[Infografika] Jaki język programowania jest dla ciebie najlepszy?

Duże potrzeby rynku IT sprawiają, że coraz więcej osób rozgląda się za pracą w tej branży – przeszkodą nie jest tu ani wiek, ani zdobyte wykształcenie. Chociaż rynek IT to nie tylko kodowanie, to właśnie programiści otrzymują najwięcej atrakcyjnych ofert.
Programowania uczą się więc wszyscy: zupełne „świeżynki” myślące o karierze w IT, jak i freelancerzy, którzy mają już doświadczenie w swojej branży, ale chcą rozszerzyć zakres usług o drobne prace programistyczne.

Po etapie nauki podstawowych pojęć, takich jak „frontend” i „backend” przychodzi czas na decyzję, co dokładnie chcesz robić jako programista i od czego zacząć realizację swoich zamiarów. Ilość obecnie używanych języków może być podwójnie mylące. Jak połapać się w gąszczu, gdzie C, C++, C# i Objective-C brzmią podobnie, a służą do zupełnie innych rzeczy? I czy rzeczywiście musisz zaczynać od C, bo krótka nazwa sugeruje coś łatwego?

Infografika stworzona przez makeawebsitehub pomaga zorientować się w tym, do czego służą konkretne języki, w jakich pracach je zastosujesz oraz – co ważne – jaki jest stopień ich trudności. Jak łatwo się zorientować, wszystkie języki z C w nazwie wbrew pozorom nie zaliczają się wcale do najprostszych. Porównanie obejmuje także krótkie zestawienie wad i zalet każdego języka.

W infografice znajdziesz charakterystyki 9 najpopularniejszych języków programowania: Python, Java, C, C++, JavaScript, C#, Ruby, PHP oraz Objective-C.
W drugiej części infografiki znajdziesz również bardzo uproszczony schemat, który pomoże ci wybrać język pod kątem tego, czym chcesz się zajmować.
Ale języki programowania to nie tylko ta dziewiątka. Infografikę zamyka „układ okresowy” języków, podzielony na grupy pod względem najważniejszych cech charakterystycznych.

Wybierając język, którego chcesz zacząć się uczyć, warto też mieć na uwadze jego popularność. Stawki prezentowane w infografice mają odzwierciedlenie raczej w amerykańskich realiach, ale jeśli przymierzasz się do pracy zagranicą, również mogą stanowić pewną wskazówkę.

Od jakiego języka zacząć naukę programowania?

Jaki język programowania jest najlepszy na początek?

Skomentuj

avatar