Biuro, które pracuje razem z tobą

Jak sprawić, aby biuro pracowało dla ciebie

 

W ostatnich latach obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w projektowaniu przestrzeni biurowej – odchodzi się od wielkich otwartych powierzchni pełnych biurek na rzecz przestrzeni, które sprzyjają pracy grupowej. Ta zmiana odzwierciedla stosunek do pracy i jej ekonomii.

Jak możesz wykorzystać dla siebie zdobycze współczesnego projektowania, jeśli pracujesz na zlecenie?

Biuro, które pracuje razem z tobą
Źródło obrazka: boredpanda.com/coolest-offices-in-the-world/

Ewolucja przestrzeni

W latach 20. zeszłego stulecia, wraz z rozwojem biur i większych firm, tworzono przestrzenie, które miały zapewniać maksimum efektywności. Z pewnością znacie takie obrazki z filmów: duże pomieszczenia wypełnione biurkami zwróconymi w stronę przełożonego, który z wysokości podestu surowym spojrzeniem mógł mobilizować do pracy opieszałe maszynistki.

Kolejne dwie dekady wprowadziły do biur swoje flagowe wynalazki, czyli klimatyzację i sztuczne oświetlenie. Od tej pory biurowe meble nie musiały być już grupowane w pobliżu okien, aby zapewnić dostęp światła. Pojawił się natomiast inny problem: jak zapewnić pracownikom odrobinę własnej przestrzeni, wolnej od zakłóceń?

To lata 60. przyniosły rozwiązanie, na myśl o którym wielu freelancerów ze strachu oblewa się zimnym potem: biurowe „boksy”. W tamtych czasach były jednak prawdziwym luksusem, ponieważ pozwalały odciąć się od innych pracowników i skupić na swoim zadaniu. To rozwiązanie sprawdzało się przez kolejne dwie dekady, aż do recesji przełomu lat 80. i 90., kiedy biura zaczęły przypominać ule, ciasno wypełnione pracowniczymi boksami.

Obecnie właściciele firm doceniają możliwości, jakie daje otwarta przestrzeń, w której pracownicy mogą rozmawiać i pracować w grupach.

Co jest ważne dla ciebie jako dla freelancera i jakie wnioski możesz wyciągnąć z doświadczeń projektantów? Nawet jeśli twoje biuro jest w twoim domu i nie musisz walczyć o skupienie w biurowym open space, pamiętaj, że są trzy czynniki, które wpływają na Twoją produktywność w danym miejscu:

  • ilość i dostęp „rozpraszaczy”
  • jakość powietrza
  • oświetlenie

Skoro pracujesz w domu, masz też większą możliwość dostosowania „biura” do swoich potrzeb. Zastanów się nad tym, ponieważ przyjazne środowisko pracy sprawia, że jesteś bardziej zmotywowany i produktywny!

Jak twoje biuro może Ci pomóc?

dźwięki
Oczywiście, że nikomu nie pracuje się dobrze w hałasie, ale badania wskazują również, że w skupieniu nie pomagają cisza ani głośna muzyka. Najbardziej sprzyjająca koncentracji muzyka to… szum. Może być to deszcz, szum fal, stłumione odgłosy kawiarnianego gwaru, muzyka instrumentalna lub ambient – wszystko, co nie przykuwa uwagi, ale wypełnia przestrzeń jednostajnym dźwiękiem, sprzyja utrzymaniu napiętej uwagi.

powietrze
Statystycznie w ciągu roku amerykańskie korporacje tracą nawet 15 bilionów dolarów przez pracowników, których produktywność spada w wyniku niskiej jakości powietrza. Optymalna temperatura do pracy mieści się w przedziale między 20 a 25 stopniami – co się dzieje, kiedy słupek rtęci sięga wyżej, wszyscy mieliśmy okazję przekonać się tego lata. Nie zapomnij też o regularnym wietrzeniu: twój mózg doceni zwiększoną ilość tlenu.

światło
Jako freelancer zapewne sporo czasu spędzasz przy komputerze lub innych urządzeniach emitujących błękitne światło takich jak tablety i smartfony. Tymczasem badania pokazują, że ilość i rodzaj światła, w jakim przebywamy, ma wpływ na nasze samopoczucie i jakość snu. Szczególnie błękitne światło emitowane przez urządzenia mobilne może powodować bezsenność.

Jeśli zatem po wieczornej porcji newsów z facebooka czytanych w łóżku nie możesz zmrużyć oka, przyczyną nie musi być stres z powodu nieprzeczytanych wiadomości, ale światło Twojego smartfona.

Co więcej, istnieją także aplikacje, które pomagają zniwelować wpływ sztucznego oświetlenia na nasz rytm dobowy – niektóre „przygaszają” światło monitora w zależności od pory dnia: po zmierzchu aplikacja dostosowuje poziom jasności, aby łatwiej Ci było wyciszyć się przed snem.
Przede wszystkim jednak zadbaj o dużą ilość dziennego światła, kiedy pracujesz – poprawi o Twoje samopoczucie i poziom energii.

Jak to robią inni?

Facebook

Społecznościowy gigant zatrudnia… krawca do mebli. Dosłownie. Może on „przyciąć” biurko i inne meble tak, aby dostosować je preferencji poszczególnych pracowników. Koniec problemów zza wysokim stołem albo z szufladami, które nie są do niczego potrzebne.

Google

Internetowy magnat wydał ponad milion dolarów, aby stworzyć przyjazną przestrzeń dla swoich londyńskich pracowników. Otwarcie biura zapowiedziano na rok 2016, a sam kompleks ma zawierać basen na otwartym powietrzu, halę do gry w piłkę, ściankę wspinaczkową, prysznice i ogród na dachu. Aby przestrzeń była jeszcze bardziej elastyczna, wszystkie meble mają kółka, aby można było dowolnie je ustawiać. Gniazda USB i kable Ethernetowe będą się zwieszać wprost z sufitu, aby można było pracować w dosłownie każdym miejscu w biurze.

Foursquare

W nowojorskiej siedzibie firmy każde pomieszczenie ma swój „temat” – na przykład pokój „ziołowy” jest wypełniony roślinami, a „społeczny” wyklejony jest pięknymi tapetami i ozdobiony żyrandolem. Ponadto pracownicy znajdą tam także mały amfiteatr, stół do ping ponga, salę gimnastyczną i kort.

Zapisz

Zapisz