Gdzie interaktywnie nauczyć się kodowania?

Interaktywna nauka programowania dla freelancerów

 

Umiejętność programowania wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród zleceniodawców i na rynku pracy. W idealnej sytuacji znajdują się przede wszystkim absolwenci uczelni technicznych z kierunkowym wykształceniem, ale to nie znaczy, że inni są bez szans. Rynek usług IT jest tak rozległy, że jedyne, co musisz zrobić, to… znaleźć swoją niszę i zabrać się do nauki. Dziś podpowiadamy, gdzie można interaktywnie nauczyć się programowania.

Gdzie interaktywnie nauczyć się kodowania?

Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/

CodeAcademy

Poziom podstawowy
Płatny

CodeAcademy pozostaje jedną z najpopularniejszych stron do interaktywnej nauki programowania. Kursy są podzielone na łatwe do opanowania moduły. Pierwsze lekcje każdego tematu są darmowe, abyś mógł przetestować stosowane metody, kolejne wymagają opłaty (około 20$ na miesiąc). Strona oferuje szeroki wybór kursów od postaw programowania do popularnych PHP, JavaScript, Python czy Ruby.

Panel w każdej lekcji wyjaśnia podstawowe założenia i udziela niezbędnych instrukcji. Masz również możliwość napisania własnego kodu, który jest sprawdzany na bieżąco – kiedy popełniasz błędy, w panelu instrukcji pojawiają się ostrzeżenia wraz z podpowiedziami.

CodeAvengers

Poziom podstawowy
Płatny

Daje możliwość nauki programowania w HTML5 z CSS3, JavaScript i Pythonie3. Pierwsze lekcje są darmowe, a jeśli spodoba ci się sposób nauki w CodeAvengers, pełne kursy kosztują od 25$ do 39$.

Każdej lekcji towarzyszy również zestaw podpowiedzi. Ponadto na panelu kontrolnym na bieżąco sprawdzisz, jak wygląda efekt twojej pracy, dzięki czemu szybciej zapamiętasz, jakie funkcje pełnią kolejne polecenia. Niezbędna dla początkujących wiedza jest okrojona do minimum i podana w możliwe łatwej do przyswojenia formie. Nauka poprzez zabawę? Czemu nie.

CodeSchool

Poziom średnio-zaawansowany
Płatny

Jeśli masz już jakieś podstawy w programowaniu, albo skończyłeś kursy oferowane przez dwie poprzednie strony, czas podnieść poprzeczkę i skorzystać z oferty CodeSchool. Kursy wprowadzają w tajniki programowania i pogłębiają również wiedzę teoretyczną.

Kursy obejmują cztery języki: HTML/CSS, JavaScript, iOS oraz Ruby. Chociaż każda lekcja jest opatrzona bardzo wyczerpującym komentarzem i poradami, zadania mogą okazać się za trudne dla amatorów. Ci, którzy zdecydują się podjąć wyzwanie, mogą liczyć na podpowiedzi i wskazówki.
Część kursów jest darmowa, za inne opłata wynosi 29$ miesięcznie.

Khan Academy

Poziom podstawowy
Darmowy

Khan Academy jest niezwykle popularnym miejscem zdobywania wiedzy w internecie, a jej największą zaletą jest brak opłat.
Kurs programowania w Khan Academy nie obejmuje konkretnego języka czy zagadnienia, ale jest doskonałym wprowadzeniem dla amatorów i początkujący adeptów programowania – oraz wszystkich, którzy z ciekawości lub dla zabawy chcą spróbować swoich sił. Kodowanie, jakiego w kursach Khan Academy nauczysz się przy rysowaniu, tworzeniu animacji czy budowaniu stron, możesz użyć także w innych projektach, kiedy zdobędziesz podstawową wiedzę.

Seria stron Learn – Learn Python

Poziom podstawowy do średnio-zaawansowanego
Darmowy

Seria stron Learn – Learn Python to całkowicie darmowy tutorial online z wersją interaktywną. Wystarczy kliknąć na nazwę rozdziału, aby przejść do modułu kodowania: z jednej strony zaprezentowany jest przykładowy kod, z drugiej okno kontrolne. Do każdej lekcji dodany jest komentarz i poradnik z najbardziej podstawowymi informacjami.

Podstrony dedykowane są różnym językom programowania. Znajdziecie tu kursy Python, JavaScript, Java, C, C# i PHP, wszystkie stworzone według podobnego modelu.

Progrmmr

Poziom podstawowy do średnio-zaawansowanego
Darmowy

Progrmmr to plac zabaw dla programistów – i dla zaawansowanych, którzy chcą wziąć udział w wyzwaniach i konkursach, i dla początkujących, którzy dopiero poznają tajniki kodowania. Na stronie znajduje się bogata oferta kursów większości najpopularniejszych języków (PHP, Python, C++, C#, Android, Java), opatrzonych dowcipnymi i pomysłowymi komentarzami. Podpowiedzi i wskazówki są ograniczone do minimum tak, aby maksymalnie zaangażować uczestnika w proces nauki.

SQLZ

Poziom podstawowy
Darmowy

Na stronie SQLZ nauczysz się posługiwać językiem SQL, stworzonym głównie do zarządzania i organizowania baz danych. Bazy danych nie budzą może dreszczu ekscytacji, ale SQL Academy robi wszystko, aby oferowane kursy miały jak najatrakcyjniejszą oprawę graficzną, a przy tym dostarczały niezbędnej wiedzy.

Treehouse

Poziom podstawowy do średnio-zaawansowanego
Płatny

Kursy na Treehouse są bardziej zorientowane na realizację projektów niż na naukę języków, dlatego przydadzą się początkującym programistom, którzy mają jasno wyznaczony cel: stworzenie strony, napisanie aplikacji.

Dlatego właśnie kurs poświęcony stronom www wyjaśnia zagadnienia tworzenia stron responsywnych czy szablonów WordPress, co jest prostą, skuteczną i efektywną drogą do biegłej znajomości języków wykorzystywanych w tych zadaniach.

Każdy kurs podzielony jest na poziomy i moduły. Aby mieć dostęp do kolejnych lekcji i zadań, potrzebna jest opłata wysokości 25$ za konto podstawowe – w jego ramach otrzymuje dostęp do ponad tysiąca tutoriali, możliwość testowania kodu w czasie rzeczywistym i wsparcie techniczne od użytkowników forum. Wersja rozszerzona za 49$ umożliwia także dostęp do pogłębionych wywiadów z liderami branży IT i dodatkowych warsztatów, jednak polecamy ją tylko tym, którzy swoją przyszłość widzą głównie na amerykańskim rynku pracy IT.

Vertabello

Poziom podstawowy do średnio-zaawansowanego
Darmowy

Jeśli szukasz miejsca do nauki tworzenia i zarządzania bazami danych, Vertabello oferuje kursy, na których zyskasz niezbędną wiedzę. Będziesz miał również możliwość przetestowania swoich umiejętności dzięki wielu ćwiczeniom interaktywnym.

W3schools

Poziom podstawowy
Darmowy

Polecana szczególnie dla początkujących użytkowników. W3schools daje możliwość interaktywnej nauki HTML (CSS, grafika), JavaScript i frameworku Bootrstrap, a lekcje przygotowane są pod kątem samodzielnego budowania stron. Quizy na zakończenie każdego działu i możliwość natychmiastowego przetestowania napisanego kodu zamieniają naukę w zabawę.

A gdzie wy uczyliście się programowania? Czy interaktywne kursy są jednakowo skuteczne, jak samodzielna nauka z książek czy tutoriali na Youtube? Chętnie poznamy wasze doświadczenia!

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

avatar