Coworing – dlaczego może Ci pomóc

Coworking – dlaczego może Ci pomóc?

Każdy freelancer, który próbował pracować w domu wie, jak trudno jest oddzielić życie prywatne od zawodowego: jeśli nawet pracy nie zakłóca Ci rodzina, niełatwo jest oprzeć się pokusom internetowych „pożeraczy czasu”. Po jakimś czasie może Ci też zacząć brakować kontaktu z innymi ludźmi, niekoniecznie związanymi z Twoją branżą. Co może ci pomóc? Coworking.

Coworing – dlaczego może Ci pomóc
Źródło obrazka: http://www.balance.nl/sectoren/decentrale-overheid#.VXU9k8_tmko

W grupie siła

Nie każdego stać na urządzenie własnego biura, nie dla każdego jest to też niezbędne. Przestrzenie coworkingowe powstały właśnie z myślą o start-up’owcach i freelancerach, którzy kilka razy w tygodniu potrzebują niewielkiego biura na potrzeby firmy lub miejsca, w którym będą mogli pracować bez narażania się na rozpraszające czynniki z zewnątrz. Początkowo niezbyt popularne, obecnie miejsca do coworkingu można znaleźć niemal w każdym większym mieście w Polsce, dlatego warto przyjrzeć się ich zaletom.

Pełna lista biur coworkingowych w Polsce

Przede wszystkim coworking gwarantuje miejsce i warunki do pracy. W zależności od specyfiki biura możesz liczyć na miejsce przy stole, czasem otoczone panelami dającymi trochę prywatności, albo na indywidualne biurko. Jeśli przywiązujesz się do miejsc i komfort pracy zwiększa ci pewność, że zawsze będziesz pracował przy tym samym biurku, w wielu przestrzeniach coworkingowych istnieje możliwość rezerwacji wskazanego miejsca tylko dla Ciebie.

Atuty coworkingu

W cenę wynajmu biurka wliczona jest opłata za szybki internet oraz podstawowe materiały i usługi biurowe (ksero, drukowanie). Niektóre biura w ramach abonamentu udostępniają także komputery, zwykle musisz jednak mieć ze sobą swój sprzęt. To raczej nie będzie problemem – laptop jest Twoim narzędziem pracy, z którym raczej się nie rozstaniesz.

Pięć nawyków skutecznego freelancera

Może Cię to zaskoczyć, ale w pokoju, w którym pracuje kilkoro niezależnych i kreatywnych ludzi, panuje cisza. To dodatkowy atut coworkingu – atmosfera miejsca sprzyja koncentracji i wytężonej pracy, a nie marnowaniu czasu, a to dodatkowo motywuje. Nie myśl jednak, że coworkerzy pracują jak roboty: w większości dobrych biur jest także aneks kuchenny oraz pokój, w którym można się zrelaksować – nie w każdym znajdziesz telewizor czy konsolę do gier, ale wygodne fotele to standard.

Kontakt z ludźmi

Ponieważ bolączką wielu freelancerów pracujących zdalnie jest stosunkowo niewielki kontakt z innymi ludźmi, skorzystaj z możliwości nawiązania kontaktów z innymi freelancerami. To okazja nie tylko do rozmowy, ale także do wymiany spostrzeżeń i szukania kreatywnych rozwiązań problemów. W coworkingu spotykają się przecież specjaliści z różnych branż, dlatego nierzadko można liczyć na pomoc kogoś bardziej doświadczonego, a w zamian odpłacić się podobną przysługą.

 

Biuro coworkingowe – na co zwrócić uwagę?

Cena wynajmu biurka

Przede wszystkim na cenę – wiele biur coworkingowych podaje swoje stawki netto, dlatego jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, musisz doliczyć jeszcze 23% podatku VAT. Sposobów rozliczania się jest kilka. Najpopularniejsze przewidują opłatę za dzień pracy lub za kilka dni w tygodniu – zwykle podstawowy abonament obejmuje okres czterech lub pięciu dni.

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, bo za ten relatywnie krótki czas zapłacić można od 100 do 200 zł, w zależności od lokalizacji i standardu biura. Cena rośnie w zależności od dni, jakie chcesz spędzić na coworkingu: dostępne są abonamenty od 8 do 15 dni.

Dla tych, którzy potrzebują miejsca do pracy na krótszy czas, w większości coworkingowych przestrzeni istnieje możliwość wynajęcia biurka na godziny lub na jeden dzień, co jest opcją dobrą zawłaszcza dla przejezdnych.

Z kolei dla freelancerów o większych potrzebach stworzono abonamenty miesięczne (20 dni lub bez limitu). Warto sprawdzić, czy w ofercie dla abonamentu bez limitów są przewidziane dodatkowe korzyści: może to być darmowa kanapka, zniżka do coworkingowej kawiarni lub duże upusty na wynajem sali konferencyjnej.

Warunki pracy

Drugi element, który dobrze jest wziąć pod uwagę, to warunki pracy. Dla niektórych siedzenie „twarzą w twarz” z obcym człowiekiem może być źródłem stresu i dekoncentracji, inni gorzej się czują przy osobnym biurku w wydzielonej przestrzeni, a zaletę coworkingu widzą właśnie w bezpośredniej bliskości innych ludzi i poczucia „energii grupy”.

Zanim wybierzesz coworkingową przestrzeń dla siebie pomyśl, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku. Wiele biur nie pobiera opłat za pierwszy dzień usługi, dopuszczając możliwość „przetestowania”.

I ostatnia rzecz: wystrój wnętrza i atmosfera. Przebywanie w biurze ma być również przyjemnością, dlatego zanim wybierzesz swoje miejsce do pracy, poświęć chwilę na obejrzenie zdjęć zamieszczonych w galeriach przestrzeni coworkingowych i upewnij się, że otoczenie będzie przyjazne i sprzyjające twórczej pracy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz