Ilość pracy - wpływ na mózg

Dlaczego pracujemy 40 godzin w tygodniu?

Popularny żart mówi, że zimą nie możemy pracować z powodu zimowej depresji, wiosną dokucza nam wiosenne przesilenie, latem jest za gorąco, a jesienią z kolei brakuje nam słońca.
Mimo to w większości krajów w Europie obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy; jest to także średnia ilość godzin, którą przepracowują freelancerzy.
Dlaczego jako normę traktujemy ośmiogodzinny dzień pracy i czy rzeczywiście jest to najbardziej efektywna forma zatrudnienia?

Ilość pracy - wpływ na mózg
Czy 40 godzin pracy to za dużo?

40 godzin dla wszystkich?

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez Institute of Applied Economic and Social Research w Melbiurne, 40-godzinny tydzień pracy jest… szkodliwy dla osób powyżej 40 roku życia.
Wyniki, opublikowane w Science Alert, jasno wskazują, że praca po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu powyżej pewnego wieku sprawia, że zdolności poznawcze słabną. Za szkodliwy dla pracowników uznano pracę powyżej 25 godzin w tygodniu.
Zanim jednak zlecisz dodatkowe prace freelancerom, sprawdźmy, co tak naprawdę pokazało badanie.

 

Tydzień pracy – ilość czy jakość?

Wspomniane badanie przeprowadzono na grupie ponad 6,500 tysięcy ochotników, z czego 60% były kobiety. Warunkiem uczestnictwa w badaniu było ukończenie 40 roku życia; badani byli osobami pracującymi – na pełnym i na częściowym etacie.
Badanie przeprowadzono za pomocą trzech testów rozwiązywanych przez uczestników w określonych odstępach czasu. Testy skupiały się na zapamiętywaniu, czytaniu i spostrzegawczości.

Rezultaty były zaskakujące. Uczestnicy, którzy wykonywali prace dorywcze w wymiarze około 25 godzin tygodniowo, nie zdradzali żadnych objawów osłabienia zdolności poznawczych w porównaniu z grupą, która pracowała w pełnym wymiarze godzin.
Co ciekawe, uczestnicy, którzy pracowali poniżej 25 godzin, również wykazywali osłabienie zdolności poznawczych takie, jak „przepracowani” pełnoetatowi badani.
Czy to oznacza, że z punktu widzenia mózgu optymalny tydzień pracy wynosi 25 godzin?

 

Zdolności kognitywne a praca

Po otrzymaniu wyników badań naukowcy zaczęli analizować, dlaczego praca tak źle wpływa na nasze myślenie.
Okazuje się, że nie tyle chodzi tu o spędzanie ośmiu godzin za biurkiem i wykonywanie w tym czasie określonych czynności. Jako główne czynniki wskazano tu stres, który niszczy połączenia między neuronami w mózgu, oraz zbyt małą ilość snu.
Wraz z wiekiem zmienia się także ilość snu potrzebna, aby utrzymać nas w optymalnej formie. Badania pokazują jednak, że zmuszanie „nocnych marków” do pracy od rana – a zatem zaburzania rytmu snu naturalnego dla danej osoby – prowadzi do zmniejszenia ilości substancji mózgu, co z kolei prowadzi do zmniejszenia możliwości kognitywnych.

 

Ścieżki twojego mózgu

Za co dokładnie odpowiada substancja biała? Ta silnie unaczyniona substancja składa się ze skupisk wypustek neuronów i tworzy „ścieżki” łączące ośrodki mózgu odpowiedzialne za różne funkcje. Od jej jakości zależy, jak szybko kojarzymy fakty, zapamiętujemy nowe rzeczy, uczymy się czy rozpoznajemy. Ma także wpływ na zdolności komunikacyjne i językowe.

Wraz z wiekiem jej ilość zmniejsza się – być może sami zauważyliście, że dziesięć lat temu nauka języków obcych przychodziła wam bez kłopotu, podczas gdy teraz wymaga już pewnego wysiłku.
Badania wskazują jednak, że oprócz zmian odpowiednich do wieku nadgodziny i brak wystarczającej ilości snu znacząco zmniejsza ilość substancji białej.

Temu problemowi można jednak zaradzić, dlatego jeśli pracujesz 40 godzin w tygodniu, postaraj się, aby nie było to 45 godzin.

 

Czy pracujemy za dużo – podsumowanie

Badanie przeprowadzone w Australii skupia się tylko na osobach powyżej 40 roku życia – nie wiemy zatem, jaki wpływ ośmiogodzinny dzień pracy ma na osoby młodsze. Fizjologicznie jednak nasz mózg nie jest w stanie zachować pełnej koncentracji przez 8 godzin – jeśli praca jest twórcza i różnorodna okres ten wynosi maksymalnie 6 godzin.

W wielu krajach „pierwszego świata” 40-godzinny tydzień pracy jest normą, a ze względu na rosnącą średnią długość życia połączoną ze starzeniem się społeczeństw szeroko dyskutowana jest także możliwość podniesienia wieku emerytalnego.
Są jednak kraje, takie jak Francja, Szwecja lub Szwajcaria, w których tydzień pracy jest krótszy niż w innych krajach europejskich.

Jeśli ty również pracujesz 40 godzin w tygodniu, to może być dobry moment, aby zastanowić się nad wprowadzeniem zmian w systemie pracy. Kiedy prowadzisz swoją działalność, twój „elastyczny grafik” może w praktyce oznaczać, że pracujesz znacznie więcej lub brakuje ci czasu, aby zadbać o wartościowy wypoczynek.
Warto popracować nad zmianami, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem!

Zapisz