Co warto, a czego nie warto robić, kiedy jesteś freelancerem

Co warto, a czego nie warto robić, kiedy jesteś freelancerem?

Zdecydowanie warto:

  1. Szukaj dostępnych klientów. Każdy chce mieć kilka zleceń od dużych firm, ale z małymi firmami często łatwiej współpracować, a oprócz tego takich klientów po prostu łatwiej znaleźć.
  2. Zdefiniuj stałą cenę swoich prac, której zawsze będziesz się dotrzymywał. Nie zapomnij o systemie zniżek dla stałych klientów.
  3. Rozliczaj się ze swoimi klientami przez sprawdzone serwisy, które zabezpieczają twoje wynagrodzenie, jak np.: useme.eu. W useme klient nie ma dostępu do pliku z ostatecznym dziełem do momentu zaksięgowania wpłaty na koncie powierniczym serwisu, a freelancer nie otrzyma wynagrodzenia, dopóki jego praca nie będzie zaakceptowana przez klienta.
  4. Wypełnij swój profil w LinkedIn i zawsze miej przy sobie wizytówki. Networking to jedna z najważniejszych spraw w pracy freelancera.

Nie warto:

  1. Pracować „za ciastka” dla rodziny, przyjaciół albo klientów, które mają problemy finansowe. Taką opcję możesz rozważyć wyłącznie jeśli jesteś bardzo początkującym i zależy ci na portfolio.
  2. Gubić kontakt ze znajomymi, gdy zmieniają pracę. Będziesz zdziwiony z tego, jak szybko będą potrzebowali twoich usług.
  3. Pracować z tymi, którzy są dla ciebie nieprzyjemni lub odrażający. Nikt nie doceni twojego poświęcenia. Staraj się wyeliminować każdą możliwość na dodatkowy stres.
  4. Przekraczać deadline albo nie odbierać telefonu/nie odczytywać maili od klientów. Jednym słowem nie warto być nieodpowiedzialnym. Jest to prosta droga do zerowych zarobków.

Kiedy freelancer powinien mówić „Nie!”