Networking w pracy zdalnej

Dlaczego warto inwestować w tworzenie relacji, sieci kontaktów i nawiązywanie współpracy? Badanie Useme pokazuje, że połowa freelancerów swoje zlecenia zdobywa właśnie dzięki poleceniom od poprzednich klientów.

To jednak nie wszystkie korzyści, jakie płyną z networkingu. Jeśli masz za dużo zleceń, ale nie chcesz odmawiać klientom lub potrzebujesz zastępstwa na wypadek pilnego kontaktu od klienta w czasie wakacji, networking również okazuje się bezcenny. Znajomy, który sam jest sprawdzonym i rzetelnym freelancerem, może wspomóc cię i w lepszych, i w gorszych chwilach.

Networking w pracy zdalnej
Networking dla freelancerów

Networking w pracy zdalnej – dlaczego warto?

Networking nie polega jednak na zapraszaniu znajomych na LinkedInie i korzystaniu z sieci kontaktów tylko do zdobywania zleceń. Networking to także budowanie relacji z klientami, szukanie nowych możliwości rozwoju oraz promowania swoich usług.

Dla freelancerów, którzy pracują zdalnie z domu, networking ma jeszcze jedną istotną wartość: pozwala na utrzymanie kontaktów towarzyskich, które pracownikom stacjonarnym zapewnia biuro. Kontakt ze znajomymi, nie tylko ściśle zawodowy, ma wpływ na subiektywną ocenę jakości życia. Naukowo dowiedziono, że osoby aktywne towarzysko rzadziej zapadają na choroby.

Jak podaje NetworkingWise, strona poświęcona networkingowi przeznaczona dla freelancerów i mobilnych specjalistów, korzyści z networkingu można też przełożyć na liczby. Polecenia są niemal równie skuteczną metodą pozyskiwania nowych zleceń, jak portfolio i referencje; wpływają także na wysokość wynagrodzenia.

 

Rodzaje networkingu

Networking w pracy zdalnej to jednak pojęcie względne. NetworkingWise stwierdza, że sieci kontaktów można podzielić na trzy typy:

  • operacyjne, które łączą osoby pracujące na stanowiskach decyzyjnych
  • personalne, w których możesz znaleźć swoich mentorów, trenerów i nauczycieli
  • strategiczne, w których istotna jest wymiana idei i wpływów między członkami grupy

Czy istnieją inne sposoby i narzędzia do nawiązywania kontaktów, które zmienią się w sieć networkingową, poza LinkedIn? Ten portal jest oczywiście istotny – w styczniu 2018 roku skupiał on ponad 540 milionów użytkowników, czyli 25% użytkowników internetu na świecie. Dzięki niemu możesz szybko poznać historię zawodową potencjalnego współpracownika lub profil firmy, której chcesz zaproponować współpracę.

Jeśli zależy ci na zbudowaniu mocnej, skutecznej sieci networkingowej, nie zaniedbuj… kontaktów twarzą w twarz na targach dla freelancerów, kursach, spotkaniach i wydarzeniach związanych z twoją branżą. Te spotkania mogą zainspirować cię do nowego sposobu myślenia i rozbudzić twoją kreatywność.

 

Networking wśród freelancerów i mobilnych specjalistów – infografika

Sieci kontaktów w pracy freelancera
Networking i praca zdalna – infografika

Sztuka networkingu według NetworkingWise

Networking jest jednak trudną sztuką. Wymaga bowiem umiejętności społecznych, a te nie są objęte programem obowiązkowego nauczania. Budowanie sieci kontaktów to coś więcej niż tylko wręczanie wizytówek i wysyłanie zaproszeń do LinkedIn. Networking w mediach społecznościowych ma sens, jeśli będzie powadził do spotkań, video konferencji lub przynajmniej wymiany maili.

Oto elementy, które pomogą ci w skutecznym budowaniu sieci kontaktów i networkingu:

  • dopracuj swój profil w mediach społecznościowych, na których chcesz bidować sieć, do perfekcji
  • spersonalizuj swój profil tak, aby zapadał w pamięć
  • rozdziel konto prywatne z profesjonalnym
  • używaj zdjęć efektywnie
  • online bądź tak uprzejmy, jakbyś rozmawiał z kimś twarzą w twarz
  • nie ograniczaj się tylko do jednej interakcji
  • bierz udział w wydarzeniach branżowych

Źródło