Nowe zawody dla osób bez znajomości IT

Rynek IT kusi ilością zamówień, miejsc pracy oraz wysokością zarobków. To wszystko sprawia, że wiele osób, nie tylko w wieku studenckim, postanawia próbować swoich sił w kodowaniu.

Naukę programowania zaczyna wielu, ale nie wszyscy odnoszą jednakowe sukcesy. Programowanie nie jest dziedziną dla wszystkich: wymaga specyficznego myślenia analitycznego, dokładności i cierpliwości.
Również sama nauka programowania stanowi test sam w sobie. Nie zniechęcaj się jednak, jeśli nie robisz wystarczających postępów w nauce Javy czy PHP, a w pracy chcesz mieć kontakt z nowymi technologiami. Na szczęście istnieje sporo nowych zawodów, które nie wymagają umiejętności kodowania. Przygotowaliśmy dla was listę 7 najciekawszych propozycji.

Nowe zawody dla osób bez znajomości IT
Nowe zawody, w których nie musisz być programistą

Nowe zawody, w których nie musisz umieć programować

1. UX/UI

To nic innego tylko projektowanie interfejsów (UI) oraz planowanie funkcjonalności i obsługi aplikacji tak, aby były przyjazne dla użytkowników (UX). Praca wymaga zdolności projektowania, a także wiedzy z zakresu psychologii i psychofizjologii widzenia.
Specjalista UX/UI współpracuje z deweloperami na etapie powstawania strony, aplikacji lub programu.
Jego rolą jest przedstawianie szkiców, mock-upów i prototypów. Następnie przeprowadza testy i dostarcza odpowiednich wskazówek projektantom, którzy nadają ostateczny kształt graficzny interfejsowi.

Badania przeprowadzone przez Nielsen Normaln Group trzy lata temu wskazują, że wśród przebadanych specjalistów UX większość nie miała dyplomu „kierunkowych” studiów (np. human computer interaction, HCI).
Sami zainteresowani wskazywali, że w ich pracy przydaje się umiejętność projektowania stron, pisanie, programowanie, psychologia, projektowanie i przeprowadzanie badań.

 

2. Projektant

Kodowanie kojarzy się bardziej z nauką niż ze sztuką – odwrotnie niż projektowanie. Jeśli chcesz pracować przy tworzeniu stron www lub aplikacji, masz zacięcie artystyczne, ale frustruje cię ścisłe trzymanie się reguł kodowania, rozważ karierę projektanta.

To, czy będziesz specjalizował się w wąskim zakresie usług, czy postawisz na uniwersalność, zależy tylko od ciebie. W grę wchodzi projektowanie opakowań, projektowanie reklam i tworzenie komunikacji wizerunkowej.
W żadnej z nich kodowanie nie jest ci niezbędnie potrzebne, chociaż niewątpliwie podstawowe umiejętności projektowania stron będą atutem.

 

3. Project manager

Ta praca łączy w sobie znajomość całego procesu produkcji IT i dobre umiejętności organizacyjne. Najlepszy manager to nie ten, który doskonale orientuje się w programistycznych niuansach, ale ten, który zna i rozumie potrzeby zespołu IT wspólnie pracującego nad kodem.

Project manager może odpowiadać za konkretny projekt, a może także zarządzać kilkoma projektami w firmie równolegle. Do jego zadań należy koordynowanie prac kilku zespołów, rozdzielanie zadań i zarządzanie priorytetami. Dotyczy to nie tylko zespołu IT, ale również osób odpowiedzialnych za dystrybucję, marketing, sprzedaż itd.

 

4. Administrator systemów

Nazywany także sysadminem, to osoba, która działa jako „przednia straż” działu IT. Zajmują się niemal wszystkim, co nie wymaga ingerencji w kod – od odpakowania z kartonów nowych urządzeń i ich uruchomienia, przez tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwania plików, tworzenie zabezpieczeń, aż do konfigurowania skrzynek mailowych użytkowników sieci.

Doświadczenie w kodowaniu, szczególnie w językach skryptowych (Perl, Python, Ruby) i stosowania poleceń, jest bardzo przydatne. Dobrzy sysadmini mają na ogół szeroki zakres umiejętności, również personalnych – ich praca obejmuje także kontakt z niezadowolonymi użytkownikami sieci, którzy zgłaszają awarię.

 

5. Analityk biznesowy

Patrząc z zewnątrz może się wydawać, że tworzenie software’u jest prostym procesem: klient składa zamówienie, a zespół IT sprawnie i szybko dostarcza gotowy produkt.
W rzeczywistości proces jest nieco bardziej skomplikowany, również dlatego, że klient na ogół nie potrafi opisać językiem technicznym, czego potrzebuje. Niezbędny jest ktoś w rodzaju tłumacza, kto przełoży oczekiwania jednej strony i możliwości drugiej.

To właśnie rola analityka: wypełnia lukę między klientami a zespołem IT. W tym zawodzie potrzebne jest głębokie zrozumienie oczekiwań klienta i jednocześnie umiejętność przełożenia tych oczekiwań na szereg zadań, które deweloperzy będą mogli zrealizować.

 

6. Copywriter o zdolnościach technicznych

Jeśli nie bardzo radzisz sobie z pisaniem kodu, ale masz łatwość formułowania zdań i przelewania myśli na papier, możesz szukać zleceń jako copywriter. Warunek? Twoje teksty muszą być maksymalnie zwięzłe i przejrzyste.

Programy, strony, skrypty, aplikacje – każdy produkt IT wymaga pokaźnej dokumentacji. To między innymi wymagania dla deweloperów, instrukcje dla użytkowników, raporty, specyfikacje i inne typy dokumentów.
W tego typu pracy konieczne jest połączenie technicznego know-how, znajomości działania opisywanego produktu i lekkości pióra copywritera.

 

7. Marketing

Kiedy finalny produkt stworzony przez developerów, projektantów, analityków i copywriterów jest już gotowy, czas na najważniejszą część: jego sprzedaż. Tu potrzebni są ludzie ze zdolnościami marketingowymi, którzy będą potrafili sprzedać produkt. W grę wchodzi zatem SEO, social media marketing i content marketing.

Duże firmy developerskie są zwykle na bieżąco z nowymi technikami sprzedaży, dlatego bycie na bieżąco z e-commerce jest dużym atutem.
Tu przyda się nie tylko talent do sprzedaży, ale również wiedza na temat programowania. Dzięki niej lepiej zrozumiesz, jaki produkt sprzedajesz i jak mówić o jego zaletach.

 

Praca w nowych technologiach – podsumowanie

To, że nie widzisz swojej przyszłości jako programista, nie oznacza, że nie ma dla ciebie miejsca na rynku nowych technologii. Jeśli pociąga cię praca w sektorze nowych technologii i IT, ale nie radzisz sobie z kodowaniem, możesz spróbować swoich sił w innych dziedzinach.

Czasem wystarczy podstawowa wiedza na temat kodowania, aby znaleźć zlecenie przy ciekawych projektach. Branża potrzebuje nie tylko deweloperów, ale również projektantów, managerów czy copywriterów o technicznym zacięciu.

Zapisz