Czy zawsze potrzebna jest działalność gospodarcza?

Czy zawsze potrzebna jest działalność gospodarcza?

Czy jest mi potrzebna działalność gospodarcza? – takie pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto jako freelancer wkracza na rynek pracy.
Własna firma to przede wszystkim możliwość wystawiania faktur VAT, które są preferowane przy rozliczeniach B2B. Niestety często okazuje się, że własna firma to również konieczność inwestowania czasu w niekończącą się urzędową biurokrację. To także składki ZUS, które potrafią przewyższać cały wypracowany dochód.

Czy zawsze potrzebna jest działalność gospodarcza?
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/stevepb-282134/

Wobec kosztów utrzymania firmy praca na zlecenie jawi się jako korzystna alternatywa. Co zrobić, kiedy zleceniodawca nie chce podpisywać umowy o dzieło, a zależy mu na fakturze VAT? Tutaj z pomocą przychodzi serwis Useme.

Umowa o dzieło, faktura VAT

Useme to rozwiązanie, które funkcjonuje na styku tych dwóch sposobów rozliczania pracy: umowy o dzieło i rachunku w postaci faktury VAT.
Kiedy znajdujesz wykonawcę (przez Useme lub na własną rękę), portal podpisuje z Tobą umowę o dzieło. Dzięki temu unikasz trudności związanych z samodzielnym rozliczeniem się z Urzędem Skarbowym, co dla wielu freelancerów wciąż stanowi spore wyzwanie. Kwestie administracyjne pozostają po stronie portalu, a cała Twoja rola polega na… dostarczeniu dzieła w terminie, który uzgodniłeś ze zleceniodawcą. Otrzyma on fakturę pro forma, a po jej opłaceniu – fakturę VAT i Twoje dzieło.

Wszystko to zajmuje tyle czasu, ile potrzebujesz na kilka kliknięć myszką, wypełnienie formularza z danymi potrzebnymi do rozliczenia i… wykonanie zamówionej usługi. Na koniec roku otrzymasz od Useme PIT 11 potrzebny do zeznania podatkowego. Żadnej biurokracji, żadnych utrudnień. Jedyny koszt, jaki ponosisz, to 5% od wysokości Twojego wynagrodzenia, podczas gdy dzięki formule umowy o dzieło zyskujesz obniżenie podatku dochodowego o nawet 50%.

Twoje bezpieczeństwo

Jeśli prowadzisz już firmę, a zdarzyło Ci się mieć do czynienia z niewypłacalnymi klientami, skorzystaj z usługi zabezpieczenia płatności. Każde dzieło, które chcesz rozliczyć za pomocą Useme, musi zostać wgrane do serwisu, a nie przekazane bezpośrednio do zleceniodawcy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której odmówi wypłacenia Ci należności, ale będzie korzystał z efektów Twojej pracy.

Zabezpieczenie płatności działa także na korzyść zleceniodawcy. Po opłaceniu faktury pro forma  wynagrodzenie freelancera zostaje zamrożone jako depozyt na koncie powierniczym Useme i przekazane mu dopiero, kiedy zleceniodawca zaakceptuje dostarczoną pracę. W ten sposób obie strony dostają to, co jest dla nich najważniejsze: bezpieczeństwo finansowe i gwarancję wykonania pracy.

Zlecenia i oferty

Większość freelancerów przy pozyskiwaniu zleceń opiera się głównie na rozbudowanej sieci kontaktów, to prawda. Ale jeśli szukasz dodatkowych ofert pracy zdalnej, Useme również może Ci pomóc.

To, co odróżnia Useme od innych serwisów, to ukrywanie treści ofert i wysokości proponowanego wynagrodzenia. Useme zależy, abyś zarabiał godziwe pieniądze za Twoją pracę, dlatego robi wszystko, aby ograniczyć licytowanie do jak najniższej ceny. Szczegóły Twojej propozycji pozostaną widoczne tylko dla zleceniodawcy, a Ty możesz realnie wycenić swoją pracę.

A jeśli masz już swoją firmę…

Useme to rozwiązanie nie tylko dla freelancerów bez własnej działalności.

Właściciele małych przedsiębiorstw często stają przed problemem zatrudnienia dodatkowego pracownika do pojedynczego zlecenia i… zniechęcają się wielkością urzędniczej machiny. Useme to korzystna alternatywa, dzięki której unikniesz podpisywania niezliczonych dokumentów.

Jeśli praca, którą chcesz zlecić, nosi znamiona dzieła, możesz rozliczyć pracownika za pomocą serwisu i otrzymać fakturę VAT za jego usługi. Wszystko odbywa się w pełni legalnie, a zatrudniony pracownik tak jak w wypadku umowy o dzieło będzie miał odprowadzaną zaliczkę na podatek dochodowy i na koniec roku otrzyma PIT 11.

Useme to obecnie najtańszy, poza umowami o dzieło, sposób rozliczania pracy w Polsce. Jest konkurencyjne wobec prowadzenia własnej firmy, innych umów cywilnoprawnych, agencji pośrednictwa pracy czy zagranicznych serwisów dla mobilnych specjalistów. Przez internet, bez drukowania żadnych dokumentów i biurokracji, oferuje usługę porównywalną z przywilejami umowy o pracę.

Zapisz