Praca freelancera a postanowienia noworoczne

Co trzeci Polak składa postanowienia noworoczne i deklaruje wprowadzenie w swoim życiu zmian na lepsze. Nie zawsze są to zmiany rewolucyjne, ale również w przypadku mniejszych zobowiązań działa ten sam mechanizm.

Silna motywacja z początku stycznia zamiera około marca. Po kolejnych trzech kwartałach ze zdziwieniem patrzymy na listę postanowień i… obiecujemy sobie, że w tym roku to już na pewno, bez dyskusji i na sto procent się uda.

Można dzielić cele na mniejsze i łatwiejsze do osiągnięcia etapy, można zamienić cel na stworzenie nowego nawyku – czytać jedną książkę w tygodniu zamiast obiecać sobie 52 w ciągu całego roku, odżywiać się zdrowiej i regularnie ćwiczyć zamiast zgubić 20 kg.

Praca freelancera a postanowienia noworoczne
Jak dotrzymać postanowień noworocznych dzięki pracy zdalnej?

My jednak mamy sposób mniej typowy, ale nie mniej skuteczny. Praca zdalna pomoże ci zrealizować twoje postanowienia noworoczne skuteczniej, niż ci się wydaje.

 

Postanowienie 1: więcej czytać

Tylko 38% Polaków czyta książki nic więc dziwnego, że postanowienie dotyczące zwiększenia liczby lektur co roku znajduje się na liście najpopularniejszych styczniowych celów. Tymczasem otacza nas tak wiele zjawisk wymagających uwagi, że na skupienie i koncentrację potrzebne do czytania nie zostaje już zbyt wiele czasu.

No chyba, że jesteś freelancerem – pracownikom zdalnym czytanie książek przychodzi naturalnie. Mowa tu oczywiście o książkach branżowych, ponieważ podstawą sukcesu na rynku pracy zdalnej jest bycie na bieżąco z trendami i utrzymywanie wysokiego poziomu świadczonych usług. Self-learning i zdobywanie wiedzy dotyczą wszystkiego, czego wymaga praca zdalna: od zarządzania czasem do rozwoju osobistego; od podstaw marketingu po nowinki techniczne.

Wielu freelancerów zaczyna czytać nie tylko blogi i magazyny branżowe. Po całym dniu spędzonym w pracy przy komputerze możesz naprawdę zapragnąć odpoczynku z inspirującą biografią lub rozrywkową powieścią.

 

Postanowienie 2: nauczyć się czegoś nowego

Być może jako pracownik etatowy znasz to uczucie rywalizowania z innymi o szkolenia lub wręcz przeciwnie: znudzenie na myśl o kolejnym szkoleniu, które nie interesuje cie w najmniejszym stopniu.

Jako freelancer te problemy nie będą cię już zaprzątać. Praca zdalna oznacza, że w zasadzie ciągle uczysz się czegoś nowego lub uświadamiasz sobie, jakie dodatkowe umiejętności są ci potrzebne. I nie chodzi tu tylko o rzeczy branżowe: podstawowa wiedza z takich dziedzin, jak marketing, zarządzanie czasem, podstawy rachunkowości również może ci się przydać.

Dodatkowy bonus: naprawdę to wszystko zaczyna cię interesować!

 

Postanowienie 3: zwiększyć aktywność fizyczną

Co najczęściej staje na przeszkodzie w realizacji tego postanowienia? Brak czasu oraz brak energii. Łączenie pracy zawodowej (w tym dojazdów do pracy), życia rodzinnego, obowiązków domowych i snu nie zostawia zbyt wiele możliwości na to, aby w grafiku upchnąć 3 godziny ćwiczeń w ciągu tygodnia.

Praca zdalna rozwiązuje kwestię dojazdów do pracy i pozwala poświęcić zaoszczędzony czas właśnie na ćwiczenia. Elastyczny grafik sprawia, że zaplanujesz ćwiczenia wtedy, kiedy masz na nie największą ochotę: poranny jogging nie musi już kolidować z godzinami pracy biurowej.

Dodatkowo zyskujesz również motywację: pracując z domu częściej chcesz z niego wyjść zamiast wzorem etatowych pracowników wzdychać do popołudnia spędzonego w domowym zaciszu.

 

Postanowienie 4: odżywiać się zdrowiej

Taką obietnicę składasz sobie, swojej rodzinie, parze ulubionych jeansów, wymarzonej figurze na wakacje itd. Tymczasem w biurze czekają cię pokusy w postaci stołówki, lokalnych sprzedawców jedzenia, kiosków z przekąskami, automatów ze słodzonymi napojami… listę można wydłużać.

Kiedy pracujesz z domu, łatwiej ci zapanować nad tym, kiedy i co jesz. Masz czas na przygotowanie zdrowych posiłków i czas na to, żeby się nimi cieszyć. Wystarczy zacząć od małych kroków: jednego posiłku i jednej przekąski w takim stylu, w jakim chcesz nauczyć się gotować i jeść.

Uwaga: realizacja postanowienia uda się tylko, jeśli nie zaczniesz traktować wycieczek do lodówki jako doskonałego sposobu na prokrastynację.

 

Postanowienie 5: spędzać więcej czasu z rodziną i bliskimi

Utrzymanie równowagi między obowiązkami zawodowymi, rozwojem swojej kariery a dbaniem o życie rodzinne i relacje z bliskimi to nierzadko prawdziwe wyzwanie. Na ogół rodzina i przyjaciele są bardziej wyrozumiali niż współpracownicy i przełożeni, a to sprawia, że łatwiej znaleźć czas na „jeszcze jeden mail” niż na leniwe popołudnie z rodziną.

A jeśli zostaniesz swoim własnym szefem? Ilość twoich obowiązków nie zmniejszy się w zauważalny sposób, ale zyskasz większą kontrolę nad tym, jak i kiedy pracujesz. Elastyczny grafik daje ci większe pole do manewru, kiedy chcesz pogodzić rodzinne wydarzenia z realizacją zleceń.

 

Jak dotrzymać postanowień noworocznych dzięki pracy zdalnej? – podsumowanie

Smutna prawda o postanowieniach noworocznych jest taka, że trudno jest trzymać się ich z taką samą wytrwałością przez wszystkie miesiące. Na ogół za największą trudność podaje się pracę: to, że pochłania czas i energię albo odbiera chęci do czegokolwiek poza odpoczynkiem.

A gdyby praca stała się twoim sprzymierzeńcem w realizacji postanowień noworocznych? Tak właśnie może być z freelancingiem: elastyczny grafik, duża motywacja do nauki nowych umiejętności pomagają zrealizować postanowienia dotyczące kariery i rozwoju osobistego. Z kolei naturalna chęć odmiany po pracy w domu przed komputerem popchnie cię do większej aktywności i różnorodności w sposobach spędzania wolnego czasu.

Spróbujesz? :)