Czy grafik może zarabiać używając darmowych programów?

Freelance ma wiele zalet. Elastyczne godziny pracy, brak szefa nad głową, możliwość pracy w dowolnym miejscu na świecie, bycie samemu sobie sterem, żeglarzem, okrętem… No właśnie, praca na freelansie jest super, ale, jak wszystko, ma też swoje wady. Jedną z nich jest brak dostępu do podstawowego oprogramowania. O ile copywriter bez problemu może pracować na darmowych edytorach tekstu, o tyle w przypadku grafika pojawia się pytanie: czy na darmowym oprogramowaniu będę w stanie przygotować tak dobre grafiki, jak na płatnym?

Program do grafiki za darmo dla freelancerów

Darmowe programy do grafiki komputerowej

Nie ma co ukrywać, Photoshop i Corel to nie są tanie programy i większość początkujących grafików nie może pozwolić sobie na zainstalowanie ich na prywatnym komputerze. Jednak dla chcącego nic trudnego – na darmowych programach graficznych również można zarabiać. Musisz jednak zwrócić uwagę na jedną kwestię – na jakiej licencji jest program, którego planujesz używać w celach zarobkowych. Możesz spotkać się z dwoma typami licencji: darmową i niekomercyjną. Ta pierwsza pozwala na używanie oprogramowania do zarabiania pieniędzy, druga natomiast umożliwia jedynie stosowanie programu do nauki bądź stworzenia portfolio.

No dobrze, ale jak wybrać najlepszy program spośród tych z darmową licencją? Podpowiadamy: jako odpowiednik Photoshopa wybierz GIMP, a jako zamiennik Corela – Inkscape.

Pierwszego z sugerowanych programów nikomu chyba nie trzeba przedstawiać – to świetne narzędzie dla początkujących grafików, dające właściwie takie same możliwości jak Photoshop. Już sama jego podstawowa wersja jest zadowalająca, jednak jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, istnieje masa rozszerzających oprogramowanie wtyczek.

Program Inkscape to intuicyjny edytor grafiki wektorowej z przejrzystym i wygodnym interfejsem, który umożliwia stworzenie takich samych projektów, jak Corel. Czyli właściwie… czego chcieć więcej?

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x