Kreatywność freelancera

Ciemna strona kreatywności

 

Kreatywność jest niewątpliwie jednym z najczęściej poruszanych tematów w życiu freelancera. Właśnie dlatego warto zaznajomić się również z możliwościami, który oferuje jej ciemna strona, która objawia się w sytuacjach kryzysowych. W takich momentach większość z nas poddaje się w oczekiwaniu na lepszy moment. A może istnieją sposoby korzystania z jej pełnego potencjału?

Kreatywność freelancera
Źródło obrazka: www.pexels.com

Prezentujemy krótką listę, która przedstawia możliwości płynące z ciemnej strony mocy.

 

Deadline

Termin kojarzony głównie z korporacjami, lecz dobrze znany każdemu freelancerowi. Presja zanikającego czasu pozostałego do ukończenia pracy może przytłaczać. Niemniej jednak istnieje grono osób dla których jest ono swoistym motywatorem. Stawiani w sytuacji pod ścianą, są w stanie pobudzić swoją kreatywność pod presją ukończenia zadania w terminie. Stymulują oni swoją kreatywność w poszukiwaniu najszybszego rozwiązania problemu. Dzieje się tak z powodu ograniczenia czasowego, które uniemożliwia korzystanie ze standardowych rozwiązań.. Nawołujemy do nieodkładania pracy na później przez wzgląd na zdrowie. Sytuację stresowe mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych, takich jak bezsenność czy nerwica.

Jeśli jednak znajdziesz się w takiej sytuacji, postaraj się zachować trzeźwość umysłu. Jako freelancer jesteś rozliczany za wyniki, więc nigdy się nie poddawaj.

 

Zmęczenie/Przemęczenie

Skutkiem ubocznym myślenia jest zużywanie ogromnych pokładów energii. Aby zgromadzić energię potrzebną do wysiłku fizycznego lub umysłowego potrzebujemy wypoczynku. Drogą dedukcji możemy dojść do wniosku, że kreatywność uzależniona jest od naszej witalności. Im mniej proces jest zautomatyzowany, tym więcej jej potrzebuje. Jednak w tym przypadku jest inaczej.

Przemęczeni, nie jesteśmy w stanie w pełni się skoncentrować. Skupiamy się przez to na tzw. ‘rozpraszaczach’, które niewątpliwie odwracają naszą uwagę. Niemniej jednak proces ten może zapoczątkować innowacyjne myślenie, wychodzące poza codzienne schematy.

Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, sugerujemy zrobić tzw. ‘burzę mózgów’, która polega na zapisywaniu pomysłów na kartce papieru. Główną ideą tego zabiegu jest przenoszenie myśli na papier, które nie podlegają wczesnej ocenie.

Aby sprawdzić tę metodę, proponujemy zabawę: wymieniaj przedmioty w pomieszczeniu, aż zabraknie ci pomysłów. W pewnym momencie dopada nas zmęczenie oraz poczucie beznadziejności. Po przejściu tego etapu, zaczniemy dostrzegać rzeczy niewidoczne chwilę wcześniej.

 

Chaos

(“Chaos rodzi więcej chaosu” – Tom Clancy)

Ile razy każdy z nas słyszał od rodziców “sprzątnij ten bałagan!’” , “nie wyjdziesz z domu dopóki nie posprzątasz’”. Dla części osób te cytaty to trauma z dzieciństwa. Do dzisiaj przepełnione rzeczami biurko kojarzone jest z niechlujstwem oraz lenistwem. Jednak aktualne badania naukowe pokazują że zagracone biurko wspomaga i stymuluje kreatywność. Badania jednego z profesorów University of Minnesota dowiodło, że artystyczny nieład sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Trzeba pamiętać jednak, że wszystko w granicach rozsądku!

 

Pułapka perfekcjonizmu

(„Jeśli za bardzo chcesz uniknąć porażki, możesz uniknąć również sukcesu” – Marek Aureliusz)

Miałeś kiedyś sytuację, w której uważałeś, że twój pomysł nie jest dość dobry? Znajomi mówili ci, że powinieneś go wdrożyć a ty zwlekałeś, aby go ulepszyć. Ciągnęło się to tak długo, aż rezygnowałeś z niego, z wewnętrznym przekonaniem o swojej słuszności. Jest to tzw. pułapka perfekcjonizmu.

Dążąc do absolutnej perfekcji w danej dziedzinie, nie jesteśmy w stanie utrzymać obiektywizmu. Jednak zazwyczaj pomysły te nie są wystarczająco dobre jedynie w naszych wyobrażeniach. Czasami powinniśmy zatrzymać się i pozwolić sobie na ewentualne pomyłki. Jeśli tego nie zrobimy, może nastąpić w nas blokada twórcza, która spowoduje wypalenie zawodowe. Trzeba pamiętać, że kreatywność jest pojęciem subiektywnym.

 

Zespół dnia następnego

Temat kontrowersyjny. Dla jednych wciąż temat tabu, dla innych powód do dumy. Niewątpliwie w dużych ilościach szkodzi zdrowiu oraz nie sprzyja myśleniu. Nie jest tajemnicą, że alkohol zabija komórki mózgowe. Pomimo skutków jego działania, duża część osób dalej go spożywa, co doprowadza do gorszego samopoczucia następnego dnia. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji… Jak można z tego skorzystać? Czy powinniśmy unikać problemów do momentu, aż nie poczujemy się lepiej? Absolutnie!

Nie najlepszy stan o poranku skłania nas do szukania dróg na skróty, dzięki czemu znajdujemy łatwiejsze rozwiązania. Nie jest to przypadek. Przez wymieranie starych komórek mózgowych zmienia się sposób myślenia. Następnym razem kiedy dopadnie was kac, spróbujcie rozwiązać krzyżówkę, nad którą wylewaliście pot poprzedniego dnia. Będziecie zaskoczeni zmianą sposobu myślenia.

Trzeba zaznaczyć, że są to jedynie ciekawostki. Musimy zdać sobie sprawę, że zawsze istnieją dwie strony medalu. Jako freelancer, który uzależnia swój dochód od ukończonych zleceń, powinieneś na to zwrócić szczególną uwagę. Niestety musimy pamiętać o tym, że nasz zleceniodawca oczekuje dopełnienia terminu, bez względu na nasze samopoczucie. Powinniśmy rozdzielać sfery życiowe, tak aby niepożądany stany np. zmęczenia, nie przekładał się na pole zawodowe.

Zapisz

Zapisz

Zapisz