Jak pozostać zdrowym siedząc po 8 godzin dziennie

Jak być zdrowym pracując zdalnie?

 

Badania prowadzone w ciągu ostatnich kilku lat wykazały, że długotrwałe siedzenie jest zabójcze dla naszego pokolenia. A niestety – coraz więcej zawodów wymaga siedzenia przed ekranem komputera przez cały dzień.

Jak pozostać zdrowym siedząc po 8 godzin dziennie
Źródło obrazka: pixabay.com

Siedzenie to zastyganie naszego pokolenia

W rzeczywistości w siedzeniu nie ma nic złego. Niebezpieczeństwo kryje się w ciągłym siedzeniu bez poruszania się. Negatywny efekt siedzenia przy biurku naukowcy kojarzą przede wszystkim z długim okresem braku aktywności fizycznej. Kiedy nasze ciało nie porusza się przez długi czas, wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, pojawiają się zaburzenia krążenia krwi oraz produkcji enzymów, które rozkładają tłuszcz. Niestety intensywne ćwiczenia na siłowni kilka razy w tygodniu nie kompensują brak ruchu w ciągu dnia.

Ruch to życie

Amerykańscy neurolodzy obserwowali 300 pacjentów w ciągu 13 lat. Okazało się, że ludzie, którzy dużo chodzili piechotą, mieli o połowę mniejsze ryzyko pojawienia problemów z pamięcią. Badania te wykazały, że dystans około 2 km dziennie jest niezbędny dla zdrowia.

Inny przykład – to pewna wieś w Sardynii, we Włoszech. Na tej wsi jest 10 razy więcej ludzi, którzy żyją ponad 100 lat niż… w USA. Tajemnica ich długowieczności polega na tym, że ze względu na swój tryb życia dużo chodzą po schodach. Co więcej, ich ziemia nie jest zbyt żyzna i dlatego wymaga regularnej pracy z niską intensywnością.

5 zdrowych wskazówek na organizacje domowego biura

Chodzenie piechotą – to jedyny sprawdzony sposób na zapobieganie redukcji zdolności poznawczych i ogólnych funkcji organizmu, podniesienie poziomu aktywności oraz na zdrowe, długie życie.

Stojąca stacja robocza

Stanie przy biurku może być sposobem na rozwiązanie problemu długiego siedzenia, ale nie rozwiąże to problemu braku aktywności.

Oczywiście można spalić kilka kalorii, zastępując fotel stojącą stacją roboczą, ale to z kolei powoduje ból w krzyżach i wysokie obciążenie nóg, co ma negatywny wpływ na stawy kolanowe oraz może spowodować wystąpienie żylaków.

Nie ma znaczenia czy siedzimy, czy stoimy, chodzi przede wszystkim o to, że robimy to przez cały czas. Ciągłe stanie jest tak samo niebezpieczne jak i ciągłe siedzenie.

Jak zachować zdrowie

Chodzenie – to jeden ze sposobów na zwiększanie aktywności w ciągu dnia. Czasem jednak nie można uciec z biura, aby trochę się przejść. Na szczęście są inne rozwiązania.

Oto są trzy proste sposoby na zwiększanie swojej aktywności w biurze:

  •  Podnieś nogi wyżej

Jeśli przy biurku siedzisz z nogami na podłodze, krążenie krwi na pewno jest zaburzone. Można jednak wyposażyć swoje miejsce pracy tak, aby nogi były nieco wyżej, np.: umieścić pod stołem mały stolik nocny lub niewysoki taboret, aby pobudzić krążenie krwi w nogach. Oprócz tego liczne badania stwierdzają, że oparcie krzesła pod kątem 135 stopni pomaga zmniejszyć obciążenie pleców wskutek ciągłego siedzenia.

oparcie krzesła pod kątem 135 stopni

  • Regularnie rób przysiady

Przysiady – to najlepszy sposób aktywności w biurze. To są doskonałe ćwiczenia na dobrze krążenie krwi w nogach. Sprzyjają produkcji enzymów, które rozkładają  tłuszcz w organizmie. Wcale nie musisz przy tym przebierać się w odzież sportową! Po prostu zrób jak najwięcej przysiadów kiedy czekasz na podgrzanie posiłku, zagotowanie wody w czajniku czy wykonanie wydruku.

  • Stretching, czyli rozciąganie mięśni

Wiele mięśni wokół bioder jest związanych z tkankami lędźwi. Jeśli więc pracujesz przy biurku przez kilka lat, te mięśnie „zastaną się”, co z kolei może powodować ból. Aby się go pozbyć, trzeba je rozciągać.

Spróbuj wykonywać te ćwiczenia codziennie, przez nie więcej niż trzy minuty. Pomoże to pozbyć się problemów z zastanymi mięśniami.

Klucz do zdrowia to ruch. Niech to będzie chociażby codzienne chodzenie po schodach lub kilka przysiadów podczas oczekiwania na obiad. Poruszaj się jak najwięcej, a będziesz zdrowy pomimo pracy siedzącej.

Więcej na ten temat:

Nie bądź wielbłądem czyli, jak zadbać o swój kark

Zdrowie freelancera – jak zadbać o oczy

Zapisz

Zapisz