7 wskazówek jak poprawić finanse w nowym roku

Lepsze finanse w nowym roku

 

Aby osiągnąć dobrobyt finansowy nie wystarczy po prostu oszczędzać. Zwłaszcza jeśli jesteś freelancerem, a Twoje zarobki z definicji nie są stałe.

Aby zapewnić sobie stabilność finansową, należy stosować pewne zasady, które obejmują różne aspekty naszego życia. Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 prostych rad na zarządzanie finansami, które pomogą Ci zacząć działać.

7 wskazówek jak poprawić finanse w nowym roku
Źródło obrazka: Martin Vorel/ stocksnap.io/author/7687

1. Dywersyfikuj swoje finanse

To prosta, uniwersalna, a co najważniejsze, bezproblemowa droga do poprawy swojego dobrobytu finansowego.

Dywersyfikacja – to podział swoich oszczędności i dochodów między różnymi „instrumentami finansowymi” w celu utrzymania stabilności w sytuacjach kryzysowych. Przykładem dywersyfikacji jest podział dużego depozytu na równe części i umieszczenie ich w kilku bankach zamiast jednego. Jeśli z jednym bankiem coś pójdzie nie tak, będzie zagrożona tylko część oszczędności, a nie całość.

Dywersyfikacja może być stosowana nie tylko wobec pieniędzy, ale również w życiu w ogóle: dotyczy to wydatków na pracę, rozrywkę, edukację. Staraj się rozwijać umiejętności w różnych dziedzinach. Jeśli będziesz miał dodatkowy zarobek, łatwiej będzie Ci przetrwać niespodziewany kryzys finansowy.

Dywersyfikacja to najważniejsza zasada zarządzania swoim bezpieczeństwem finansowym. Lepiej jest przegrać bitwę niż całą wojnę!

2. Zapłać sobie

Co robisz z pieniędzmi od razu po otrzymaniu wynagrodzenia? Najprawdopodobniej natychmiast odliczasz wszystkie niezbędne wydatki (opłaty komunalne, najważniejsze zakupy, kredyt). Jeśli nawet przypominasz sobie, że trzeba byłoby odłożyć trochę pieniędzy, to tylko wtedy, kiedy większość już jest wydana, a reszta rozplanowana. Spróbuj inaczej: wyobraź sobie, że otrzymasz wynagrodzenie w wysokości nie 1000 zł, a tylko 900. Kwota 100 zł natychmiast przechodzi do oszczędności.

Pragmatyczna osoba zawsze stara się od razu oddzielić od całości swojego dochodu pewną kwotę, aby ją zainwestować lub odłożyć na swój rozwój i nowe pomysły. Zwykle jest to 5-10% od dochodu. W rezultacie zawsze są środki na nowe projekty, edukację, szkolenia. To jest ruch do przodu, a nie łatanie dziur, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

3. Unikaj zbędnych opłat

Dla niektórych operacji da się uniknąć dodatkowych opłat, np.: opłata za kartę bankową, konto w serwisie z muzyką, dodatkowe gwarancje itp. Zwracaj uwagę na takie szczegóły, aby wiedzieć, jak zrezygnować z opcjonalnych usług dodatkowych. Nie bądź leniwy!

W dłuższej perspektywie jest to bardzo dobry kapitał. Nie wierzysz? Spróbuj sześć miesięcy nie płacić prowizji i różnych odsetek, a zobaczysz, ile pieniędzy zyskasz.

Przykłady opłat, których da się uniknąć: bankomaty obcych banków, dodatkowe zabezpieczenie towaru, kupno zbędnych kart rabatowych, dodatkowe usługi serwisowe. Nawet zakup drobnych towarów w hipermarkecie przy kasie może być uznany za zbędny – to prowizja pobierana za stanie w kolejce :)

4. Nie pożyczaj pieniędzy przyjaciołom

Pewnie na podstawie swojego doświadczenia albo obserwacji innych ludzi już doszedłeś do wniosku, że nigdy nie warto pożyczać pieniędzy bliskim przyjaciołom. Nie ma znaczenia, jak duża jest kwota. Jeśli chcesz pomóc, po prostu podaruj te pieniądze. Zachowasz przyjaźń i całkiem możliwe, że w przyszłości otrzymasz więcej, niż zwrot długów.

5. Na zakupy bierz ze sobą ograniczoną kwotę

Jeśli idziesz do sklepu, restauracji czy na jarmark, a więc do miejsca z wieloma pokusami, nie bierz ze sobą karty (przynajmniej na początku), weź tylko pewną ilość gotówki, która pokrywa potrzebne wydatki i ani złotówki więcej.

Taka rada może wydawać się absurdalna, ale stosując ją w praktyce na bieżąco, można zabezpieczyć się przed impulsowymi zakupami lub niepotrzebnymi usługami. To ćwiczenie pomaga wypracować w sobie zwyczaj mówić „Nie” podczas zakupu niepotrzebnych rzeczy i usług oferowanych na różne sposoby. To proste: nie masz zbędnych środków, aby zapłacić.

6. Utwórz finansową poduszkę bezpieczeństwa

Niezależnie od sytuacji finansowej na świecie i w domu, trzeba mieć rezerwę finansową na czas „suszy”. Warto zaoszczędzić tyle, żeby stworzyć poduszkę bezpieczeństwa na życie z minimalnymi wydatkami przez 3 miesiące. To dość czasu, aby znaleźć sposób na wyjście z sytuacji kryzysowej i podjąć jakąś pracę.

7. Nie żyje się chwilą

Niestety wiele osób stara się zadowolić swoje natychmiastowe “Chcę!”, a po co – nie jest do końca jasne. Jakie perspektywy na przyszłość mają te wydatki? Osoba inteligentna finansowo ma ważną umiejętność – zdolność do planowania. Plany nie zawsze się realizują, to prawda, ale przynajmniej główny wektor rozwoju się utrzymuje.

Jak przezwyciężyć osobisty kryzys finansowy: instrukcja krok po kroku

Czy te rady są dla Ciebie przydatne? Ile z tych zasad próbowałeś albo chcesz spróbować wykonywać?

 

 

Zapisz

Zapisz