Darmowa alternatywa programu do grafiki wektorowej dla grafików

Chcesz nauczyć się pracy z programami do grafiki wektorowej, ale nie chcesz opłacać abonamentu w Adobe Creative Cloud? Zniechęca cię korzystanie z InkScape? Rozwiązaniem w obu przypadkach może być darmowa aplikacja webowa do grafiki wektorowej, Gravit.

Darmowa alternatywa programu do grafiki wektorowej dla grafików
Darmowe narzędzie do grafiki wektorowej

Początkowo Gravit funkcjonował jako aplikacja webowa, która umożliwiała samodzielne tworzenie grafik wektorowych z poziomu przeglądarki – wystarczyło zalogować się na swoje konto, aby tworzyć indywidualne projekty.
Popularność aplikacji sprawiła, że jej twórca, Christian Krammer, zdecydował się na dalszy rozwój. W ten sposób powstała aplikacja Gravit Designer działająca w chmurze.

 

Grafiki wektorowe w Gravit Designer

Po uruchomieniu Gravit powita cię możliwością wyboru kilku opcji stworzenia projektu: możesz stworzyć swój własny obszar roboczy, użyć pliku zapisanego na twoim koncie w chmurze lub na komputerze, lub skorzystać z jednej z templatek udostępnionej w aplikacji. Są to między innymi strona formatu A4, prezentacje, wizytówki, header na blog lub media społecznościowe, a także pola robocze odpowiadające wielkością wyświetlaczy iPhone i iPad.

Darmowa alternatywa programu do grafiki wektorowej dla grafików
Darmowe narzędzie do grafiki wektorowej

Działanie aplikacji nie odbiega od działania Illustratora lub InkScape’a. W Gravit przede wszystkim pracujesz na warstwach, a do wyboru masz zestaw typowych narzędzi do posługiwania się krzywymi.
Oprócz grafik, które stworzysz lub edytujesz samodzielnie, możesz także skorzystać z dość sporej biblioteki Gravit: zdefiniowanych kształtów, ilustracji i ikonek.

Dużym ułatwieniem w obsłudze jest również to, że jeśli zaczniesz swój projekt w desktopowej aplikacji Gravit, możesz dokończyć go w aplikacji webowej – dzięki temu możesz dopracować projekt w zasadzie w każdym miejscu i o każdej porze. Do aplikacji prześlesz także projekty wykonane w Sketch.
Gotowy projekt możesz zapisać jako pliki .jpg, .png lub .svg zarówno w pamięci swojego urządzenia, jak i w chmurze.

Gravit dba także o to, aby potencjalni użytkownicy mogli w łatwy sposób wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje aplikacja. Temu służy rozbudowany dział tutoriali dostępna na kanale YT Gravit.
Ważna informacja dla polskich użytkowników: Gravit w przeciwieństwie do innych darmowych aplikacji do edycji grafiki online w całości wspiera język polski!

 

Dodatkowa aplikacja Gravity: Klex

Potrzebujesz czegoś prostszego niż Gravity, do stworzenia niewielkiego „użytkowego” projektu z gotowych komponentów, z minimalnym wkładem pracy własnej? Klex pomoże ci stworzyć atrakcyjne wizualnie grafiki i dodatki na media społecznościowe, na bloga lub dla znajomych. Grafika „na miły dzień” stworzona w ciągu kilku minut? Nic prostszego.

Darmowa alternatywa programu do grafiki wektorowej dla grafików
Darmowe narzędzie do grafiki wektorowej

Klex jest w całości oparty na silniku Gravity, a od „starszego kuzyna” różni go przede wszystkim bardzo duża ilość templatek dostosowanych do różnych okazji – pod tym względem przypomina trochę prostszą wersję Canva.
Do wyboru masz templatki grafik promujących różne akcje w mediach społecznościowych, różne typy grafik do prezentacji i postów na blog, templatki plakatów i artykułów prasowych oraz wizytówek.

Znacie Gravit? Jakie macie doświadczenia z tą aplikacją? Napiszcie nam o tym w komentarzach!