Długowieczność a kariera zawodowa

Ile lat możesz pracować zdalnie?

 

Nie da się ukryć, że pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, modyfikowanej i przetwarzanej żywności czy stresu żyjemy coraz dłużej.
Średnia długość życia wydłuża się globalnie z roku na rok. W neolicie przeciętna długość życia wynosiła zaledwie 20 lat w skali świata, w średniowieczu wzrosła do 30 lat, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wynosiła 52 lata, dwie dekady później było to już 56 lat, a w 2013 roku średnia długość życia osiągnęła 71 lat.

Wzrost przeciętnej długości życia nastąpił w poł. XIX wieku i w tym czasie populacja Europy zaczęła się gwałtownie zwiększać. Wielu z nas nie ma świadomości, że w XX wieku średnia życia wzrosła o 25 lat.

Długowieczność a kariera zawodowa
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/Unsplash-242387/

W 2013 roku Telegraph przedstawił szacowaną długość życia osób urodzonych w tym roku w zależności od miejsca przyjścia na świat. Rekordzistą okazało się Monako, gdzie dla dziecka urodzonego w 2013 roku średnia długość życia szacowana jest na ok.90 lat. Najniższa jest ona w Czadzie, gdzie wynosi 49 lat. W rankingu 223 krajów Polska znalazła się na 77 miejscu z wynikiem 76,45 lat.

Średnia długość życia ludzi w 2013 roku
Średnia długość życia ludzi w 2013 roku

Zagadkę starzenia się rozwiązali naukowcy z uniwersytetu w Waszyngtonie. Otóż odkryli oni, że wraz z wiekiem w mózgu ubywa enzymów, które mają za zadanie usuwać z organizmu szkodliwe substancje oraz wspomagać naszą energetyczną gospodarkę komórkową. Białka te to SIRTUINY. Kiedy w organizmie zaczyna ich ubywać, rozpoczyna się znienawidzony przez nas efekt starzenia. Faktem jest, że ilość sirtuin można zwiększyć specjalną, niskokaloryczną dietą, co akurat nie jest trudne. Natomiast zaskakująca jest informacja, że gdy w organizmie dojdzie do zmniejszenia dawki pożywienia, nasz system odczytuje jako sytuacje stresową i zaczyna wytwarzać więcej sirtuin. Okazało się to kluczem do sukcesu i skłoniło naukowców do podjęcia poszukiwań aktywatorów, które utrzymują działanie sirtuiny w organizmie.

Dzięki badaniom przeprowadzonym na myszach badacze wykazali, że gdyby aktywować nadprodukcję sirtuin w mózgu, w krótkim czasie średnia długość życia mężczyzn wydłużyłaby się do 100 lat, a kobiet nawet do 110 lat. Brzmi bardzo zachęcająco :)

Ponadto sirtuiny ograniczają ryzyko choroby nowotworowej, poprawiają metabolizm, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy albo nagłych chorób krążenia, takich jak zawał czy wylew. Skutek: czeka nas nie dość, że długie, to jeszcze zdrowsze życie.

Warto wspomnieć, że w poszukiwaniu eliksiru młodości zaangażowało się również Google, poprzez założenie stowarzyszenia Calico. Stowarzyszenie ma jeden cel: przedłużenie ludzkiego życia.

Zastanawiasz się jaki związek mają enzymy zwane „eliksirem młodości” z karierą zawodową?

A czy kiedykolwiek myślałeś o tym, co by było gdybyś urodził się jeszcze raz i Twoja kariera zawodowa mogłaby potoczyć się inaczej? Czy wybrałbyś podobną ścieżkę rozwoju zawodowego, czy może zająłbyś się zupełnie inną dziedziną?

Dzięki współczesnej nauce nie musisz się już o to martwić. Wydłużenie, a także polepszenie jakości naszego życia, pozwala na rozwijanie wielu zainteresowań w celach i hobbystycznych, i zarobkowych aż do późnej starości.

Nigdy nie będzie za późno, aby oprócz Twojego podstawowego wykształcenia zostać copywriterem, grafikiem czy programistą [patrz: Nigdy nie jest za późno, żeby pracować w IT]. Powodzenia!!

Zapisz

Zapisz