Specjaliści i freelancerzy do pracy

Kto pamięta jeszcze takie zawody, jak repasatorka lub zecer? Wraz z maszynową produkcją i postępującą mechanizacją pracy wiele dawniej niezbędnych profesji przeszło do historii. W ich miejscu pojawiły się z kolei nowe, których powstanie podyktowane jest rozwojem technologii i… modą.

Nietrudno wskazać „ojca” większości nowych zawodów. Gwałtowny rozwój internetu i nowych mediów zrodził zapotrzebowanie na projektantów interfejsów, specjalistów od SEO i developerów aplikacji mobilnych. Wraz z rosnącym potencjałem rynku pracy zdalnej rośnie także ilość freelancerów i mobilnych specjalistów pracujących na zlecenie.

Z kolei moda na zdrowy tryb życia i rosnąca świadomość ekologiczna przyczyniły się do powstania takich zawodów, jak instruktorzy zumby i jogi czy specjaliści od minimalizowania wpływu przedsiębiorstwa na środowisko naturalne.

Jakie nowe zawody pojawiły się w ciągu ostatniego trzydziestolecia?

jakich specjalistów potrzebuje twoja firma
Specjaliści, z których usług warto skorzystać

 

Nowe media, nowe zawody – lista najpopularniejszych specjalizacji

1. Wirtualna asystentka

Asystentura kojarzy się najczęściej z przebywaniem w biurze i organizowaniem pracy przełożonego „na miejscu”. Wraz z rozwojem internetu pojawiło się coraz więcej możliwości pracy w domu – a jednym z nich jest właśnie wirtualna asystentka.

Praca polega głównie na prowadzeniu korespondencji i kalendarza spotkań oraz pomocy w bieżących zadaniach (wyszukanie informacji, przygotowanie ofert itp.). Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika na cały etat.

 

2. Specjalista SEO

30 lat temu trudno było wyobrazić sobie, że taki zawód okaże się jedną z najważniejszych gałęzi rynku usług cyfrowych.
Obecnie optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe to podstawa działań w internecie i istotny składnik strategii promocyjnej firm. Specjalista SEO odpowiada za to, aby strona www klienta pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania i była łatwa do odnalezienia przez osoby poszukujące określonych usług.

 

3. Deweloper aplikacji

Świat pokochał smartfony i możliwości, jakie dają. Dziś trudno wyobrazić sobie, że może istnieć czynność lub sposób spędzania wolnego czasu, do którego nie da się zaprojektować aplikacji.
Relaks, medytacja, sen, gry, randki, gotowanie – specjaliści szacują, że same przychody z AppStroe Apple osiągnęły w 2015 roku wartość 20 miliardów dolarów.

 

4. Analityk stron www

Strony internetowe to wynalazek ostatnich 20 lat, nic więc dziwnego, że ten zawód nie pojawił się wcześniej. Rolą analityka jest sprawdzanie danych zamieszczonych na stronie, ich optymalizacja a także wyszukiwanie błędów.
Inną funkcją analityka jest praca nad rozwojem strony www jako częścią firmy.

 

5. Bloger

Pierwotnie funkcjonujące jako prywatne dzienniki internetowe, blogi stały się jednym z najpopularniejszych typów stron www. Obecnie blogerzy zarabiają na swoich dziennikach dzięki promocji produktów i usług lub uczestnictwu w programach afiliacyjnych. Źródłem dochodów może być także sprzedaż własnych produktów.

 

6. Social media manager

Media społecznościowe dawno przestały być już tylko miejscem do odświeżania dawnych znajomości i zawierania nowych. Z gigantycznymi bazami danych użytkowników stały się nieodzownym narzędziem marketerów, którzy za ich pomocą mogą dotrzeć do grupy potencjalnych odbiorców.
Zarządzanie mediami społecznymi tak, aby wykorzystać wszystkie ich możliwości. to właśnie zadanie social media managera.

 

7. Specjalista od komunikacji wizerunkowej

Ta funkcja częściowo pokrywa się social media managerem i specjalistą PR. Większe koncerny zatrudniają osobę specjalnie dedykowaną do kontaktu z klientami przez media społecznościowe oraz twarzą w twarz. Do jego zadań należy także szukanie sposobów, aby tę komunikację poprawić.

 

8. Specjalista ds. bezpieczeństwa danych

Wraz z rozwojem usług świadczonych przez internet wzrosła też potrzeba chronienia danych użytkowników oraz poufnych informacji firmowych. Zabezpieczenie serwerów i chmur danych oraz zapobieganie ich wyciekom to właśnie zadanie tego rodzaju specjalistów.

 

9. UX designer

Wraz z rozwojem aplikacji mobilnych i webowych pojawiło się także zapotrzebowanie na projektantów interfejsów. Nie chodzi tu tylko o ich wygląd, ale również o funkcjonalność, oraz o to, czy są intuicyjne w obsłudze i przyjazne dla użytkownika.

Ta wąska specjalizacja jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku aplikacji mobilnych i usługach typu e-commerce, gdzie „gładkość” obsługi może wpłynąć na decyzje użytkownika np. dotyczących zakupu.

 

10. Operator drona

Komercyjne użycie dronów przeżywa obecnie boom – zdalnie sterowane latające „statki” są niezastąpione nie tylko przy filmowaniu ślubów, ale również przy realizacjach reklam, materiałów do kampanii, a także… filmów.

Przewiduje się ponadto, że użycie dronów będzie coraz popularniejsze. Handlowi potentaci, jak Amazon, planują już użycie dronów do przesyłania zamówionych towarów.

 

Poniżej przedstawiamy infografikę opracowaną przez serwis LivingBusiness, która ilustruje 15 nowych zawodów, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich lat. Infografika przedstawia także średnie wysokości zarobków w Stanach Zjednoczonych.

Nowe zawody na rynku pracy
Zawody poszukiwane przez zleceniodawców

Źródło: livingbusiness

Zapisz

Zapisz