Czy programowania może nauczyć się każdy?

Programowanie jest dla każdego – te słowa brzmią jak slogan naciąganej reklamy. Jednak jesteśmy głęboko przekonani i wierzymy w to, że każdy może nauczyć się pisania kodu. Niestety wokół tej dziedziny narosło wiele stereotypów, skutecznie zniechęcających osoby zaczynające naukę programowania. Poniżej przedstawiamy te najczęściej powielane.

Edugrafia bootcamp dla programistów

Jak nauczyć się programowania – bootcamp dla programistów Edugrafia

 

Programowanie a wiek

Programowanie, szczególnie wśród osób należących do nieco starszych roczników, uznawane jest za nieosiągalną, niemal mityczną umiejętność, która dostępna jest wyłącznie dla wąskiego grona specjalistów, dostatecznie utalentowanych, aby się nią posługiwać.

W rzeczywistości kwestie te prezentują się zupełnie inaczej – nauka ta jest o wiele mniej skomplikowana, niż większości ludzi się wydaje. Główny problem leży tutaj w jej abstrakcyjności, przez co wymagane jest posiadanie umysłu, który jest elastyczny i potrafi przyswajać nową wiedzę.
Tak naprawdę, nauki programowania od podstaw mogą podjąć się nawet osoby po 40, 50, a nawet 60 roku życia. Każdy kto pragnie rozszerzyć swoje perspektywy zawodowe i zyskać nowe kwalifikacje, a do tego jest dostatecznie zmotywowany, da sobie radę.

Weź pod uwagę również fakt, że większość „starych wyjadaczy” programowania po 35 roku życia jest trochę wypalona i takie osoby na przyswajanie nowych umiejętności poświęcają znacznie mniej czasu. W tym momencie zaczyna się Twoja przewaga, jako świeżego umysłu, który dopiero wchodzi na rynek, poznając najnowsze trendy.

To czy masz 40 czy 20 lat nic nie zmienia, poza jedną bardzo istotną cechą. Ludzie z czasem tracą umiejętność uczenia się. Często ma to miejsce jeśli przez ostatnie lata zaniedbałeś rozwój umysłowy, nie zdobywałeś nowej wiedzy. W tym wypadku potrzeba na nowo odkryć w sobie podkłady energii i zmotywować się do działania.

 

Nie lubię matematyki

Nauka matematyki bardzo często rekomendowana jest przyszłym programistom. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest jednym z ważniejszych przedmiotów w naszym życiu.
Jedną z cech matematyki, która przydaje się w nauce programowania jest uczenie się myślenia abstrakcyjnego. Pozwoli to szybciej zrozumieć programowanie, ponieważ będziesz w stanie analizować nie tylko algorytmy lecz szybciej rozwiązywać problemy.

Tak naprawdę z tą matematyką wcale nie jest tak źle. Wbrew pozorom nie przydaje się ona w programowaniu tak bardzo jak może się wydawać. Bardziej liczy się otwartość umysłu. Jeśli natrafisz na jakiś problem, ważny jest sposób w jaki go rozwiążesz czyli wyszukasz w Google, znajdziesz rozwiązanie w książce, kursie, zapytasz kogoś. W tym nie pomoże Ci matematyka.

Znajomość matematyki zależy również od tego w jakim kierunku programowania pójdziesz. Jeśli będziesz projektował strony oraz aplikacje to możesz nie mieć żadnej styczności z tym przedmiotem. Jednym z odłamów programowania gdzie polecana jest znajomość matematyki jest projektowanie gier.

 

Nie mam wykształcenia informatycznego

Kolejny mit powtarzany do znudzenia. Żeby zarabiać na informatyce koniecznie trzeba ukończyć studia wyższe. Musisz wiedzieć, że studia zabierają mnóstwo czasu w stosunku do tego jaki zakres materiału jest tam nauczany. Poznasz tam najróżniejsze zagadnienia, często tylko liźniesz jakiś temat. Cenny czas często musisz poświęcać na rzeczy, które zupełnie nie są zgodne z Twoją ścieżką rozwoju. Nie bez powodu studenci zaliczają przedmioty byle tylko odhaczyć.

W dzisiejszych czasach na rynku pracy co raz bardziej rekruterzy nie zwracają uwagi na dyplom z uczelni. Często jest on traktowany jako papierek. Zwłaszcza w tak kreatywnej branży jak informatyka liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności.

 

Najlepszy sposób na naukę programowania

Podsumowując, tak naprawdę wszytko zależy od cech charakteru, które się posiada, a nie wieku czy umiejętności. Determinacja, samozaparcie, motywacja i chęć dążenia do celu to kluczowe cechy, które biją na głowę powyższe punkty.
Jeśli posiadasz te wartości, to musisz wiedzieć, że obecnie jest najlepsza pora na naukę programowania. Nie musisz mieć ścisłego umysłu, nie musisz być po studiach, nie ważne czy jesteś stary czy młody. Wystarczy motywacja, laptop i chęć do działania !

Wśród codziennych obowiązków i sytuacji losowych, bardzo ciężko jest się zmotywować i rozpocząć samodzielne kształcenie się. Dlatego też o wiele lepiej jest postawić na bardziej skoncentrowaną, rygorystyczną formę nauki, która przyniesie Ci faktyczne, zadowalające efekty.
Warto zdecydować się na bootcamp programowania, który w bardzo krótkim czasie przysposobi Cię do poznania najpopularniejszych technologii front i back-endowych.

Sekretem do sukcesu jest maksymalna efektywność pracy dzięki zmotywowanej grupie nastawionej na osiągnięcie wspólnego celu. Bootcampy słyną z tego, że skupiają się tylko i wyłącznie na jednej, wyspecjalizowanej dziedzinie, całkowicie odrzucając ideę ogólnej edukacji stosowanej w szkołach.

Jeśli interesuje Cię takie szkolenie, zajrzyj na stronę platformy Edugrafia.pl, która wypuszcza już drugą z kolei edycję bootcampu dla przyszłych programistów – KLIK.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x