Darmowe programy do obróbki zdjęć

Darmowe zamienniki Photoshop

Robicie masy zdjęć w czasie świąt i sylwestra? Każdy, kto zajmuje się fotografią wie, że rzadko kiedy „surowe” zdjęcie wygląda dobrze. Na pomoc za małej ostrości, głębi i nasycenia kolorów przychodzą programy do obróbki zdjęć.

Darmowe programy do obróbki zdjęć i grafiki rastrowej

Darmowe programy zamiast Photoshopa

Profesjonalni graficy i fotografowie najczęściej wybierają Photoshopa. Ten komercyjny program nie zalicza się do najtańszych, ale cena idzie w parze z możliwościami technicznymi, jakie oferuje.
Jeśli jednak potrzebujesz tylko „podrasować” zdjęcie, możesz skorzystać z jednego z darmowych lub tańszych zamienników Photoshopa. Alternatywą do obróbki zdjęć za pomocą programów komputerowych są także edytory zdjęć online, o których pisaliśmy tutaj.

Dziś prezentujemy wam listę siedmiu programów do obróbki zdjęć i grafiki rastrowej.

 

Obróbka zdjęć i grafiki rastrowej – GIMP

Darmowy – źródło
Tego programu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. GIMP śmiało można nazwać najpopularniejszym „zamiennikiem” Photoshopa. Jak wszystkie programy open source GIMP nie jest wolny od błędów, zdarzają mu się „awarie”, a niektóre funkcje wymagają odświeżenia, ale mimo tych mankamentów GIMP nadal nieźle spełnia swoją rolę.
Interfejs nie jest tak „elegancki” jak w jego komercyjnym odpowiedniku, ale ci, którzy mieli styczność z Photoshopem, nie będą mieli problemów z obsługą. Dla ciekawych polecamy tutoriale do GIMPa.

 

Obróbka zdjęć – Paint.NET

Darmowy – źródło
Nazwa wywołuje może nie najlepsze skojarzenia, ale nie dajcie się zwieść – Paint.NET to dość zaawansowany darmowy edytor zdjęć. Nie jest tak przeładowany funkcjami jak GIMP, dlatego sprawdzi się przede wszystkim u tych użytkowników, którzy potrzebują kilku poprawek na fotografii. Program obsługuje warstwy i filtry. Duża grupa użytkowników oferuje także tutoriale dla chętnych.

 

Obróbka wielu zdjęć i edytor online – Fotor

Darmowa aplikacja desktopowa – źródło
Największą zaletą programu Fotor jest możliwość obróbki wielu zdjęć jednocześnie. Mamy tu oczywiście na myśli nie drobiazgowy retusz czy pracę na jednym konkretnym obszarze zdjęcia (np. wygładzenie zmarszczek u wszystkich pań), ale nałożenie filtrów czy wyostrzenie.
Program daje także możliwość ręcznego ustawienia poziomu kolorów, wyrównania balansu itp.
Na stronie programu znajdziecie link do pobrania aplikacji desktopowej dla Windows oraz edytor zdjęć online, narzędzie do tworzenia kolaży ze zdjęć  i do tworzenia grafik okolicznościowych i użytkowych – postów na media społecznościowe, okładek i headerów.

 

Edytor grafiki rastrowej – Krita

Darmowa – źródło
Pierwotnie działająca tylko na platformie Linux, Krita obecnie posiada również wersje na Windows i Mac. Nadal pozostaje darmowym, opensource’owym programem do obróbki grafiki rastrowej. Stworzona z myślą o grafikach, ilustratorach, rysownikach komiksów i twórcach tekstur, Krita nadaje się również do bardziej artystycznego edytowania zdjęć.

 

Najszybszy program do edycji zdjęć – Xara

Darmowa wersja próbna – źródło
Xara łączy w sobie funkcje edytora zdjęć, programu do tworzenia grafiki oraz narzędzia do projektowania layoutów stron www. Producenci Xary zachwalają ją jako najszybszy program do obróbki grafiki, z nieskończoną ilością ukochanej funkcji ctr+Z. Pełną listę narzędzi i dodatków znajdziecie tutaj.
Program dostępny jest jako darmowa wersja próbna lub komercyjna wersja pełna.

 

Edytor zdjęć w klimacie retro – Vintager

Link
Nie odpowiadają ci filtry Instagrama? Jeśli chcesz nadać swoim zdjęciom klimat vintage/retro, posłuży ci do tego aplikacja Vintager. Ten edytor online jest wyposażony w filtry, ramki, efekty rozmycia tła (bokeh) i wiele więcej.
Pod prostym w obsłudze interfejsem kryje się całkiem niezłe narzędzie do edycji. Możesz tu dopasować cienie i światła lub poprawić balans kolorów, także za pomocą poziomów i krzywych. Oprócz tego Vintager umożliwia tworzenie kolaży z maksymalnie pięciu zdjęć.

 

Niekomercyjny program do konwertowania zdjęć – IrfanView

Darmowy – źródło
Niewielki, lekki i prosty w obsłudze IrfanView pierwotnie był programem tylko do przeglądania zdjęć, jednak z czasem „obrósł” w dodatkowe funkcje edycji. IrfanView nadaje się przede wszystkim do konwersji między formatami, ale sprawdzi się także jako narzędzie do podstawowej obróbki (przycinanie, dodawanie ramek, wyrównywanie kolorów, wyostrzanie). Posiada także zainstalowane filtry, jednak ich jakość pozostawia sporo do życzenia.
Program przeznaczony tylko do użytku niekomercyjnego.

A czego wy używacie do edytowania i retuszu zdjęć? Chętnie przeczytamy o tym w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x