Proste techniki dla fotografów - poprawa warsztatu

Jest sporo sposobów na to, żeby trochę podrasować niezbyt udane zdjęcie, ale najlepszy to wciąż metoda… prób i błędów, zdobywanie wprawy i nabieranie doświadczenia. Kiedy zrobisz się lepszy w robieniu zdjęć, same zdjęcia też się poprawią.

Im więcej zdjęć zrobisz, tym lepiej zrozumiesz możliwości techniczne, zdobędziesz know-how oraz poznasz swój warsztat. Takiej wiedzy nie zastąpią ci żadne rady i wskazówki od innych.

Proste techniki dla fotografów - poprawa warsztatu
Jak poprawić jakość zdjęć? Techniki dla fotografów

1. Zrezygnuj z ustawień auto

Najważniejsza umiejętność, jaką musisz zdobyć jako fotograf, to kontrola nad aparatem. Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia, warto podejmować świadome decyzje zamiast zdawać się na ustawienie automatyczne.
Jeśli pozwolisz aparatowi robić, co chce, raz na jakiś czas uda ci się wykonać dobre zdjęcie, ale tobie chodzi przecież o to, żeby uzyskać taki efekt, jaki planujesz, a nie zdawać się na przypadek.

Staraj się robić zdjęcia w trybie ręcznym lub w jednym z dwóch trybów: priorytecie przysłony lub priorytecie migawki.
Żeby robić lepsze zdjęcia w trybie manualnym, poświęć trochę czasu na zrozumienie trójkąta ekspozycji. Kiedy już uchwycisz, na czym polega relacja między czasem naświetlania, czułością ISO a działaniem przysłony, będziesz mógł zdecydować, jak dokładnie ma wyglądać twoje zdjęcie zamiast zostawiać każdą decyzję aparatowi.

 

2. Naucz się korzystać z Lightroom

Jeśli traktujesz swoje hobby poważnie, naucz się korzystać z Lightroom. W tym programie nie tylko stworzysz wygodny w obsłudze katalog fotografii, ale również je edytować. Możesz oczywiście używać gotowych efektów i presets (KLIK), ale lepiej jest wiedzieć, jak uzyskać określone efekty z określonych zdjęć, naucz się tego sam.

Lightroom w porównaniu do innych produktów Adobe jest stosunkowo łatwy do nauki – po odpowiedniej dawce tutoriali, poradników i instrukcji rozgryziesz go w weekend. Warto zainwestować czas w naukę jego używania: post-produkcja zdjęć jest ważną częścią fotografii.

To właśnie na tym etapie możesz dopracować zdjęcie tak, aby w pełni odpowiadało twojej wizji i wydobyć z ujęcia to, co w nim najlepsze.

 

3. Rób zdjęcia

Niektóre z mistrzowskich ujęć był starannie przemyślane i zaplanowane w szczegółach, inne był wynikiem idealnego zgrania okoliczności i czasu.

Pod pewnymi względami ten pierwszy typ jest łatwiejszy do osiągnięcia: musisz wyrobić sobie pewne wyczucie kompozycji, pracować z oświetleniem w studio, wreszcie pracować z ludźmi, ale masz czas, aby ustawić sprzęt, dobrać rekwizyty, zaplanować kadr.

Żeby po prostu „złapać” dobre ujęcie w odpowiedniej chwili potrzeba czegoś więcej: widzieć rzecz, człowieka czy zdarzenie przez kilka sekund i nacisnąć spust migawki w odpowiednim momencie. To właśnie wymaga prawdziwego mistrzostwa.

Aby zwiększyć swoje szanse na stworzenie wspaniałej, improwizowanej sesji na ulicy po prostu bądź na nią gotowy. Nie ma nic gorszego niż przegapić ciekawe ujęcie, bo aparat był wyłączony, a ty nie zdążyłeś zdjąć zaślepki z obiektywu.
Na dobry początek chodź na spacery z włączonym aparatem i zaślepką w kieszeni – zaskoczy cię, jak wiele rzeczy wokół ciebie stanowi świetny materiał do zdjęć. Jeśli podejdziesz do tego ćwiczenia świadomie, zaskoczy cię również, jak bardzo poprawia się twój warsztat.

 

4. Rób zbliżenia

Tanie aparaty cyfrowe mają często zoom znacznie przewyższający to, co możesz „wycisnąć” z cyfrowej lustrzanki. Niektóre z aparatów mają soczewki o ogniskowych nawet do 1000mm, a taki luksus w lustrzance może kosztować małą fortunę.

Nie, nie chodzi o to, żeby wymienić lustrzankę na tani aparat cyfrowy lub na początkowym etapie inwestować w obiektywy. Chodzi raczej o to nierealistyczne oczekiwania wobec aparatów cyfrowych i ich możliwości przybliżania – podstawowe modele Nikona czy Canona mają zwykle zoom 1,5x.

Dlatego przyzwyczajaj się do pracy w zbliżeniach: po prostu podchodź bliżej. Oczywiście, że w przypadku fotografii ulicznej, zdjęć natury czy portretów możesz się czuć niezbyt komfortowo, ale tak, to również część twojego warsztatu.

 

5. Używaj obiektywów szerokokątnych

Im dalej od obiektu stoisz, tym większa pokusa, aby używać soczewek o dłuższej ogniskowej. Chociaż są chwile, w których będziesz potrzebował obiektywów o długości 200mm, ale nie zawsze jest to najlepsze narzędzie do pracy.

Kiedy zbliżasz się do obiektu, możesz używać obiektów szerokokątnych. Większe pole widzenia jest jedną z dużych zalet cyfrowych lustrzanek. To niesamowite, ile może zmieścić się w kadrze, kiedy ustawiasz obiektyw z 18mm na 55mm – oprócz obiektu zdjęcia możesz uchwycić także tło, a przez to zwiększasz możliwości wyrazu, jakie daje fotografia.

 

5 sposobów na poprawę warsztatu fotografa – podsumowanie

Robienie coraz lepszych fotografii to proces, który zajmuje w zasadzie całe życie. Jest mnóstwo prostych tricków, które mogą poprawić twoje zdjęcia w krótkim czasie, ale najskuteczniejszym jest po prostu robienie większej ilości zdjęć. Nie bezmyślne cykanie, ale właśnie testowanie ustawień, testowanie rozwiązań i różnych obiektywów da ci większą kontrolę nad tym, jaki będzie efekt końcowy.