Techniki projektowania dla grafików

Pisaliśmy już o znaczeniu kontrastów i kolorów, (9 sposobów na efektywne projekty – część 1 KLIK) omówiliśmy także rolę, jaką w dobrym projekcie pełni typografia (KLIK). Dziś zastanowimy się, dlaczego nieskazitelne projekty przepadają niezauważone i co zrobić, aby nadać im bardziej indywidualnego charakteru.

Techniki projektowania dla grafików
Sposoby na efektowne projekty

1. Wyrównania

Symetria czy asymetria? Perfekcja czy drobne niedoskonałości?
W projektach warto korzystać z siatki i wyrównań, które pomogą rozmieścić elementy graficzne i uporządkować kolumny lub bloki tekstu. Powtarzalność i symetria sprawiają, że projekt staje się czytelniejszy oraz ułatwia odbiorcy zapoznanie się z treścią. Dotyczy to zwłaszcza elementów layoutu.

Z kolei w przypadku elementów czysto dekoracyjnych staraj się traktować siatkę nie jako nienaruszalną granicę, ale jako wskazówkę, gdzie rozmieścić elementy. Jeśli twoim elementem dekoracyjnym są drzewka, rozmieszczenie ich w równych odstępach będzie wyglądało sztucznie i niezbyt ciekawie.

Zmiana wyrównania jednego elementu może sprawić, że przyciągnie uwagę i zapadnie w pamięć.

 

2. Postarzanie i drobne niedoskonałości

Dlaczego efekty postarzenia, vintage czy drobnych niedoskonałości świadczą o klasie projektu? Pomyślmy o narzędziu „Linia”. Jeśli używasz domyślnych ustawień, na przykład w narzędziu „Linia”, otrzymasz linię idealnie prostą.
Przetarcia, zbrązowienia, cienie, nierówne refleksy wymagają jeśli nie biegłości technicznej, to pewnej wyobraźni i potrafią nadać pracom indywidualnego, unikatowego charakteru.

 

3. Wyrzucanie niepotrzebnych elementów

To najważniejsza i najbardziej niedoceniana technika projektowania – a przy tym najtrudniejsza do zastosowania.
Zasada „co za dużo, to niezdrowo” obowiązuje także w projektowaniu. Chociaż od przynajmniej dwóch lat w projektowaniu utrzymuje się trend minimalizmu, oszczędności środków i maksymalnego „odciążenia”, nie zawsze łatwo jest oprzeć się pokusie użycia jeszcze jednego koloru, jeszcze jednego fontu, dorzucenia jeszcze kilku ikonek, jeszcze kilku pól z tekstem.

Jeśli masz wątpliwości, czy twoja praca wymaga „odchudzenia”, jako swoją zasadę przyjmij jedną prostą myśl: jeśli jakiś element nie pełni żadnej istotnej funkcji, możesz spokojnie go usunąć.

 

Podstawowe zasady projektowania graficznego – podsumowanie

Projektowanie graficzne tylko pozornie jest dziedziną łatwą. Dobry projekt od przeciętnego często różnią szczegóły: znajomość i przestrzeganie podstawowych zasad doboru kolorów i fontu, wyrównania i rozmieszczenia elementów. To, co może dodać unikalnego charakteru danej pracy to również rozmycia, postarzenia i… niedoskonałości.
Nie wahaj się podglądać prac innych grafików i analizować je pod kątem doboru kolorów, rozmieszczenia, wyrównań i proporcji. Nawet próby odwzorowania pracy, która szczególnie ci się podoba, są okazją do nauki!

Zapisz

Zapisz

Zapisz