Najlepsze książki do nauki projektowania graficznego

Projektujesz? Jesteś grafikiem? Jeśli wydaje ci się, że świat projektowania graficznego nie ma przed tobą tajemnic, sprawdź nasze propozycje książek, które odkryją przed tobą nowe możliwości!

Jest wiele sposobów, aby nauczyć się projektowania graficznego. Można zapisać się na stacjonarny lub e-learningowy kurs projektowania, korzystać z tutoriali innych grafików lub uczyć się z kursów video. Mimo to książki i podręczniki wciąż pozostają jedną z najpopularniejszych metod samodzielnej nauki projektowania graficznego.

Najlepsze książki do nauki projektowania graficznego
Podręczniki dla projektantów

Dobrze opracowany podręcznik do grafiki to nieoceniona pomoc w nauce. Pozwala przyswajać materiał we własnym tempie, w dowolnym momencie wrócić do potrzebnej lekcji, a niektórym podręcznik służy też … jako ściągawka.

Przygotowaliśmy listę 10 podręczników dla grafików i projektantów

 

Książki o projektowaniu graficznym

Książki, w których znajdziecie praktyczne informacje o projektowaniu dla różnych typów mediów oraz źródła inspiracji do tworzenia nowych prac. Zachęcamy, aby oprócz oficjalnych podręczników obsługi programów sprawdzać także podręczniki traktujące o ich zastosowaniu w konkretnych branżach i na konkretnych rynkach.

 

Logo Design Love

Podręczniki projektowania graficznego
Logo Design Love

David Airey
Legendarna książka dla grafików, od wielu lat ciesząca się niesłabnącą popularnością. Nie znajdziecie w niej zawsze skutecznej recepty na stworzenie doskonałego logo, ale dowiecie się, jak pracują najlepsi projektanci, na co zwrócić uwagę podczas rozmów z klientem i w jaki sposób rozwiązywać twórcze problemy.

 

Podręcznik projektantów logo

Podręczniki projektowania logo
Podręcznik projektantów logo

Gareth Hardy
Ta książka jest wydawniczym rarytasem, jednak warto zadać sobie trochę trudu, aby poszukać jej w antykwariatach lub aukcjach, a jeśli ktoś czuje się na siłach – zainwestować w wersję anglojęzyczną.
„Podręcznik projektantów logo” to nieoceniona kopalnia porad, inspiracji i wskazówek, jak zaprojektować nie tylko logo piękne pod względem graficznym, ale również skuteczne marketingowo.

 

Niezawodne zasady web designu

nauka projektowania graficznego
Niezawodne zasady web-designu

Jason Beaird
To książka nie tylko dla grafików, ale również tych, którzy chcą wiedzieć, jak od podstaw tworzyć funkcjonalne i przyjazne strony www. Autor wyjaśnia tajniki rozmieszczania elementów na stronie i konstruktywne wykorzystania białej przestrzeni, podpowiada, jak wykorzystać typografię i grafikę do ożywiania nieciekawych projektów oraz jak dostosować wygląd strony do jej funkcji.

 

Infografiki. Praktyczne zastosowanie w biznesie

Podręczniki dla projektantów
Infografiki. Praktyczne zastosowanie w biznesie

Mark Smiciklas
Nieprzypadkowo infografiki cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników sieci (pisaliśmy o tym TUTAJ). Jeśli chcecie poznać tajniki graficznego przedstawiania danych, ta książka będzie dobra na start. Uwaga – radzimy, aby skoncentrować się na warstwie merytorycznej, ponieważ poziom ilustracji nie dostaje do poziomu tekstu.

 

Podręcznik genialnych pomysłów. Od inspiracji po realizację. Smashing Magazine

Najlepsze książki dla grafików
Podręcznik genialnych pomysłów

Cameron Chapman
Każdy twórca przechodzi od czasu do czasu „pustej kartki”, na której nic nie chce się pojawić. W takich chwilach z pomocą przychodzi podręcznik Chapmana. Nie jest to prosty katalog obrazków podpisanych „inspiracje”, ale źródło wiedzy do krytycznej analizy projektów. Co sprawia, że ten jest dobry i co zrobić, żeby mój był lepszy? Chapman nie da wam prostej odpowiedzi, ale powie, gdzie jej szukać.

 

Podręczniki dla grafików

O oficjalnych podręcznikach nie musimy już przypominać – Adobe wydaje prawdziwe biblie dla użytkowników ich flagowych produktów, Photoshopa, Illustratora i InDesigna.

Zaletą oficjalnych podręczników jest to, że z reguły wyczerpują temat technicznych możliwości narzędzi. Jeśli potrzebujesz kompendiów poświęconych konkretnemu zagadnieniu, warto poszukać takich podręczników, które skupiają się na rozwiązaniach, narzędziach i efektach “skrojonych” pod konkretną grupę użytkowników.

Photoshop dla e-commerce i social media

nauka projektowania graficznego
Photoshop dla e-commerce i social media

Sebastian Kończak
Większość podręczników do nauki Photoshopa koncentruje się na omawianiu możliwości poszczególnych narzędzi. W książce Kończaka znajdziecie nie tylko tutoriale do Photoshopa, ale przede wszystkim rady, jak praktycznie wykorzystać nabyte umiejętności. Grafiki do social mediów, projektowanie stron, edytowanie zdjęć do sklepów internetowych – wszystko w pigułce.

 

GIMP. Kreatywne techniki dla fotografów i grafików

Podrecznik dla projektantów graficznych
GIMP – kreatywne techniki

Michael J. Hammel
GIMP to drugi, obok Photoshopa, najpopularniejszy program do grafiki rastrowej. GIMP jest programem darmowym i przez wielu uważany jest za nieciekawy substytut komercyjnego „kolegi”. Książka Hammela pokazuje, że kreatywne możliwości GIMPa są spore i podpowiada, jak je wykorzystać.

 

Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe

nauka projektowania grafik wektorowych i SVG
Grafika wektorowa, szkolenie podstawowe

Von Glitschka
Na rynku niewiele jest podręczników do grafiki wektorowej. Do wyboru są albo oficjalne podręczniki do Illustratora, albo trzy książki o Inkscape. Książka Von Glitschka zamiast obsługi konkretnego programu uczy, jak rozwiązywać problemy i jak radzić sobie z technicznymi wyzwaniami w projektowaniu. Książka ma swoje braki, jednak stanowi mocną konkurencję dla pozycji, które już ukazały się na rynku.

 

Książki o typografii

Jeśli podstawy typografii masz już opanowane, najprawdopodobniej ozdobą twojej biblioteczki jest klasyczny “Elementarz stylu w typografii” Roberta Bringhursta oraz inne perełki wydawane przez nieocenione D2D. Dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z typografią i DTP, mamy kilka podpowiedzi.

DTP od podstaw. Projekty z klasą

Podstawy DTP dla grafików
DTP od podstaw

Typografia od podstaw. Projekty z klasą

Typografia dla projektantów
Typografia od podstaw

Robin Williams
Robin Williams ma za sobą wieloletnią karierę jako wykładowca i nauczycielka projektowania graficznego, szczególnie typografii. Jej książki to przystępnie napisane kompendia wiedzy o typografii i składzie publikacji. Robin uczy, jak składać tekst, podpowiada, jak poprawić jego przejrzystość i co zrobić, aby komunikowała również jego forma.

 

DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem

Podstawy DTP dla grafików
DTP. Od projektu aż po druk

Andrzej Gołąb
Ta książka przyda się każdemu – nie tylko grafikom, którzy przygotowują publikacje do druku. Lekka forma, rozległa wiedza i fachowe wskazówki czynią z niej lekturę obowiązkową nie tylko mistrzom DTP, ale wszystkim projektantom tworzącym materiały reklamowe i promocyjne, wymagające obecności drukarza.
Wydanie książkowe stało się już rzadkością, ale warto rozejrzeć się za wersją elektroniczną.

 

Najlepsze książki o projektowaniu graficznym dla freelancerów – podsumowanie

Jeśli zajmujesz się projektowaniem graficznym, na Twojej półce nie powinno zabraknąć literatury fachowej. Nie musisz kupować wszystkich nowości wydawniczych, jakie ukazują się na rynku. Warto zainwestować w podręcznik do programu, którego używasz, który posłuży jako kompendium wiedzy i “ściągawka” tych funkcji, efektów i rozwiązań, z których rzadziej korzystasz.

Projektowanie graficzne jest dziedziną tak rozległą, że trudno oczekiwać, aby jeden człowiek był mistrzem we wszystkim, od projektu aż do DTP. Zanim zostaniesz specjalistą o tak szerokich kompetencjach, posiłkuj się podręcznikami, które dobrze opisują podstawy tych zagadnień, z którymi masz styczność stosunkowo rzadko.

Na rynku można wręcz zatonąć w publikacjach wydawanych z myślą o grafikach, projektantach i typografach, jednak znalezienie wśród nich wartościowych pozycji nie jest rzeczą łatwą. Z jakich publikacji wy korzystacie i jakie możecie nam polecić?
Czekamy na wasze komentarze!

Zapisz

Zapisz

Zapisz