Badanie rynku pracy zdalnej i freelancingu w Polsce

Praca zdalna przez wielu uważana jest za rozwiązanie przyszłości rynku pracy. Trend ten zaznacza się mocno po obu stronach oceanu.

W Stanach Zjednoczonych, ojczyźnie niezależnych pracowników, liczba freelancerów rośnie w szybkim tempie. Tylko w ciągu zeszłego roku na ryku pracy pojawił się prawie milion nowych freelancerów. Ich ogólna liczba na rynku zbliża się do 42 milionów, co daje razem 20% wszystkich pracowników w Stanach Zjednoczonych, i generuje 6,7% amerykańskiego PKB [źródło].

Badanie rynku pracy zdalnej i freelancingu w Polsce
Rynek pracy zdalnej w Polce – weź udział w badaniu.

W zeszłym roku przeprowadzono także pierwsze ogólnoeuropejskie badanie rynku pracy zdalnej. Na jego podstawie ocenienia się, że w Europie pracuje 11 milionów freelancerów, którzy stanowią 7% ogólnej siły roboczej na kontynencie. Jeśli wydaje ci się, że to niewiele, może cię zaskoczyć, że ilość ta wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 45%!

Pokazuje to rozbieżność między rynkiem pracy zdalnej w Stanach Zjednoczonych i Europie. A jak praca zdalna wygląda w Polsce?

 

Badanie rynku pracy zdalnej 2018

Kim są polscy freelancerzy? W jakich warunkach pracują i dlaczego zdecydowali się na niezależność? To tylko podstawowe pytania, na jakie odpowiedzi szuka badanie przeprowadzana przez Useme.eu.
Ten największy polski portal dla freelancerów co roku przeprowadza ankietę, na podstawie której możliwe jest podsumowanie nie tylko sytuacji na rynku pracy zdalnej, ale również ocena trendów w tej formie zatrudnienia. Wyniki są publikowane i udostępniane na łamach najważniejszych mediów zajmujących się tematyką racy zdalnej, freelancingu oraz mediów, reklamy i nowych technologii.

Jeśli jesteś freelancerem, zachęcamy cię do wypełnienia ankiety dostępnej pod tym adresem.
Wypełnienie ankiety nie zajmuje więcej niż 5 minut, ponieważ całość składa się zaledwie z 6 arkuszy pytań (na ogół zamkniętych), podzielonych na grupy. Useme zapyta cię między innymi o szczegóły twojej pracy jako freelancera oraz dane demograficzne.
Ostatni arkusz to miejsce, w którym jako freelancer możesz zaznaczyć, w jakich sektorach najbardziej potrzebne są zmiany. Ponieważ Useme.eu jest liczącym się polskim portalem dla freelancerów, twoja odpowiedź może wpłynąć na powstanie tych usług i rozwiązań, których obecnie brakuje ci najbardziej.

A może wśród twoich znajomych również są freelancerzy i osoby, które łączą niezależną pracę zdalną z pracą na etacie? Zachęć ich do wypełnienia ankiety – wspólnie możemy wpłynąć na rynek pracy zdalnej w Polsce!

Wyniki raportu z roku 2017 znajdziesz tutaj.