Psychologia Facebooka

Żaden serwis społecznościowy nie ma nad nami takiej władzy jak Facebook ani żaden nie ma porównywalnej z nim siły oddziaływania.
Kontakt z przyjaciółmi i przyczyna przegapionych deadline’ów, źródło rozrywki, wiedzy i ruchów społecznych oraz… inspiracji dla krytycznie nastawionych artystów. Narzędzie pracy dla jednych, życiowa konieczność dla innych – listę można ciągnąć jeszcze długo.

Psychologia Facebooka
Jak Facebook wpływa na ludzki mózg?

Czy Facebook ma wpływ na to, jak myślimy, odczuwamy i działamy? Psychologowie od lat debatują nad tym, jak życie pod ciągłą „obserwacją” przez znajomych wpływa na nastolatków i młodych dorosłych, socjologowie i politolodzy wskazują, jak Facebook może dosłownie zmieniać dzieje świata.

Jak to się dzieje, że tak bardzo lubimy Facebooka i czy to na pewno dobrze?

 

Magia powiadomienia

Ciągły dźwięk przychodzących powiadomień nie pozwala ci się skupić? Nic dziwnego. Mózg uczy się szybko, szczególnie jeśli dane zjawisko może powiązać z przyjemnym doświadczeniem – czyli nagrodą.

Powiadomienia na FB zwykle dotyczą komentarzy lub polubień opublikowanych treści, co mózg tłumaczy jako nagrodę i nową okazję – społeczną, seksualną lub profesjonalną – i jednocześnie powoduje uwalnianie dopaminy, hormonu szczęścia i motywacji.

Skojarzenie dźwięku powiadomienia z uczuciem radości, jakie daje dopamina, przypomina mechanizm… powstawania uzależnień. Skumulowany, jest bardzo mocny i naprawdę trudny do odparcia.

Psychologia Facebooka
Jak Facebook wpływa na ludzki mózg?

Jak Facebook zmienia mózg

Mózg jest jednym z najbardziej plastycznych organów ludzkiego ciała. Podobnie jak możesz wyćwiczyć mięśnie, rozciągnąć i uelastycznić stawy lub poprawić wydolność i kondycję, tak samo możesz regularnymi ćwiczeniami „wytrenować” mózg.

W ciągu naszego życia niektóre ośrodki mózgu rozwijają się szybciej, inne wolniej. To, na jakich aktywnościach spędzamy czas, również ma wpływ na strukturę i wielkość poszczególnych jego obszarów.

Badania wskazują, że osoby „uzależnione” od sieci mają średnio o 10-20% mniejsze ośrodki odpowiedzialne za mowę, pamięć, motorykę, emocje i czucie.
Z drugiej strony, im więcej masz znajomych na Facebooku, tym lepiej rozwinięta jest kora okołooczodołowa. Ten najsłabiej poznany region mózgu odpowiada za emocje, w tym także to, czy jesteś optymistą, czy pesymistą oraz… za sygnalizowanie, czy dane zjawisko kwalifikujemy jako nagrodę czy karę.

 

Uzależnienie?

Trudno dopatrywać się w każdym użytkowniku Facebooka uzależnionego nieszczęśnika, są jednak kraje, w których uzależnienie od internetu (internet addiction disorder, IAD) uznano za jednostkę chorobową.
Jako pierwsze rozpoznały ją Chiny, Tajwan i Korea, gdzie blisko 30% nastolatków zdradza objawy uzależnienia od sieci – przede wszystkim mediów społecznościowych i gier online.

Od 2013 roku IAD uznany jest za „pełnowymiarową” chorobę również w Stanach Zjednoczonych. Uzależnieniu od internetu towarzyszą wszystkie objawy znane z innych syndromów uzależnień: zespół wystawienniczy, rosnącą tolerancję na bodziec, co zwiększa zapotrzebowanie, wreszcie utratę innych zainteresowań i skazane na niepowodzenie próby kontroli uzależnienia.

Psychologia Facebooka
Jak Facebook wpływa na ludzki mózg?

W Stanach Zjednoczonych w ciągu dekady o blisko 100 procent wzrosła ilość czasu, jaką nastolatki spędzają przed ekranem komputera lub urządzenia mobilnego – ze średnio 3 godzin i 45 minut do równych 7 godzin w ciągu dnia.
Statystyka okaże się jeszcze bardziej zdumiewająca, jeśli uwzględnimy również czas, w którym młodzież wykonuje wiele zajęć z wieloma różnymi ekranami przed sobą – ten czas zwiększył się ze wspomnianych 3 godzin i 45 minut aż do 11 godzin.

Według badaczy istnieje korelacja między tymi danymi a dramatycznym wzrostem ilości przypadków zdiagnozowanego ADHD (o 66%) oraz spadkiem długości okresu skoncentrowanej uwagi (o 40%).

Źródło