Aplikacje, gry i quizy dla freelancerów na Dzień Języka Ojczystego

Dzień języka ojczystego dla freelancerów, gry słowne, aplikacje słowne

Jak dobrze znasz język polski? Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

 

Narzędzie pracy, środek komunikacji, zjawisko kulturowe i polityczne lub… zmora ze szkolnych wspomnień. Ze względu na swoją powszechność, język ojczysty jest niemal „przezroczysty”. Aby docenić posiadanie odrębnej mowy, od lat z inicjatywy UNESCO obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Na świecie używa się ponad 6 tysięcy języków. Chociaż nikt nie może powiedzieć, że był świadkiem narodzin nowego języka, wszyscy jesteśmy świadkami ich wymierania. Według szacunków UNESCO w ciągu najbliższych 80 lat zniknie ponad połowa obecnie używanych języków.

Złośliwi twierdzą, że polszczyźnie zalewanej przez wyrazy obcego pochodzenia również grozi zanik, nasz język ojczysty daleki jest od wymarcia.
Niezależnie od tego, czy jesteś sceptykiem czy optymistą, dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, aby sprawdzić swoją znajomość polszczyzny, poszerzyć słownictwo lub zagrać w grę językową. Mamy kilka propozycji nie tylko dla copywriterów i tłumaczy!

Dzień języka ojczystego dla freelancerów, gry słowne, aplikacje słowne
Dzień Języka Ojczystego – nie tylko dla copywriterów

Testy językowe i quizy nie tylko dla copywriterów

Prokrastynacja, relewantny, abominacja – które z tych trudnych słów znasz? I czy na pewno wiesz, jak ich używać? Swój zasób słów i znajomość poprawnej polszczyzny sprawdzisz w quizach!

Trudne słowa
Test poprawności językowej
15 trudnych słów, które warto znać

Trudne polskie słówka – aplikacje językowe

Trudne słowa
Android
Codziennie jedno trudne, mało znane i nietypowe słowo. Nawet, jeśli go nie zapamiętasz, możesz być zaskoczony bogactwem języka.

Mądre słowo na dziś
Android
W poszerzaniu słownictwa może pomóc czytanie książek lub… ta aplikacja. Codziennie o określonej porze wyświetli ci jedno słowo wraz z wyjaśnieniem.

Aplikacje mobilne nie tylko dla copywriterów

Synonimy offline
Android
Ten słownik synonimów offline przyda się w grach słownych i… w pracy, jeśli jesteś copywriterem. Aplikacja posiada aż 40 000 synonimów i pracuje w trybie offline.
Posiadacze urządzeń Apple mogą skorzystać z podobnej aplikacji przeznaczonej na iOS.

Gry słowne i językowe – polski w aplikacjach

Słowotok
Android
iOS
Windows Phone
Zasady są proste: plansza składa się z 16 liter, a gracz układa jak najwięcej wyrazów z tych liter, które stykają się ze sobą. Im dłuższe słowo, tym więcej punktów.

Słówka
Android
iOS
W tej grze masz do wyboru trzy poziomy trudności odpowiadające wielkości planszy (maksymalnie 6 x 6 liter). Na każdej planszy musisz odnaleźć ukryte słowa – do dyspozycji masz także słowniki polski i angielski. Grać możesz na czas lub „treningowo”, bez minutnika.

WordBrain
Android
To elektroniczna wersja popularnych wykreślanek: w planszy z literami musisz znaleźć ukryte słowo. Jeśli spodziewasz się prostej gierki dla dzieci, jesteś w błędzie – twórcy zadbali o 580 poziomów trudności, a gra dostępna jest w 16 językach. Jeśli znudzi ci się polski, możesz spróbować sił w języku, którego dopiero się uczysz.

Skojarzenia – gra słów
Android
Gry słowne nie tylko wzbogacają twój zasób słów, ale są też świetną gimnastyką dla umysłu. Gra słów polega na tym, że otrzymujesz 4 słowa, a twoim zadaniem jest odgadnięcie piątego.

Slice Words
Android
iOS
Windows Phone
Ta gra łączy krzyżówki z układankami: układasz całe słowo z części (dostępne są podpowiedzi) tak, aby utworzyła się krzyżówka. Gra występuje w 17 językach – dzięki quizom możesz także wykorzystać ją do nauki języka.

I jak z waszą znajomością polszczyzny? Czy w waszych słownikach przybyło nowych, trudnych słów? Jesteśmy ciekawi waszych wyników!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar