Darmowe fonty dla grafików i typografów

Fonty CC0 dla grafików i typografów

Chociaż przyjmuje się, że w projekcie wystarczy użyć maksymalnie dwóch fontów, typografom i grafikom trudno oprzeć się pokusie ich kolekcjonowania. W kolekcji dobrze jest mieć kilka starannie zaprojektowanych antykw, jak i kilka krojów ozdobnych, fantazyjnych, nietypowych.

Gdzie szukać darmowych fontów? W internecie bez kłopotu można znaleźć strony udostępniające fonty płatne i darmowe, fonty na licencjach CC0 i tych przeznaczonych tylko do prywatnego, niekomercyjnego użytku.

Strony takie jak dafont.com czy 1001fonts.com cieszą się dużą popularnością. Jeśli jednak szukacie czegoś więcej niż fontów, które były pobrane kilkaset tysięcy razy, sprawdźcie zawartość mniej popularnych stron.
Niedawno przedstawiliśmy wam 6 naszych propozycji dla typografów. Dziś prezentujemy kolejną szóstkę. Znajdziecie tu kolekcje darmowych fontów na licencji CC0, antykwy łacińskie i cyrylicę oraz spory zasób krojów ozdobnych.

 

Fonty CC0 dla grafików i typografów
Darmowe fonty dla projektantów stron www

1. Font Library
Źródło
Na tej stronie znajdziecie bibliotekę fontów, które możecie dowolnie wykorzystywać i przerabiać na potrzeby prywatnych, niekomercyjnych projektów. W katalogu znajdziecie też sporo fontów webowych.

 

2. Fontfabric
Źródło
Fontfabric to strona bułgarskiego projektanta Svetoslava Simova. Zajdziecie tu zarówno fonty komercyjne, jak i sporo (ponad 100) darmowych – wśród nich również cyrylicę.

 

3. The League of Moveable Type
Źródło
To projekt założony na GitHub przez grupę typografów, którzy stworzyli starannie zaprojektowaną kolekcję oryginalnych fontów. Zbiór jest niewielki, ale znajdziecie w nim wszystko – od pisma chlebowego po ozdobne pisanki.

 

4. Free Font Manifesto
Źródło
Ta niewielka stronka to zbiór fontów na licencji public domain. To głównie antykwy, które z powodzeniem wykorzystacie jako pisma chlebowe.

 

5. Adobe Edge Web Fonts
Źródło
Ta strona daje dostęp do wielkiej biblioteki fontów internetowych – została stworzona przez Adobe, Google i projektantów z różnych stron świata. Fonty obsługuje Typekit, więc możesz nie martwić się o ich stabilność. Wszystkie fonty są darmowe!

 

6. Google Fonts
Źródło
Biblioteka fontów Googla sprawia, że używanie różnorodnych krojów na witrynach internetowych staje się znacznie prostsze. Wszystkie fonty wykorzystują otwarty kod źródłowy, więc możesz je udostępniać i dowolnie modyfikować. Możesz wykorzystać je w projektach prywatnych i komercyjnych.

 

Nowe źródła fontów dla projektantów – podsumowanie

Font dopasowany do treści i medium, w jakim będzie używany, to potężne narzędzie kreacji dla każdego projektanta. Fonty wpływają nie tylko na czytelność i przyjazność tekstu, ale również na to, jak będzie odbierany i jak wzmocni lub osłabi komunikat.
Grafików, typografów i projektantów stron www nie trzeba zachęcać do przeglądania stron z fontami. Warto jednak sprawdzać również mniej znane witryny i szukać takich krojów, które nie stały się jeszcze hitem internetu.

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar