Praca w IT dla freelancerów

Rynek IT kusi ilością miejsc pracy i stawkami, nic więc dziwnego, że chętnych na kursy online i udział w bootcampach nie brakuje. Wiele osób podejmuje także samodzielną naukę kodowania.

Deficyt programistów na rynku pracy sugeruje, że jest to dziedzina, w której ma szanse niemal każdy, to jest cierpliwy, dokładny i ma zdolności do analitycznego myślenia. Sama nauka języków i kodowanie to jednak nie wszystko. Tylko w idealnym świecie programowanie jest „sztuką dla sztuki”, bez tła w postaci długich godzin pracy czy szukania rozwiązań dla konkretnych problemów.

Praca w IT dla freelancerów
Czy praca w IT jest dla ciebie?

Nauka kodowania to nie do końca to samo, co robienie kariery w IT. Zanim więc podejmiesz decyzję, sprawdź, czy rzeczywiście jest to praca dla ciebie.

 

1. Nie masz żyłki do eksperymentowania

Chociaż w programowaniu trudno poradzić sobie bez logiki, wciąż jest to dziedzina kreatywna. Nowy program przypomina trochę pustą stronę w edytorze tekstu lub przestrzeń roboczą w programie graficznym: może się w nim pojawić wszystko, a twoją rolą jest sprawić, aby były to rozwiązania efektywne, oszczędne i przyjazne dla użytkownika.

Są programiści, według których jest tylko jeden sposób na pisanie dobrego kodu, ale nie do końca jest to prawda. To tak, jakby powiedzieć, że jest tylko jeden sposób na projektowanie grafik, budowanie domu czy tworzenie muzyki.

Sposobów jest sporo, dlatego warto eksperymentować. Jeśli jednak jesteś pozbawiony „żyłki” do eksperymentowania czy szczypty dziecięcej ciekawości, zawsze będziesz patrzył na programowanie w ten sam sposób i szukał utartych rozwiązań, skoro już raz się sprawdziły. To skuteczny sposób, aby popaść w rutynę i stracić radość z pracy.

 

2. Brakuje ci motywacji

Wszyscy programiści potrzebują zdolności do motywowania się. Jeśli pozbawisz programowanie różnic, które wynikają ze współpracy z różnymi klientami, okaże się ono raczej powtarzalne. Jeśli nudzi cię to, co robisz, nie widzisz w tym żadnego interesu ani nie napędza cię własna ambicja, niekoniecznie jest to branża dla ciebie.

Twoja motywacja musi pochodzić od ciebie, nie z zewnątrz. Samo kodowanie powinno dawać ci tyle radości, co dostarczenie gotowego produktu. Jeśli nie lubisz procesu, masz małe szanse na osiągnięcie rezultatu.

 

3. Naprawdę nie lubisz logiki

Poza kreatywną częścią programowania ważna jest również ta, która służy „naprawianiu” rzeczy. Inaczej niż na pozostałych polach prac kreatywnych, twoje „poprawki” będą wynikały głównie z poprawiania błędów logicznych.

Naprawianie kodu, czyli debugowanie, to samo serce programowania. Lubisz zagadki, łamigłówki i zadania logiczne? Cieszy cię naprawianie rzeczy, które nie działają? Ciekawią cię mechanizmy ich działania? Masz szanse pokochać swoją pracę, jeśli chociaż na dwa pytania odpowiedziałeś twierdząco.

Najwięcej satysfakcji w programowaniu daje właśnie usuwanie błędów. Jeśli tego nie czujesz, może warto pomyśleć o innej branży?

Praca w branży IT bez znajomości kodowania

 

4. Nie lubisz dużo siedzieć

Sama natura programowania wymaga siedzenia przy biurku przez długi czas. Możesz pracować na laptopie siedząc w fotelu, możesz zainwestować w biurko do pracy stojącej, ale nie wykreślisz ze swojego życia godzin spędzonych przed komputerem.

Taki tryb życia może być trudny do zaakceptowania dla tych, którzy preferują bardziej aktywne formy spędzania czasu. Nawet jeśli nie zaliczasz się do tej grupy, musisz pamiętać o tym, jakie konsekwencje dla zdrowia ma wielogodzinne siedzenie przy biurku.
Aby niwelować skutki pracy przy komputerze potrzebna ci będzie konsekwencja i samodyscyplina, aby zmotywować się do regularnych ćwiczeń.

 

5. Zależy ci na „normalnych” godzinach pracy

Programiści dzielą się na dwie grupy: tych, którzy pracują dla kogoś i tych, którzy pracują na siebie. W obu wypadkach częścią pracy są intensywne sesje kodowania i praca do późna.

Programowanie to dziedzina skupiona na deadline’ach, a te z kolei niekoniecznie idą w parze z pracą od 8 do 16. Im bliżej deadline’u, tym bardziej dzień pracy może się wydłużać. Dotyczy to również freelancerów – kiedy pracujesz na własny rachunek zarabiasz dokładnie tyle, ile przepracowałeś.

Dodatkowo problemy, które napotkasz i błędy w kodzie, nad których usunięciem pracujesz, mogą trzymać się twojej głowy nawet po tym, jak wyłączysz już komputer. Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym może okazać się trudniejsze niż myślisz.

 

6. Oczekujesz, że szybko zarobisz duże pieniądze

Obiegowa opinia stawia znak równości między pracą programisty a wysokimi zarobkami. Owszem, jest to prawda, ale w kontekście programistów z kilkuletnim doświadczeniem i odpowiednią wiedzą.

Jeśli twoją główna motywacja do pracy w IT to pieniądze, na początku możesz być rozczarowany. Historie o grach komputerowych, które szybko zyskały popularność i odniosły sukces są tak chętnie powtarzane właśnie dlatego, że należą do wyjątków.

Czy możesz zarobić szybko duże pieniądze jako programista? Tak, ale nie oczekuj, że będzie to bułka z masłem.

 

Czy programowanie to dziedzina dla ciebie – podsumowanie

W dobie dużego zapotrzebowania rynkowego na specjalistów IT łatwo uwierzyć, że programistą może zostać każdy, kto ukończy półroczny kurs online. Nie wszyscy przy wyborze zawodu na przyszłość biorą jednak pod uwagę naturalne predyspozycje i preferencje.

Aby naprawdę cieszyć się wykonywaną pracą, potrzebne ci zajęcie do rozwiązywania łamigłówek, a więc logika i myślenie analityczne. Łatwiej odnajdziesz się też w branży IT, jeśli naprawdę lubisz siedzieć przy komputerze i nie masz nic przeciwko późnym godzinom pracy lub kodowaniem pod presją czasu.

Nie jesteś przekonany, czy programowanie to praca dla ciebie, ale pociąga cię praca w IT? Wiedza, którą już zdobyłeś, przyda ci się nie tylko w zawodzie programisty.
Możesz spróbować swoich sił w takich dziedzinach, jak pisanie tekstów i materiałów technicznych, analityka lub konsulting spraw bezpieczeństwa systemów, platform, silników gier itd. Na rynku znajdziesz nisze dla tych, którzy chcą pracować w IT, ale niekoniecznie jako programiści.