reelancer na wakacjach - gdzie szukać dodatkowych zleceń

Okres wakacyjny nieodłącznie kojarzy się z urlopami, odpoczynkiem i wyjazdami. Freelancerzy, którzy nie łączą pracy zdalnej z pracą na etacie – jak wiemy z raportu Useme, jest to połowa mobilnych specjalistów w Polsce – nie mogą liczyć na przywileje etatowych pracowników, takich jak płatny urlop.

Nie oznacza to jednak, że urlop dla freelancera nie istnieje, wymaga jednak dobrego zaplanowania i organizacji. Przed wyruszeniem na letnią włóczęgę freelancerzy realizują dodatkowe zlecenia, odkładają i planują zleceniami tak, aby w trakcie wakacji nie poświęcać czasu na kontakt z klientem. Więcej o freelancerskich strategiach urlopowych pisaliśmy tu.

reelancer na wakacjach - gdzie szukać dodatkowych zleceń
Jak naszykować się do urlopu pracując zdalnie?

Jeśli trochę się spóźniłeś z wiosennym okresem cięższej pracy na fundusz wakacyjny lub planujesz wyjazd w późniejszym terminie, ale wypełniony grafik nie pozwala ci na dodatkowe zlecenia, możesz jeszcze odłożyć część zarobków.
Jak się za to zabrać?

 

1. Ustal rozsądne granice

Chodzi tu nie tylko o rozsądne granice wydawania, ale również rozsądne granice oszczędzania. Odmawianie sobie wszystkiego ponadto, co w danym miesiącu jest niezbędne do przeżycia, doprowadzi cię o frustracji, a czekanie na urlop zamieni w pasmo wyrzeczeń i niezadowolenia.

Przyjrzyj się raczej temu, jak wydajesz pieniądze. Jeśli impulsywne kupowanie było twoim zwyczajem przez całe lata, nie od razu wdrożysz się do planowania wydatków, ale w krótkim okresie możesz nałożyć sobie ograniczenie na kupowanie rzeczy, bez których możesz się obyć.

Dotyczy to także planów na wakacje: zanim kupisz ten nieprawdopodobnie przeceniony żagiel do kite surfingu zastanów się, czy jeden pochopny wydatek nie okaże się zabójczy dla twojego budżetu i czy rzeczywiście za pół roku będziesz nadal tak samo zachwycony tym zakupem…

 

2. Stwórz plan

Zamiast opierać się na mglistych przybliżeniach i przypuszczeniach, sprawdź stan swoich funduszy. Oszacuj, ile jesteś w stanie zarobić, ile musisz przeznaczyć na niezbędne wydatki – nawet przy założeniu, że przez dwa tygodnie nie będziesz korzystać z coworkingów i stocków, a rachunki za media będą mniejsze z powodu twojej nieobecności.

Na tej podstawie zaplanuj, ile możesz odłożyć, na ile możesz naruszyć swój „fundusz bezpieczeństwa” (KLIK) i na jakie zlecenia od stałych klientów możesz liczyć po powrocie z urlopu. Pozwoli ci to określić, na wydatek jakiego rzędu możesz sobie pozwolić.

Nie czyść konta oszczędnościowego do ostatniej złotówki. Twoja finansowa poduszka bezpieczeństwa jest formą zabezpieczenia, a nie skarbonką, którą możesz rozbić, kiedy tylko przyjdzie ci na to ochota.

 

3. Poszukaj oszczędności

Jeśli twój bank nie ma takiej opcji, zgromadź rachunki i prześledź historię swoich transakcji kartą z ostatniego miesiąca. To pozwoli ci ustalić, na jakie niepotrzebne, ale przyjemne rzeczy wydajesz najwięcej. Wyprzedaże, poranne kawy, popołudniowe pizze z dostawą do domu, lody naturalne? Zaskoczy cię, ile w ciągu miesiąca można wydać na takie drobiazgi. Pomyśl teraz, że jeśli odmówisz ich sobie teraz, będziesz mógł pozwolić sobie na nie podczas wyjazdu.

 

4. Spraw, żeby twoje pieniądze pracowały dla ciebie

Ta strategia może przynieść efekty zarówno krótko- jak i długoterminowo.

Okres wakacyjny to czas różnorakich promocji i wyprzedaży, a na tej fali możesz również promować swój produkt. Jeśli na którymś etapie swojej kariery freelancera stworzyłeś kurs, ebook, ściągawkę typu cheatsheet lub inny produkt, który może zainteresować twoich kolegów i koleżanki po fachu, wakacje to dobry okres na przypomnienie im o nim.

Jakie usługi dodatkowe może zaoferować copywriter?
Jak opublikować ebooka?
Jak zacząć zarabiać na blogu?

Graficy, graficy 3D i fotografowie na ogół dysponują „pozostałościami” po swoich komercyjnych projektach lub plikami stworzonymi „dla sportu”. Jeśli są to parce dobrej jakości, takie jak brushe, wektory, wszelkiego rodzaju tła, patterns czy mock-upy, możesz również sprawić, żeby zarabiały dla ciebie.

Jak skutecznie sprzedawać zdjęcia?

Długoterminowo możesz z kolei… wykorzystać urlop na stworzenie produktu, który może zainteresować innych freelancerów. Raport Useme wskazuje, że po blogach i serwisach tematycznych, branżowe książki i magazyny to najczęściej wybierane źródło do poszerzania wiedzy i nauki nowych umiejętności. Wykorzystaj to!

 

5. Zainwestuj w siebie

Jeśli dotknął cię wakacyjny kryzys i uświadomiłeś sobie, że nie wszystko z planowaniem urlopu – od czasu po pieniądze – zrobiło się samo, wykorzystaj to doświadczenie jako lekcję na przyszłość.

Kiedy dostaniesz następny przelew od klienta, odłóż część wynagrodzenia. Możesz wpłacić je na specjalne konto oszczędnościowe z myślą o przyszłej lokacie, odłożyć na emeryturę, wreszcie wpłacić na odrębne konto, gdzie będziesz odkładał pieniądze na określone cele.

Staraj się mieć je zaplanowane: pieniądze, które nie mają określonego przeznaczenia, choćby jako zabezpieczenie, szybko znajdą inne zastosowanie – niekoniecznie zgodne z tym, co chcesz osiągnąć. Posiadanie celu jest również dobrą motywacją do dalszego oszczędzania.

Jednym z twoich założeń funduszowych jest odkładanie na kursy, szkolenia i zakupy „naukowe”, takie jak literatura fachowa, które w dalszej perspektywie pozwolą ci zarabiać więcej i realizować szerszą ofertę zleceń dla klientów.

 

Freelancer przed wakacjami – podsumowanie

Pracujesz zdalnie i nie możesz liczyć na płatny urlop? Jeśli za późno uznałeś, że czas zaplanować letni urlop, nie wszystko stracone.

Podstawą jest dobra organizacja, rzetelne określenie swoich możliwości finansowych oraz… mierzenie sił na zamiary.
Planując wakacje staraj się nie naruszać swojej finansowego „zapasu”. Zamiast tego postaraj się poszukać oszczędności, ograniczyć zbędne wydatki i poszukać dodatkowych zleceń.