawiatura powinna być położona tak, żeby twoje nadgarstki wygodnie spoczywały na blacie, a nie  wisiały w powietrzu. W przeciwnym razie zespół cieśni w obrębie nadgarstka nie da długo na siebie czekać. To samo dotyczy twoich łokci. Zadbaj, aby podłokietnik krzesła był na tej samej wysokości, co blat biurka, gdzie znajduje się mysz i klawiatura. Projektanci wiedzą dobrze, jak mogą boleć barki i ramiona nawet po jednym dniu spędzonym w niewygodnym miejscu pracy.

Co jeszcze znajduje się na twoim biurku? Telefon, drukarka, kubek na kawę? Sprawdź, czy masz na to wszystko miejsce i czy nie jest ci za ciasno.

  • Zadbaj o wysokiej jakości krzesło biurowe

Ważnym jest, aby krzesło było z regulowaną wysokością oraz mogło się obracać. Kąt siedziska i odchylanie oparcia również powinny być regulowane. W niektórych modelach konstrukcja krzesła zapewnia automatyczną zmianę kąta siedzenia przy zmianie kąta nachylenia oparcia. Oparcie jak i całe krzesło powinno być ergonomiczne czyli uwzględniało budowę ludzkiego ciała, a obicie – półmiękkie i przepuszczalne dla powietrza. Pamiętaj o podłokietnikach z punktu 4!

Nie bądź wielbłądem czyli, jak zadbać o swój kark

Jak pozostać zdrowym siedząc po 8 godzin dziennie

Zadbaj o siebie oraz o swoje zdrowie – starannie przygotuj swoje miejsce pracy. Od tego, jak wygodne czujesz się w pracy, zależy twoja wydajność, a więc i twoje zarobki. Nie oszczędzaj na tym, co przynosi ci pieniądze.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar