Praca zdalna i etat: czy możesz być freelancerem?

Pracujesz na etacie i chcesz spróbować swoich sił jako freelancer? Taka forma „hybrydowego freelancingu” cieszy się wśród pracowników zdalnych sporą popularnością. Prawie połowa użytkowników serwisu Useme, największego polskiego portalu dla freelancerów, wybiera właśnie taką formę realizacji zleceń [KLIK].

Czym różni się szukanie zleceń od szukania pracy? Może Ci się wydawać, że oba procesy są podobne: musisz pokazać się od jak najlepszej strony i przekonać zleceniodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem do wykonania danej pracy. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Praca zdalna i etat: czy możesz być freelancerem?
Jak być freelancerem i nie rezygnować z etatu?

Aby skutecznie zdobywać zlecenia pracy zdalnej, porzuć swoje przyzwyczajenia z pracy biurowej. Rynek freelancingu rządzi się trochę innymi prawami. Twoje doświadczenie pracownika z etatem będzie atutem, a nie przeszkodą, jeśli z otwartością podejdziesz do odmiennych oczekiwań zleceniodawców i pracodawców.

 

Pracownik etatowy i freelancer w jednym: 2 mity, na które musisz uważać

Pracownicy etatowi z większym stażem słusznie czują się dumni ze swoich umiejętności i doświadczenia. Mogą one stać się wielkimi atutami przyszłego freelancera – pod jednym warunkiem: że potraktujesz je jako punkt wyjścia, a nie główny argument, który ma przekonać klientów do Twojej oferty.

 

1. Freelancing i etat: rola CV

Przyszli freelancerzy pokładają dużą wiarę w swoim CV: ilustrację błyskotliwej kariery, wachlarz dodatkowych kursów, imponujące doświadczenie.

Z perspektywy zleceniodawcy CV niesie również informacje, z których możesz być mniej dumny. Pokazuje na przykład, że… nie masz doświadczenia w szybkiej realizacji kompleksowych projektów, ponieważ zawsze oprócz Ciebie był jeszcze zespół odpowiedzialny za pozostałe części składowe.

CV kontra portfolio - co potrzebuje freelancer
Jak zdobywać pierwszych klientów po etacie?

Twoje CV nadal może być mocnym atutem, ale zawarte w nim informacje warto zaproponować w formie bardziej dostosowanej do realiów pracy zdalnej na zlecenie.

 

2. Freelancing i etat: rola doświadczenia

Pracujesz w jednej branży od kilku lat i widzisz, jak się zmienia? Długie doświadczenie i staż mogą wysyłać sygnał, że masz niewielkie możliwości, aby testować nowe rozwiązania, bo ograniczają Cię zasady firmy.
Przyzwyczajenie do określonych procedur, specjalizacja w wąskiej dziedzinie i brak presji rynkowej, żeby być na bieżąco z nowymi trendami, niekoniecznie zadziałają na Twoją korzyść.

Nie znaczy to, że CV nie przyda Ci się do niczego. Warto jednak zaprezentować Twoje doświadczenie i umiejętności w nieco inny sposób niż tylko historia zatrudnienia. W pracy zdalnej to, co będzie miało dużą wartość dla pracodawcy, niekoniecznie zadziała na zleceniodawcę. Co możesz zrobić? Umiejętnie podkreślaj atuty.

 

Etat i praca zdalna: jak zdobyć pierwsze zlecenia jako freelancer?

Pierwsze, czego potrzebujesz, to dobre narzędzie do przekonania klientów. CV może być Twoją bazą, ale zamiast wysyłać je każdemu klientowi – pamiętaj o danych wrażliwych, jakie zawiera! – przebuduj je w ofertę i portfolio.

 

CV i składanie ofert

Szukanie zleceń różni się od szukania stałego zatrudnienia. W pracy na etat CV ma zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę, w czasie której będziesz miał szansę przekonać go do swojej kandydatury.

W pracy zdalnej CV przesyłanie w ofercie na zlecenie kompletnie mija się z celem. Zleceniodawca oczekuje konkretnej propozycji wykonania i raczej nie potrzebuje szczegółowej wiedzy o tym, gdzie pracowałeś dekadę wcześniej.

Zleceniodawca nie będzie również miał czasu zapraszać Cię na rozmowy kwalifikacyjne, nawet w formie wideokonferencji. Czego zatem potrzebujesz? Oferty, która zastąpi Twoje CV i rozmowę kwalifikacyjną.
Twoja oferta powinna być:

  • zwięzła i na temat – szanuj czas klienta
  • konkretna – napisz, co możesz wykonać, w jakim czasie i za ile
  • przekonująca – dwa-trzy zdania o Twoim doświadczeniu w podobnych projektach ma większą moc niż dwie strony CV

 

CV kontra portfolio

Ważnym narzędziem freelancerów w zdobywaniu ofert pracy zdalnej jest portfolio, które pokazuje dotychczasowe projekty, zarówno komercyjne, jak i przygotowane w ramach ćwiczeń lub nauki.

To szansa dla Ciebie – w portfolio możesz zamieścić prace, z których jesteś dumny, których tworzenie sprawiło Ci radość lub w których jesteś po prostu dobry, aby zaznaczyć kierunek, w jakim chcesz się rozwijać.

Freelancing i praca zdalna: jak połączyć etat ze zleceniem
Etat i zlecenie: kiedy freelancer nie musi rezygnować z pracy

Twoje CV można „przekuć” w portfolio łatwiej niż myślisz. Zamiast jednak opisywać swoje doświadczenie zawodowe punkt po punkcie, opisz projekty zrealizowane w ramach firmy. Rebranding strony? Koordynacja dużego zamówienia? Współudział w tworzeniu aplikacji dla klientów? Portfolio to dobre miejsce, żeby się nimi pochwalić.

Praca na etacie daje Ci tu jeszcze jedną korzyść. Dzięki stałemu zatrudnieniu łatwiej uzyskasz dane określające zwrot z inwestycji, jaką przyniósł Twój projekt. Nic nie działa na klientów tak skutecznie, jak cyfry!

Portfolio bez trudności – a często również bez opłat – założysz na portalach dla freelancerów. Ich listę znajdziesz tu i tu.

 

Doświadczenie zawodowe i marketing

Podobnie do listy zrealizowanych projektów „sprzedasz” również swoje doświadczenie zawodowe. Mniej istotny jest tu jednak Twój staż i zajmowane stanowiska, ale zakres obowiązków i doświadczenie, jakie zdobyłeś.

W portfolio możesz krótko opisać:

  • z jakich rozwiązań, narzędzi i technologii korzystasz jako programista
  • jak oceniasz swoją biegłość techniczną w posługiwaniu się różnymi typami programów i tworzenia takich projektów, jak grafika wektorowa, rastrowa, animacja, obróbka zdjęć itp.
  • jakie typy treści tworzysz i w jakiej dziedzinie się specjalizujesz – wiedza, którą zebrałeś jako praktyk w danej dziedzinie, może być atrakcyjnym „towarem” dla klientów poszukujących copywriterów specjalistycznych

 

CV, doświadczenie i kompetencje miękkie – jakie mają znaczenie?

Twoja sumienność, punktualność i koleżeńskość mają na pewno znaczenie w pracy biurowej, ale nie wszystkie z tych kompetencji będą równie istotne w pracy wykonywanej zdalnie bez towarzyszenia zespołu.

Kompetencje miękkie, które będą działały na Twoją korzyść w pracy zdalnej to:

  • dobra organizacja czasu, dzięki której dotrzymasz terminów
  • umiejętności komunikacyjne, które pomogą uniknąć nieporozumień w komunikacji bazujących głównie na mailach
  • kultura osobista – pamiętaj, że kiedy nie rozmawiasz z klientem twarzą w twarz, styl wiadomości i ich wygląd świadczą o Twoim profesjonalizmie

 

Job hunting freelancera: zapomnij o rekrutacji

Pamiętasz, jak to jest wysyłać CV, przeglądać oferty pracy, rozpytywać znajomych o zatrudnienie? Freelancing z grubsza wygląda podobnie, ale szczegóły będą się trochę różnić.

Podobnie jak w szukaniu pracy stacjonarnej do dobrych praktyk należy przygotować CV tak, aby podkreślić atuty pasujące do wymagań pracodawcy, podobnie w pracy zdalnej każdą ofertę dobrze jest przygotować indywidualnie.

Stała praca i freelancing
Jak zdobywać klientów jako freelancer dzięki CV

Networking, który znasz z poszukiwań pracy, zadziała również w przypadku pracy zdalnej. Poinformuj znajomych, że zajmujesz się również wykonywaniem usług jako freelancer i poproś o kontaktowanie Cię z osobami, które mogą Cię potrzebować. Przedsiębiorcy częściej potrzebują współpracowników krótkoterminowych do mniejszych zadań niż pracowników na cały etat.

O czym możesz zapomnieć? O znanych Ci do tej pory portalach z ogłoszeniami o pracę. Na ogół zamieszczenie ogłoszenia wiąże się dla pracodawcy z wysokimi opłatami, a to sprawia, że osoby zainteresowane pracami na zlecenie nie publikują tam swoich ogłoszeń.
Postaw na portale z pracą zdalną dla freelancerów, polskie – takie jak Useme – jak i zagraniczne.

Korzystanie z portali dla freelancerów zamiast z portali ogłoszeniowych „do wszystkiego” ma również tę zaletę, że serwis pomoże Ci w rozliczeniu wykonanej usługi, na przykład kiedy nie prowadzisz własnej firmy, a klient nie może lub nie chce zawiązać z Tobą umowy cywilnoprawnej.

 

Pracownik etatowy na freelancingu: podsumowanie

Aby realizować zlecenia na grafikę, copywriting czy programowanie, nie musisz rezygnować z pracy etatowej. Jednocześnie etat nie musi również wyznaczać tego, czym będziesz zajmował się jako freelancer.

Realizowanie komercyjnych zleceń może być dla Cienie szansą na to, aby zarabiać na swoich pasjach, rozwijać hobby i zdobywać nowe umiejętności, które sprzedasz zleceniodawcom. Zakres prac, jakie wykonasz jako freelancer ogranicza tylko Twoja wyobraźnia: wolni strzelcy to również tłumacze, twórcy video, lektorzy, fotografowie, rękodzielnicy czy specjaliści od zarządzania contentem i mediami społecznościowymi.

Jakiej branży chcesz spróbować swoich sił? Napisz nam o tym w komentarzu!