Historia internetu

Pamiętasz jeszcze, na czym polega różnica bycia online i offline? Jeśli tak, niedługo staniesz się przedstawicielem bardzo egzotycznej grupy. Dziś większość z nas nie tylko nie doświadcza różnicy w byciu on i offline, ale również nie wyobraża sobie życia bez sieci. Trudno sobie wyobrazić, że internet liczy sobie zaledwie trzydzieści lat – okrągłe urodziny obchodził 12 marca tego roku.

Jak w ciągu trzech dekad internet się zmieniał, zmieniając przy tym „realowy” świat? App Institute przygotował infografikę, która przedstawia najważniejsze etapy rozwoju sieci – od pierwszych stron www aż do obowiązkowej wersji mobilnej dla każdej witryny.

Historia internetu - infografika dla freelancerów
Jak powstał internet?

 

Historia internetu w pigułce

Początków sieci należy szukać w roku 1989, kiedy naukowiec i inżynier Tim Berners-Lee przedstawił teoretyczny projekt, który opisywał jego wizję udostępniania informacji. W uproszczeniu chodziło o możliwość przeszukiwania zasobów informacji na niezależnych od siebie urządzeniach – i wizja ta niedługo później wyewoluowała w internet. Już kilkanaście miesięcy później, we wrześniu 1990 roku, powstała pierwsza wyszukiwarka, Archie. Początek został zrobiony.

W 1990 roku internet miał nieco ponad 2,5 miliona użytkowników. Berners-Lee stworzył już pierwsze wersje HTTP, URL i HTML, oraz pierwszą przeglądarkę, WorldWideWeb, a trzy lata później CERN „wypuścił” całe oprogramowanie i kod WWW do domeny publicznej. Od tego momentu wszystko potoczyło się szybciej: w styczniu 1994 roku powstaje Yahoo!, w czerwcu Jeff Bezos zakłada Amazon, a w październiku pojawia się też pierwszy w historii banner reklamowy.

Na tym etapie internet ma już prawie 44,5 miliona użytkowników. W sierpniu 1995 roku pojawia się Internet Explorer, szybko wypierając swojego wcześniejszego konkurenta, Netscape Navigator. Czemu warto o nim pamiętać? Wiele z rozwiązań, które znasz ze współczesnych przeglądarek, powstały właśnie przy okazji tej wersji.

W tym samym roku startuje eBay: jeden z największych serwisów aukcyjnych na świecie pierwotnie nazywał się AuctionWeb, a pierwszy sprzedany przedmiot to zepsuty wskaźnik laserowy, warty niecałe 15$.
Kolejne lata przynoszą rozwój reklam typu pop-up (pierwsza pojawia się na serwisie Tripod.com), pierwsze serwisy społecznościowe oraz pierwsze platformy blogowe (OpenDiary, SixDegrees.com) oraz… powstanie Google we wrześniu 1998 roku. W ten sposób powstały zręby takiego internetu, jaki znamy dziś: z platformami społecznościowymi i blogerskimi, sklepami internetowymi i najpopularniejszą wyszukiwarką świata.

Koniec milenium zbiegł się z powstaniem pierwszego serwisu do udostępniania plików, Napster (rok 1999), działającego do dziś serwisu blogerskiego Blogger oraz… pierwszego wirusa.
Na tym etapie internet liczy sobie blisko 413 milionów użytkowników, którzy korzystają już z AdWords (październik 2000 roku), Wikipedii (styczeń 2001 roku), Mozilli (wrzesień 2002 roku), iTunes (kwiecień 2003 roku), WordPress i LinkedIn (oba w maju tego samego roku) oraz Myspace – platforma startuje w sierpniu 2003 roku i dwa lata później stanie się największą platformą społecznościową na świecie.
W lutym 2004 roku startuje Facebook, o którym nikt nie przewiduje jeszcze, że stanie się siłą realnie kształtującą nasze zachowania i nasz świat.

W 2005 roku liczba użytkowników sieci po raz pierwszy przekracza miliard. Co przyciąga do sieci nowych internautów? Na początku 2005 roku startuje YouTube (założony przez byłych pracowników PayPal), Reddit i Twitter (maj 2006), a Netflix staje się platformą streamingową video-on-demand.
Największa zmiana następuje jednak w 2007 roku: Apple wypuszcza na rynek pierwszy model iPhone, a niecały rok później Google tworzy Android, pierwszy konkurencyjny system dla iOS Apple’a.

W roku 2010 liczba użytkowników sieci zbliża się do dwóch miliardów, a w 2012 miliard użytkowników liczył sobie sam Facebook. Pięć lat później sieć liczy sobie blisko 3,5 miliarda użytkowników, a kolejne zmiany dotyczą mniej samej jego struktury czy nowych podmiotów, ale regulacji i skandali związanych z ochroną danych i wyciekami informacji.

Źródło