Dla poszukujących złotego środka w rozwoju zawodowym

Rozwój zawodowy dla freelancera

 

Każdy z nas doświadcza słabszych dni. W takiej sytuacji skupiamy się na mało istotnych kwestiach, przez co efektywność pracy w zasadzie nie istnieje. Problemy zaczynają się, kiedy ta sytuacja z chwilowej staje się permanentna. Może to być oznaka wypalenia zawodowego – a przecież można go uniknąć.

Dla poszukujących złotego środka w rozwoju zawodowym
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/Unsplash-242387/

Na nasz mentalny kompas składa się z mnóstwa powiązanych między sobą czynników. Nie jest rzadkością sytuacja, w której sprawy zawodowe traktujemy na równi z życiem prywatnym, czyli poważnie “na śmierć i życie”. Ze wspomnianymi elementami jest jak z witaminami, których potrzebujemy – ich skład musi być zbilansowany. Podobnie jest z rozwojem zawodowym.

Amerykański przedsiębiorca i coach Jeff Giesea stworzył tzw. “koło sukcesu”. Za jego pomocą można zdefiniować i zdiagnozować, na jakim poziomie znajduje się nasz rozwój zawodowy i do należy zrobić, aby go usprawnić. Wspomniane “koło sukcesu” składa się z ośmiu wymiarów:

Koło sukcesu
Koło sukcesu
  1. Sieć kontaktów (network)
  2. Relacje zawodowe
  3. Umiejętności
  4. Wewnętrzne (emocjonalne) samopoczucie
  5. Fizyczna siła
  6. Poboczne projekty (hobby)
  7. Wizerunek osobisty (personal branding)
  8. Produktywność i zarządzanie czasem.

Przeanalizuj każdy z aspektów

Na przykład w przypadku sieci kontaktów: czy jej wielkość jest zadowalająca? Jak układają się relacje z klientami, kontrahentami? Jesteś zadowolony z umiejętności, które posiadasz? Czy problemy osobiste nie wpływają na pozostałe sfery twojego życia? Każdy z elementów oceniamy w skali od 1 do 10 (1 – nie jestem zadowolony; 10 – jestem w pełni zadowolony).

Znajdź 2 najsłabszych oraz najmocniejszych wymiary

Wraz z wykonaniem tej czynności przechodzi się do etapu “Obserwacje”. Tę część należy rozpocząć od wypisania luźnych myśli, które przychodzą do głowy po przebadaniu elementów swojego mentalnego kompasu. Ktoś może zauważyć, że brak ruchu (fizycznej siły) przekłada się na niski poziom produktywności oraz ogólnie brak siły na poszerzanie swoich kontaktów biznesowych.

Plan działania

W tym wypadku należy wrócić do dwóch wypisanych wcześniej najsłabszych ogniw i zastanowić się, jakie możliwości są potrzebne, aby podnieść ich poziom. Tą część można wykonać niekoniecznie samemu, ale z zaufanymi ludźmi (rodziną, znajomymi, wieloletnimi partnerami biznesowymi). Jej rezultatem powinny być konkretne rozwiązania – narzędzia, które mają poprawić najsłabsze składniki naszego mentalnego kompasu. Warto pamiętać o systemie nagród, który pozwala utrzymać stały poziom motywacji.

Czy warto chodzić na konferencje czyli rozwój zawodowy freelancera

Dzięki nieskomplikowanej analizie “koła szczęścia” każdy z nas może nie tylko zidentyfikować słabe strony, ale także szybko na nie reagować. Myślę, że to narzędzie jest szczególnie potrzebne nam – osobom pracującym zdalnie, które muszą dbać, aby nie zatrzymać się w rozwoju osobistym.

 

Zapisz

Zapisz