[Infografika] Co oznacza kolor w różnych kulturach?

Co oznaczają różne kolory na świecie?

Graficy i projektanci mogą czuć się pewnie, jeśli odbiorcy zaprojektowanej treści znajdują się w tym samym kręgu kulturowym. Niespodzianki czekają jednak tych, którzy wykonują zlecenia dla dużych zagranicznych klientów.

W różnych kulturach kolory mają inną wymowę i znaczenie, budzą inne skojarzenia i mają odmienną symbolikę. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli wykonujesz zamówienia dla zagranicznych klientów.

Co oznaczają różne kolory na świecie?
Znaczenie kolorów w kulturach świata

1. Znaczenie barw w kulturach i religiach świata – kolor w kulturze

Wydaje ci się, że czerwień to kolor energii, zagrożenia, ale i miłości? To skojarzenie zadziała tylko wśród mieszkańców Zachodu. W Indiach kolor ten kojarzony jest z potęgą i bogactwem, a na Dalekim Wschodnie z płodnością i pomyślnością – nic dziwnego, że indyjskie i chińskie stroje młodożeńców tradycyjnie są właśnie tego koloru.

Dyskutować można również, jaki kolor najlepiej odzwierciedla żałobę. Na Zachodnie za kolory żałoby uważane są czerń, szarość i fiolet, tymczasem w Japonii tradycyjnie za kolor śmierci uważa się biel, w Indiach brąz, a na Środkowym Wschodnie również… pomarańczowy.

Są jednak barwy, które budzą podobne skojarzenia. I tak fiolet dość uniwersalnie kojarzony jest z duchowością oraz wysokim statusem społecznym, a zieleń – z życiem i nadzieją.

Co oznaczają różne kolory na świecie?
Znaczenie kolorów w kulturach świata – kultura

2. Znaczenie barw w kulturach i religiach świata – kolor w religii

Chociaż religia powiązana jest z kulturą, znaczenie kolorów liturgicznych nie zawsze pokrywa się z ich „świeckimi” skojarzeniami.

Błękit, który w judaizmie i chrześcijaństwie jest oznaką boskości i duchowości, w buddyzmie symbolizuje współczucie i harmonię, a w islamie jest kolorem ochronnym – stąd właśnie dominacja tej barwy w sztuce i architekturze religijnej.

Nie wszystkie kolory występują we wszystkich religiach – przykładem są tu kolory fioletowy oraz… cała tęcza z jej różnymi znaczeniami. Podobną wymowę ma z kolei biel, która niezależnie od szerokości geograficznej postrzegana jest jako symbol czystości i wolności.

Co oznaczają różne kolory na świecie?
Znaczenie kolorów w kulturach świata – religia
Źródło

Skomentuj

avatar